Новини світу кредитування та банківських послуг.

Застава по кредиту: що краще вибрати

Запитання заставного майна хвилюють багатьох, хто збирається оформляти в банку кредити на досить великі суми. При споживчому кредитуванні або, наприклад, оформленні кредитної карти застава не потрібна. Якщо ж в кредит потрібно придбати квартиру, дачу, автомобіль (як новий, так і неновий) або ж потрібні гроші на відкриття або розширення бізнесу, то однією з вимог фінансової установи є надання заставного майна. А що ж краще надавати в заставу банку – квартиру, машину або інше майно?

clip_image001

Чому банки вимагають заставне майно?

Для початку розберемось, навіщо банки вимагають заставу під кредит. По-перше, щоб мінімізувати ризики. Припустимо, позичальник взяв кредитні кошти на купівлю автомобіля. Але його життєві обставини змінились таким чином, що оплачувати кредит він не може. Але банк несе витрати і хоче повернути свої кошти. Якщо платежі по кредиту припиняються, то фінансова структура має право вимагати переходу застави у майно банку.

По-друге, надання заставного майна говорить про те, що клієнт серйозно підійшов до питання кредитування, зважив всі переваги, оцінив недоліки і готовий виплачувати кредит.

Що може використовуватися в якості застави

Залежно від мети кредиту і його суми може використовуватись різне майно:
1. Житлова або ж комерційна нерухомість (для юр. осіб). В якості застави приймаються приватні будинки, квартири, дачі, земельні ділянки (бажано в межах міста), адміністративні будівлі та офіси, приміщення кафе, клубу, ресторану, заправки, магазини, торгові центри, приміщення складу, фабрики, майстерні тощо.
2. Автотранспорт: легкові або вантажні автомобілі вітчизняного та імпортного виробництва, спецтехніка (кран, тягач, фура, трактор та інше), сільгосптехніка.
3. Золото, наприклад, у банківських злитках. Все рідше використовується в якості застави, але може розглядатись в залежності від суми позики.

Слід врахувати особливість передачі в заставу автомобіля. Такий заставний кредит може бути як з правом користування, так і без нього. У першому випадку, автомобіль залишається у позичальника, і він продовжує ним користуватись (хоча по документам на період кредиту машиною володіє банк). У разі кредиту під заставу авто без права користування машину необхідно відігнати на стоянку, що охороняється (обмовляється з банком-кредитором). І поки позичальник повністю не погасить кредит, він не може скористатись своїм транспортним засобом. При передачі авто в заставу без права користування позичальник може відчувати певні незручності, адже він позбавляється транспортного засобу, при цьому він може розраховувати на більш вигідні умови кредитування.

Яким вимогам має відповідати заставне майно

Існує кілька правил, що стосуються заставного майна:
1. Надаване в заставу майно має покривати суму кредиту. Тобто не вийде при покупці в кредит квартири надати в заставу автомобіль вітчизняного виробництва. Його сума не дотягне до вартості квартири. А треба ще й покрити відсотки за оформлення та користування кредитом.
2. Заставне майно має належати позичальнику. Допускається, щоб таке майно було оформлено на близьких родичів (дружину, маму тощо), але вони також повинні фігурувати в кредитному договорі.
3. пред’являються певні вимоги до якості заставного майна. Наприклад, якщо це автомобіль вітчизняного виробництва, то він повинен бути випущений не пізніше 5 років тому. Якщо це квартира, то в придатному для проживання стані. Така вимога висувається, щоб банк міг реалізувати заставне майно, якщо кредит не буде оплачуватись, і майно перейде у власність банку.
4. Виробниче устаткування та будинки (йдеться про кредитування юр. осіб і підприємств) також може виступати заставою. Але в кожному окремому випадку банк буде приймати рішення про доцільність кредиту, враховуючи суму позики, стан устаткування, можливість реалізувати його на ринку.

Що найчастіше виступає заставою

Будь-яке майно, яке має певну цінність, може виступати в якості заставного. Але іноді банки висувають такі вимоги, що людина починає сумніватись: а чи вигідно йому таке кредитування.
Розглянемо приклад. Сім’я проживає у власній однокімнатній квартирі і планує оформити в кредит двокімнатну квартиру. Яке майно потрібно надати в заставу? Експерти впевнені, що найкраще купувати нерухомість під заставу придбаної квартири, а не закладати в банк однокімнатну. І на це є кілька причин:
– Нерухомість, яка знаходиться в заставі у банку, не можна продати,
– Квартира, в якій прописані неповнолітні діти, не може бути реалізована.

Іншими словами, якщо позичальник не зможе оплачувати кредит, то родина не залишиться без житла.
Аналогічний приклад можна привести і з покупкою в кредит автомобіля. В ідеалі, щоб заставою виступає автомобіль, а не єдина квартира.

Залишається додати, що остаточне рішення про заставне майно приймає банк. Але позичальник повинен спробувати отримати кредит на максимально прийнятних і вигідних для себе умовах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?