Новини світу кредитування та банківських послуг.

Зміцнення гривні зупиниться на рівні 21,7 гривень / долар

clip_image001

Чому курс гривні раптом почав зміцнюватися, а банки – продавати долари НБУ замість того, щоб купувати їх, як раніше? Чи довго ще зміцнюватися гривні?

Головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку

Що сталося з курсом гривні, чому він різко зміцнився в день, коли операції проходили вже за 40 грн / дол?

Курс долара знижується через адміністративних обмежень для покупців валюти.

Чому гривня продовжує зміцнюватися сьогодні?

Поточне зміцнення гривні відбувається через те, що експортна виручка продовжує надходити, а зменшеного адміністративними заходами попиту не вистачає для формування реально ринкового курсу.

Чому банки тепер продають долари Нацбанку, а не навпаки, купують їх у нього?

За новими постановами банк не має права викуповувати на свою валютну позицію валюту на міжбанку або у клієнтів; винятком є касові операції.

Чи можна припустити, що гривня й далі зміцнюватиметься – протягом найближчого місяця? Які небезпеки можуть бути на шляху зміцнення?

Зміцнення гривні швидше за все продовжиться до рівня, задекларованого в бюджеті – 21,70 гривень за долар (так і сталося станом на 10.03.2015 р – ред.). Подальше зміцнення курсу гривні поточними методами може привести до значного зниження надходжень валюти в правове поле України (яке вже спостерігається з моменту введення в дію обмежень).

Аналітик компанії «Простобанк Консалтинг»

Що сталося з курсом гривні, чому він різко зміцнився в день, коли операції проходили вже за 40 грн / дол?

НБУ ввів жорсткі обмеження на валютному ринку і таким чином відсік багатьох покупців, у першу чергу бізнес. Через це багато імпортерів припинили купувати валюту на міжбанку.

Яке, на Ваш погляд, обмеження від НБУ стало ключовим сьогодні для зміцнення гривні?

Обсяги торгів на міжбанку сильно знизилися. Це показує, що на ринку просто формується відкладений попит, а інші пішли на «чорний» ринок, на якому курс стабілізувався на рівнях 25-27 грн. / дол.

До обмежень на купівлю валюти додалося посилення монетарної політики НБУ, спрямованої на скорочення гривневої ліквідності на ринку.

Чому банки продають долари Нацбанку, а не навпаки, купують їх у нього?

Через обмеження для покупців валюти пропозиція на офіційному міжбанку почала перевищувати попит.

Банки діють від імені експортерів, яким треба продавати валюту для ведення поточної діяльності. Також самі банки, можливо, змушені трохи продавати валюти через стиснення гривневої ліквідності на ринку (залишки на коррахунках знизилися з 30-36 млрд. до 22,8 млрд. гривень на 10 березня).

Внаслідок цього НБУ отримав можливість викуповувати надлишок валюти.

Чи можна припустити, що гривня й далі зміцнюватиметься – протягом найближчого місяця? Які небезпеки можуть бути на шляху зміцнення?

НБУ досяг курсу, якого хотів, і який був прописаний в програмі з МВФ – 21,7 грн. / дол. Це сталося якраз за день до засідання по Україні (курс 21,73 грн. / дол. НБУ встановив 10.03.2015 г. – ред.).

Малоймовірно, що курс може ще особливо знизитися. Швидше за все, Нацбанк буде намагатися поповнювати резерви.

Після отримання траншу МВФ, можливо, регулятор почне поступово знімати обмеження, адже підросли резерви допоможуть стримувати курс, а поетапне зняття лімітів не дозволить курсу знову різко «злетіти».

Скільки ж насправді коштує гривня – трохи більше 20 за долар або трохи більше 40 за долар? Що в курсі спекулятивна складова, а що – реальна? Або зараз відбувається штучне утримання курсу нацвалюти, і він може впасти, якщо НБУ зніме якесь обмеження?

Найбільш реальний курс на «чорному» ринку. Зараз він на 3-4 гривні вище офіційного, тобто навіть нижче 30, а не те, що 40. Прогнозувати поведінку курсу дуже важко – є багато факторів, як ринкових, так і не ринкових, які можуть штовхати курс вгору.

Також важко назвати реальний обсяг відкладеного попиту, який утворився на ринку.

На жаль, курс 21,7 грн. / дол. на сьогодні занижений. Якщо НБУ буде поступово «відпускати» ринок і у нього буде підтримка у вигляді достатніх резервів, на ринку встановиться єдиний курс, без різких стрибків.

Заступник голови правління, начальник казначейства Агрокомбанку

Що сталося з курсом гривні, чому він різко зміцнився в день, коли операції проходили вже за 40 грн / дол?

Причиною зміцнення курсу гривні стали дії Нацбанку.

Насамперед, це постанова НБУ від 25 лютого 2015 № 131 «Про внесення змін до Постанови Правління НБУ від 24 лютого 2015 № 130», яка набула чинності 26 лютого 2015 Відповідно до цієї Постанови, було введено заборону на покупку валюти юридичними особами до підтвердження контрактів. Заборона діяла протягом 1 дня.

27 лютого 2015 постанову було скасовано, але ті обмеження, які ввів НБУ, залишилися в дії.

Чому гривня продовжує зміцнюватися сьогодні? Яке, на Ваш погляд, обмеження від НБУ стало ключовим для цього?

На сьогоднішній день, завдяки обмеженням, запровадженим Національним Банком України, гривня продовжує зміцнювати свої позиції. Серед таких обмежень – додаткова перевірка контрактів на купівлю валюти на суму до 50 000 доларів США.

Також регулятор зобов’язав покупця валюти надавати довідку від Державної фіскальної служби про відсутність податкової заборгованості. На оформлення такого документа, за різними даними, йде до 5 днів.

Дані обмеження суттєво знизили попит на валюту з боку юридичних осіб.

Також значну роль зіграло обмеження для банків на купівлю валюти протягом одного операційного дня, коли загальна сума покупки банками безготівкової валюти не повинна перевищувати 0,1% від капіталу банку.

Таким чином банки не мали можливості викуповувати іноземну валюту у своїх клієнтів в тому числі і для подальшого продажу через касу, а були змушені практично всю валюту виставляти на ринок.

В результаті, починаючи з минулого четверга НБУ щодня купував пристойні обсяги валюти, які пропонувалися банками, у той час як клієнтський попит почав з’являтися тільки в другій половині минулого тижня.

На цьому тлі процес зниження долара по відношенню до гривні виглядає закономірним.

Скільки ж насправді коштує гривня – трохи більше 20 за долар або трохи більше 40 за долар? Що в курсі спекулятивна складова, а що – реальна

Складно сказати, скільки коштує гривня. З моєї точки зору – 17-18 грн. за долар США може збалансувати реальний ринок, але для цього потрібен час.

З іншого боку, як показує практика, ажіотажний попит плюс деякий час, необхідний для ринку на усвідомлення реалій платоспроможності населення і готовність купувати продукцію з того чи іншого курсу може призвести до того, що в умовах бездіяльності НБУ або недостатньої реакції спекулятивний попит може підніматися до 30 гривень за долар США і вище, як було нещодавно.

Але подібний ажіотажний попит повинен носити короткостроковий характер. Введені Нацбанком обмеження, обсяг іноземної валюти, купленої Регулятором у банків і очікуване позитивне рішення Дирекції МВФ про транш для України зможе істотно згладити і зняти ажіотажний попит і дозволить швидше врівноважити курс гривні, до чого НБУ прагне вже близько півроку.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?