Новини світу кредитування та банківських послуг.

Заборона на дострокове розірвання вкладів: чотири прогнози.

Один крок залишився до того, щоб строкові вклади в Україні стало неможливим затребувати в будь-який момент – до закінчення їх терміну. Проголосований парламентом законопроект вже направлений на підпис Президенту. Про те, які наслідки матиме для банків та їх клієнтів введення заборони на дострокове розірвання депозитного договору, поговоримо далі.

Перший. Перехід на нову схему не буде занадто різким

Якщо закон дочекається підпису Президента і набуде чинності, то вклади, відкриті після дати, коли він почне діяти, не можна буде забрати з банку до закінчення терміну договору. Торкнеться ця норма лише строкових вкладів. Кошти, вкладені на депозити до запитання, залишаться для українців доступними в будь-який час – з урахуванням обмежень, передбачених депозитним договором, а також введених Нацбанком.

clip_image002 Перехід на нову схему, яка забороняє дострокове розірвання депозитного договору, буде достатньо плавним. Справа в тому, що термінові депозити, відкриті вкладниками до дати, коли закон набуде чинності, можна буде розірвати в будь-який день.

Як правило, пролонгація вкладу відбувається на тих же умовах, що вказані в депозитному договорі. Тому, якщо в документі є пункт, який регулює умови дострокового зняття, то він буде продовжувати діяти.

Крім цього, деякі банки, можливо, будуть пропонувати можливість дострокового розірвання і нових строкових вкладів. Закон залишає за банками право передбачити в договорах право клієнта на дострокове розірвання депозиту. Тобто, законом замінений обов’язок банків повертати депозити на першу вимогу на право такого повернення (у разі якщо це буде передбачено договором).

Другий. Банкам стане легше встояти під час кризи

Заборона розриву договору по вкладу до закінчення його терміну полегшить банкам планування ресурсів – адже депозити не доведеться повертати несподівано для фінустанови, тим більше у великих обсягах, як це відбувається під час кризи. З точки зору банків заборона на дострокове розірвання строкових вкладів – це можливість краще планувати динаміку своїх активів і пасивів, бути більш захищеними від розривів в площині« термін залученого депозиту – термін виданого кредиту.

За словами банкірів, передбачуваність терміновості депозитного портфеля посилить стабільність банківської системи, а це принесе користь не тільки самим банкам, але і їхнім клієнтам. У першу чергу, це дає можливість банкам більш якісно планувати використання ресурсів, що безумовно, позначиться на стабільності і надійності банківської системи в кращу сторону, особливо в періоди неспокійних настроїв населення.

Третій. Введення заборони мінімально позначиться на відтоку вкладів з системи

Більшість експертів вважають, що відтоку коштів фізосіб з банків після нововведення не відбудеться або він буде несуттєвим і готові реагувати на зміну поведінки вкладників. Клієнтам же потрібно буде більш зважено підходити до вибору банку (репутація, рейтинг, надійність), типу і терміну розміщення депозитів (наприклад, відкривати на більш короткі терміни). Можливо, банки запропонують своїм клієнтам нові депозитні продукти. Банки оперативно відреагують на нововведення і адаптують продукти з тим, щоб відповісти на будь-які запити вкладників.

При цьому банкіри очікують, що заборона на дострокове розірвання вкладів може відбитися на кількості нових депозитів і на тривалості терміну вкладу тих, хто тримає гроші на рахунку в банку. Спочатку нововведення може викликати хвилювання серед вкладників, вплинути на намір клієнтів розміщувати або пролонгувати вклад у банку. Однак банки будуть проводити роз’яснювальну роботу і нададуть клієнтам на вибір два основних види депозитів: вклади без можливості дострокового розірвання і вищими ставками, і депозити з можливістю дострокового розірвання і, відповідно, більш низькими ставками.

Четвертий. Нововведення вплине на депозитні ставки

Сьогодні обсяг вкладів до запитання становить близько третину депозитного портфеля фізосіб у гривні. Ще одне з очікуваних банкірами наслідків нововведення – перетікання коштів зі строкових депозитів на вклади до запитання з вільним доступом до коштів. Швидше за все, частина строкових депозитів перейде в розряд депозитних ліній. Який це буде об’єм говорити зараз складно, так як залишається побоювання до банків з боку клієнтів .

Щоб підвищити привабливість строкових вкладів, банки будуть піднімати прибутковість по них.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?