Новини світу кредитування та банківських послуг.

Зміна строків стягнення іпотечних боргів за заповітом.

У спадкоємців іпотечного позичальника з’явився новий шанс ухилитися від виплат по кредиту, але залишитися при цьому жити в отриманому житлі. Верховний Суд, розглядаючи справу №6-33цс15, жорстко обмежив для банків строки стягнення боргів у разі смерті людини.

ВСУ ухвалив, що в цьому випадку банки можуть стягувати заборгованість не в рамках загальної позовної давності – протягом трьох років. А впродовж шести місяців, тобто у банку є лише півроку після смерті свого позичальника, щоб або стягнути заборгованість у його спадкоємців (або переоформити на них кредит). Якщо фінансисти не вклалися у відведений термін, то вони більше не можуть претендувати на житло. Воно залишиться у власності людей, які вступлять в спадок. У них воно не може бути стягнуто кредитором – по суду для продажу і покриття іпотеки, як це було при стандартному неповерненні по кредиту.

При цьому суд знову нагадав, що виплачувати іпотеку потрібно навіть після смерті позичальника, але зобов’язані це робити тільки ті люди, які отримали від нього якесь майно. Принцип простий: отримав у спадок активи, повинен відповідати і за боргами. Навіть якщо іпотекодавець помер, це не означає, що виконувати зобов’язання за договором іпотеки ніхто не буде. Адже крім нерухомості, у спадщину переходять і зобов’язання за договором іпотеки, в якому задіяна така нерухомість.

Скільки отримав – стільки заплатив

Є одна тонкість: спадкоємець повинен гасити банку заборгованість по іпотеці лише в обсягах, що не перевищують вартості успадкованого майна. Якщо людині заповідано добра, скажімо, на 1 млн. грн. (в сукупності – квартира, машина, неважливо), а по кредиту потрібно виплатити банку 1,4 imageмлн. грн. (через те, що під час покупки нерухомість коштувала дорожче), то він повинен виплатити тільки 1 млн. грн.

Звичайно, можна спробувати знизити обсяги спадщини, проте відразу потрібно бути готовими до затяжного судового процесу з банком. Легко заощадити не вийде. Фінансисти ні раз стикалися з подібними ситуаціями, і будуть робити все, щоб максимально погасити кредитну заборгованість. Якщо спадкоємці боржника не бажають платити всю суму кредиту, їм варто завчасно подумати про шляхи зменшення оцінки вартості спадкової маси (провести відповідні експертизи вартості). Але і в такому разі їх чекають судові розгляди, і заплатити банку суму меншу, ніж вартість предмета іпотеки, без переговорів, навряд чи вийде.

Ще один дуже важливий момент – фінансисти зможуть щось вимагати з спадкоємців не раніше, ніж вони оформлять на себе спадщину. Тобто не після оголошення заповіту, після якого людини офіційно визнають спадкоємцем майна, а після фактичного спадкування – переоформлення прав на квартиру, машину, земельну ділянку та інші активи.

До речі, тим, хто все-таки не хоче бігати від кредиторів, юристи радять спробувати домовитися з банком. Вони нагадують, що кредитний договір заповідати можна: як тільки банк отримає копію свідоцтва про смерть позичальника, дія іпотечного договору зупиниться. І, якщо спадкоємець не зможе виплатити всю решту по кредиту суму разом, то йому доведеться подавати заявку і отримувати новий кредит (у розмірі кредитного залишку по старому іпотечним договором).

З особистої практики можу сказати, що деякі банки пропонують спадкоємцям списання більшої частини боргу і погашення 50% або навіть 25% заборгованості померлого. Все залежить від конкретних обставин справи, розміру заборгованості, ліквідності майна, платоспроможності спадкоємцем, а також безлічі інших чинників.

Банки забувають про чверті застав

Тим же, хто не хоче платити по чужому кредиту, або тим, у кого просто немає на це грошей, дають іншу пораду.

Можна максимально відкласти момент вступу в спадщину. Для ідеальної сукупності, всі особи, зареєстровані за однією адресою з спадкодавцем на момент його смерті повинні відмовитися від спадщини. Решта спадкоємці першої черги, які не проживали зі спадкодавцем на момент його смерті, повинні подати нотаріусу заяву про вступ у спадщину після закінчення шестимісячного терміну на вступ у спадок. Тоді жоден із спадкоємців не вступить у спадок, і банку не буде до кого висувати вимоги. Спадщина ж не стане невикористаною, і не перейде у власність спадкоємців наступної черги, оскільки в спадковому справі буде заява про вступ спадкоємця у спадок, нехай і подану з пропуском строку.

Ще один варіант – спокійно чекати, і сподіватись на забудькуватість фінансистів: що вони не пред’являть вимогу по виплаті кредиту до нових спадкоємцям протягом 6 місяців, як мовиться у вищезгаданому рішення ВСУ. Адже в цьому випадку, нові власники житла, на абсолютно законних підставах, стануть єдиними господарями нерухомості (банк більше не буде її співвласником).

Ви не повірите, але банки програють порядку 20-25% справ через порушення строків позовної давності, і юристи дійсно цим користуються. Чи то через велику маси судових спорів, з якими не справляються юридичні підрозділи фінустанов, чи то з іншої причини, але це факт.

Джерело: Бізнес Вести

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?