Новини світу кредитування та банківських послуг.

Зміни в валютних переказах з-за кордону.

В середині літа НБУ скасував обов’язкову конвертацію валютних переказів з-за кордону на користь фізосіб, яка застосовувалась протягом півтора років. Також були лібералізовані вимоги до проведення операцій. Детальніше про нововведення в законодавчому регулюванні валютних перекладів.

clip_image001Основними змінами, внесеними Постановою НБУ № 423 до Правил здійснення за межі України та в Україні переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговельними операціями та їх виплатами в Україні стали:

  • Скасування вимоги обов’язкового продажу надходжень з інших країн в іноземній валюті, що перевищують в еквіваленті 150 тисяч гривень на місяць. Для клієнтів це можливість отримувати кошти, переказані з-за кордону на свої рахунки в іноземній валюті в будь-якій сумі.
  • Якщо сума переказів з-за кордону, що надійшла в один операційний день, перевищує в еквіваленті 150 тисяч гривень, то банк такий переказ у повній сумі зараховує на поточний рахунок в іноземній валюті отримувача. Для клієнта це означає що, якщо він отримує перекази в тому числі по системам миттєвих переказів (Western Union, Money Gram тощо) у розмірі більше 150 тисяч гривень на день, такому клієнту відкривається рахунок у банку і кошти зараховуються на даний рахунок .

У зв’язку з підписанням договору про асоціацію з ЄС, Україна почала виконувати його вимогу. Одна з вимог договору про асоціацію – це зняття обмежень на приватні міжнародні перекази. Тому НБУ був змушений скасувати свою вимогу з конвертації валюти в гривню, якщо сума перевищує 150 тисяч гривень. Крім того, проти цього обмеження виступав і МВФ. Так що в цілому це рішення продиктоване не економічною доцільністю ситуації на українському валютному ринку, а вимогами міжнародних організацій.

На даний момент, це помилкове рішення. Адже воно фактично зменшує кількість валюти, яка підлягає обов’язковому продажу на валютному ринку. А в умовах валютного голоду, коли пропозиція валюти на міжбанківському валютному ринку дуже мала, це тільки стимулює зростання курсу долара. Хоча і вважається, що зняття обмеження призведе до припливу валюти приватних переказів в Україну. Але зараз це мало ймовірно.

Якщо проаналізувати динаміку приватних валютних переказів в Україну то можна зробити висновок, що головні надходження забезпечувала Росія. Це пов’язано з тим, що багато українців працюють в Росії, і частину своєї заробітної плати перераховують додому. Але у зв’язку з нестабільною економічною ситуацією, а особливо з подіями на сході України, багато українських заробітчани просто залишають гроші в Росії, і планують вже не повертатись додому. Як результат – зменшується сума приватних валютних переказів.

Є надія, що в майбутньому велика частина українців буде їздити на заробітки в ЄС і це повинно стимулювати приплив валюти в Україну. Але поки, приплив приватних валютних переказів з ЄС значно поступається надходженнями з Росії. Це також пов’язано з тим, що багато українців в ЄС працюють нелегально і тому їм складно офіційно переводити валюту в Україну. Для цього використовуються нелегальні канали.

Багато в чому завдяки договору про асоціацію з ЄС, в майбутньому велика частина українців буде працювати в країнах ЄС і перераховувати гроші свої родичам в Україну. Це аналогія з Болгарією або Румунією, де більша частина населення працює в ЄС, завдяки чому економіки цих країн отримують валюту. І Україна хоче стати такою країною, де головний експорт буде робоча сила. Але потрібен час. Адже Україні потрібно укласти договори з окремими країнами ЄС і отримати квоти на трудову імміграцію.

Як показує сьогоднішня ситуація, скасування обов’язкової конвертації валютних переказів з-за кордону не є ключовим чинником впливу на курс національної валюти. Перекази фізичних осіб за системами грошових переказів, як правило, не перевищують сум 5-10 тисяч доларів. Наприклад, середня сума виплати по грошовим переказам в більшості банків – 726 доларів.

А ось норма обов’язкової конвертації валютних переказів усередині країни все ще діє. У тому числі для систем міжнародних переказів (Western Union, MoneyGram тощо). У зв’язку з панічними настроями населення з приводу валютних очікувань, не думаю, що в найближчому майбутньому слід чекати відміни цієї норми.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?