Новини світу кредитування та банківських послуг.

Який «відкат» платять позичальники за отримання кредиту

Практика «дякувати» співробітникам банків за видачу кредиту була найбільш популярна в кризу. Тоді, в 2008 році, більшість позичальників перестали обслуговувати позики і банки майже не видавали нових кредитів. Тому підприємцям потрібно було масово платити «відкати», щоб отримати дуже необхідний позику.
На сьогоднішній день, за офіційними запевненнями банкірів, «відкатів» у банківській системі вже не беруть. Але в неформальній обстановці учасники ринку відзначають, що і зараз практика винагороди співробітників банку за сприяння у видачі кредиту залишається поширеною.

Розмір «відкату», який потенційний позичальник платить банку, в залежності від мети кредиту і від благонадійності клієнта, складає 5-60% від суми.
Найбільші «відкати» – 50-60% від обсягу позикових коштів – платяться за шахрайськими схемами. Тобто, коли позичальник спочатку не збирається погашати позику і співробітник банку про це знає. У такому випадку банкір дає своє поручительство клієнту на кредитному комітеті, або закриває очі на підроблені документи. Правда, таку аферу може провернути лише хтось із топ-менеджерів, що впливають на прийняття рішень відповідним органом. Співробітники, які трохи нижче рангом, можуть виконати таку махінацію лише одного разу, так як рецидив вже може викликати підозри.
Але найчастіше позичальники, які беруть кредити банків, мають намір повертати позики. До дачі хабара вдаються підприємці, у яких зіпсована кредитна історія або звітність не відповідає вимогам банку. Іноді за допомогою грошової подяки вдається вибити більш лояльні умови кредиту: знижену ставку, зменшення розміру авансу або подовження терміну кредитування.
Щоб банк закрив очі на погану кредитну історію, доведеться викласти 5-10% від суми кредиту. Менший відкат заплатять підприємці, які реструктуризували кредит. Злісним неплатникам доведеться домовлятися не тільки з банком, але і з кредитним бюро. Хабар працівникові бюро, який обіцяє очистити кредитну історію, становить від 1 тис. до 10 тис. грн. Але варто пам’ятати про те, що отримавши гроші, гарантії результату ніхто не дасть.
Найбільш масово дають хабарі підприємці, у яких звітність не дотягує до вимог банку. У разі невеликого невідповідності і дрібних кредитів (до 100 тис. грн.) Позичальник платить відкат у розмірі 5-10% від суми. Чим гірше фінансовий стан клієнта і чим більше сума, тим більше відкат. При цьому свою подяку підприємці висловлюють не тільки в грошовому еквіваленті.
vziatka_350x260.jpg.aspx Так, наприклад, при аналізі підприємств сільського господарства на угіддя має виїхати аналітик банку і скласти звіт про стан господарства. На практиці, до полів такий співробітник часто не добирається. Його зустрічають при в’їзді в село і далі ресторану та лазні не пускають.
Такий банкет позичальникові обходиться дорого, так як співробітники банку приїжджають на кілька днів і весь цей час необхідно виконувати всі капризи аналітиків. Не завжди щоб отримати кредит потрібно платити один раз якусь певну суму. Деякі бізнесмени, зав’язують дружні відносини з начальником відділення банку, в якому вони обслуговуються. І надалі, протягом усього терміну обслуговування, підносять різні невеликі подарунки до професійних і особистих свят. А коли підходить час брати кредит, вартість подарунків зростає.
Жінкам, які можуть вплинути на рішення кредитного комітету або допоможуть налагодити зв’язок з потрібною людиною, дарують шуби або ювелірні вироби. Для чоловіків підбирають подарунки за інтересами. Це можуть бути колекційні монети, дорогі мисливські або рибальські снасті. Останнім часом стало модним возити впливових банкірів на відпочинок за кордон: до Туреччини, Греції і т. д.
За словами банкірів не завжди «відкат» – запорука успіху. Навіть клієнту, який обіцяє заохочення співробітникові банку, часто відмовляють. При цьому найчастіше потенційні позичальники не знають, кому варто дати хабар.
«Рідко начальник рядового банківського відділення може вплинути на рішення кредитного комітету. Правда, такі співробітники можуть звести позичальника з вищим керівництвом. Для більшої впевненості необхідно виходити на начальника департаменту з кредитування юросіб, або ще краще – на заступників голови правління банків », – відзначає банкір, що побажав залишитися неназваним.
Особисте знайомство зі співробітником, що приймає рішення, дозволить заощадити позичальникові. Адже чим довше ланцюжок посередників, тим більшій кількості людей доведеться заплатити.
При цьому співробітникові банку, який бере хабар, і тільки своїм авторитетом впливає на прийняття рішення про видачу позики, ніяке покарання не загрожує. Так, відповідно до Закону України «Про боротьбу з корупцією», корупцією називається «діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, спрямована на протиправне використання наданих їм повноважень для одержання благ, послуг, пільг та інших переваг». Тобто фактично у хабарництві можуть звинуватити лише представників державної влади. А максимальне покарання, яке світить співробітникові банку, яка взяла хабар – це звільнення з роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?