Новини світу кредитування та банківських послуг.

Яким чином останні події в Україні вплинуть на ринок грошових переказів?

Як поточна ситуація може вплинути на обсяги грошових переказів і які зміни у списку ключових гравців можуть відбутися на ринку.

Суть в тому, що грошові перекази – це притоки ресурсів, які безпосередньо пов’язані з міграцією населення.

При цьому Україна була і залишається країною-одержувачем транскордонних переказів, та суми отриманих переказів набагато перевищують суми переказів, відправлених за кордон.

На мій погляд, поточна ситуація в Україні не особливо вплине на обсяги грошових переказів, що надходять в Україну, тому що грошові перекази ініціюють фізичні особи і все залежить від особистих відносин відправника і одержувача.

clip_image001Що стосується договорів, укладених між банками і російськими платіжними системами, думаю, що банки не стануть розривати договори.

Якщо платіжна система функціонує безперебійно і не виникає проблем у самої платіжної системи за розрахунками з банками, немає сенсу переривати договірні відносини, тому що для банку це теж стаття доходів.

Думаю, що масове розірвання договорів між банками України і російськими платіжними системами можливе лише у разі отримання від НБУ відповідного повідомлення про невідповідність певної МПС вимогам НБУ.

Послугами систем грошових переказів в основному користуються фізичні особи для переказу коштів своїм близьким і родичам, тобто ці переклади зазвичай не пов’язані з комерційною діяльністю.

Якщо говорити про зміну обсягів – то можливо вони зменшаться в короткостроковій перспективі, але несуттєво: відправники можуть спробувати «притримати» кошти, і відправити більшу суму трохи пізніше, коли ситуація стабілізується.

У довгостроковій перспективі обсяги переказів можуть зберегтися, адже клієнти будуть продовжувати переказувати кошти своїм близьким.

Масової відмови від співпраці з російськими платіжними системами з боку українських банків статися не повинно. Банки грають роль посередника – для відправки та виплати переказів.

Вибирають ту чи іншу систему клієнти – фізособи, які відправляють гроші. На ринку діють закони конкуренції – клієнти вибирають ті системи, де нижче комісія і більш відповідні умови обслуговування.

Також важливим аспектом є те, що великі гравці ринку є соціально-значущими системами, і в разі масового припинення співпраці можуть постраждати, в першу чергу, клієнти – фізособи, які користуються послугами систем.

У кожному разі, зробити грошовий переказ можна не тільки за допомогою систем грошових переказів, а й банківським переказом (з використанням системи SWIFT).

Грошові перекази безпосередньо залежать від міграції населення, тому багато в чому ринок грошових переказів обумовлений міграційною політикою держави. Так, в 2014 році Росія, один з основних коридорів грошових переказів для України, змінила політику перебування в Росії громадян країн СНД, дана зміна може знизити потік міграції з України до Росії.

У початку 2014 року ринок переказів вже зазнав змін. Так, наприклад, призупинення переказів компанією Migom призведе до перерозподілу її частки між іншими системами, основну частину з якої заберуть великі системи, такі як Юністрім, Контакт і Золота Корона.

Також не варто забувати, що ринок СНД і Росії цікавий і для міжнародних систем, що підтверджується поповненням портфеля Western Union новою валютою – російськими рублями.

Передумов для масового зупинення послуг грошових переказів в зв’язку з політичною ситуацією в Україні, з боку платіжних систем поки що немає. Однак, якщо російські платіжні системи введуть обмеження, то швидше за все, вони будуть стосуватися відправки грошових переказів з України за її межі. Таким чином платіжні системи можуть намагатися убезпечити себе в умовах нестабільності від можливого "неотримання" суми заборгованості від банку-учасника системи, що відправив переклад. По вхідним в Україну грошовим переказам платіжні системи не несуть ризиків, оскільки в такому випадку, навпаки, з’являється заборгованість у платіжної системи перед банком-учасником системи, що виплатив переклад.

Введення платіжною системою обмежень на суми грошових переказів може негативно позначитися на обсягах переказів. У разі введення обмежень або призупинення надання послуг переказів з якої-небудь з платіжних систем, ймовірно, відбудеться перерозподіл грошових потоків між іншими учасниками ринку грошових переказів. Наприклад, замість російських платіжних систем відправники можуть використовувати американські системи (Western Union, MoneyGram), які також пропонують конкурентні тарифи і високу швидкість здійснення переказу.

Джерело.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?