Новини світу кредитування та банківських послуг.

Яку частку кредитного портфеля повинні покривати резерви банку.

За підсумками першого кварталу 2016 року обсяг сформованих резервів під активні операції склав 276 млрд. грн. (без урахування “Промінвестбанку”) і зараз вони покривають в середньому близько третини сумарного кредитного портфеля найбільших банків. 

Але у деяких банків резерви покривають до 70% портфеля, а у інших – всього 14%. Від чого залежить і про що говорить цей показник? – Як він має впливати на вибір банку вкладником.


Директор департаменту організації, стратегії і корпоративного управління ПАТ « КРЕДОБАНК   »

Дійсно, українські банки показують у своїй звітності дуже великі відмінності в рівні покриття кредитного портфеля сформованими резервами – від менш 10% до понад 60%. Такий широкий «розкид» значень не дозволяє назвати загальний рівень резервування в банківській системі України адекватним.

Можна виділити три основні чинники, що впливають на показник резервування кредитного портфеля в конкретному банку. Головним фактором є бізнес-стратегія банку і якість його системи управління ризиками. Не секрет, що якість портфеля в майбутньому багато в чому визначається ще в момент прийняття рішення про видачу кредиту.

Якщо банк недооцінював валютні ризики, брав в забезпечення неліквідні застави з неадекватною оцінкою, кредитував позичальників з непрозорою структурою власності і без якісної ідентифікації пов’язаних осіб, то такий банк повинен бути готовий до того, що його кредитний портфель виявиться неякісним і вимагатиме формування значних резервів.

У той же час деякі іноземні банки з самого початку роботи в Україні дуже селективно підходили до вибору позичальників і кредитували лише представників міжнародного бізнесу. Очевидно, що у них показники якості кредитного портфеля будуть краще, а рівень резервування – нижче. Регіональна структура бізнесу банків також впливає на рівень резервів – ряд банків основний обсяг кредитів видавали в промислових областях Сходу України (зокрема, і згаданий Промінвестбанк). Зрозуміло, що військові дії на Сході України катастрофічно відобразилися на якості кредитного портфеля таких банків на відміну, наприклад, від банків, бізнес яких сконцентрований переважно в Києві або в Західній Україні.

Але в кризових макроекономічних умовах навіть банки з ефективною системою управління ризиками фіксують зниження якості кредитного портфеля внаслідок об’єктивного погіршення фінансового стану і кредитоспроможності позичальників, падіння ринкової вартості застав тощо. Тому тенденція до зростання показника резервування кредитного портфеля характерна для всіх українських банків протягом останніх років.

Лише в поодиноких випадках низький показник резервування обгрунтований – окремі банки практично повністю продали свій проблемний «докризовий» портфель.

У ряді випадків це був ринковий продаж, в ряді випадків – виведення проблемних кредитів «за баланс» через їх продаж спеціально створеній компанії (SPV). Важливий результат – деякі банки увійшли в цю кризу з портфелем, очищеним від старих безнадійних боргів, що різко поліпшило його якість і обмежило потребу формування додаткових резервів. Це другий чинник, що впливає на рівень резервування.

І, нарешті, третім чинником є усвідомлене ухилення менеджменту багатьох банків від створення необхідних резервів. Можливості штучного поліпшення показників якості кредитного портфеля відомі не тільки банкам, але і регулятору, який постійно бореться з такою практикою в ході інспекційних перевірок.

Деякі великі банки використовують ці можливості, щоб відстрочити дату створення значних резервів до моменту отримання додаткового капіталу від акціонерів.

Тому досить часто ми бачимо повідомлення не про планомірне створення резервів протягом декількох років, а про одноразове їх доформування відразу на суму в кілька мільярдів гривень. Як правило, таке доформування відбувається в той же місяць, коли акціонери вносять в банк додатковий капітал. Відповідь, чому банки так роблять досить проста – якщо сформувати всі необхідні резерви відразу, то регулятивний капітал багатьох банків стане негативним. Це призведе до порушення більшості нормативів НБУ і збільшить ризики введення в такий банк тимчасової адміністрації. Тому багато банків формують справедливу суму резервів, лише коли мають гарантію отримання додаткового капіталу, що дозволяє перекрити створену резервуванням «дірку» в балансі.

Голова Правління Банку Михайлівський  

Якісний кредитний портфель є одним з основних умов ефективної діяльності банку. Чим вище якість кредитів, тим менше ймовірність їх неповернень.

Формування резервів під активні операції передбачено з метою підвищення стабільності і надійності банківської системи. Рівень покриття кредитного портфеля резервами відображає ступінь захищеності банку від можливих втрат / збитків у разі неповернення кредитів.

Якщо у банку мінімальний коефіцієнт покриття сформованих резервів, наприклад 14%, але при цьому його достатність підтверджена зовнішнім аудитом, це свідчить про хорошу якість кредитного портфеля і відповідно про адекватну кредитну політику. Якщо коефіцієнт покриття резервами становить 70% від портфеля, значить ймовірність повернення суми кредитів і відсотків мінімальна, і якість кредитного портфеля низька. Це свідчить про погіршення фінансового стану і надійності банку.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?