Новини світу кредитування та банківських послуг.

Якім банкам вкладники довіряють свої гроші.

Банки продовжують заманювати вкладників немислимо високими ставками. І високі відсотки вже пропонують не тільки окремі банки. Український індекс ставок за депозитами фізосіб ( UIRD ), що враховує процентну політику провідних учасників фінансового ринку, встановлює чергові рекорди. Це плата за ризик для тих, хто зараз наважиться довірити гроші банку. Можна сміливо констатувати, що надіям банкірів на зниження процентних ставок збутись не судилося. Принаймні в цьому році.

Таким чином, зараз прибутковість гривневих вкладів, що перевищує 20%, все ще в стані «відпрацювати» офіційний показник інфляції , який склав близько 19%. А ось знецінення гривні щодо твердих валют, яке досягло майже 100%, ніякі депозитні ставки компенсувати вже не в змозі.

Процентний шквал

clip_image002

Середнє значення прибутковості річного депозиту у гривні впритул наблизилось до позначки 21% річних – це черговий історичний рекорд для індексу UIRD. Точно так само в зеніті прибутковість вкладів у доларах – банкіри готові платити 9,36% за річний депозит.

Середньоринкова прибутковість річного внеску в євро може принести близько 7,5%. Більш низькі процентні ставки за вкладами у євровалюті – українська ринкова традиція. Курс євро найменше схильний адміністративному регулюванню з боку Національного банку , тому депозити в цій валюті завжди були орієнтовані не на процентну, а на курсову прибутковість.

Полювання на відсоток

Надійність банків в сучасних реаліях – поняття досить умовне. Цей принцип взяли на озброєння вкладники, і просто понесли гроші в ті банки, де пропонують вищі відсотки. Як наслідок, по портфелях найбільших операторів банківського ринку, які завжди пропонують ставки за вкладами нижче середньоринкових, фіксується величезний відтік. Як наслідок – великі банки лідирують в антирейтингу по динаміці депозитів.

У кого найбільші втрати за депозитами

clip_image004clip_image006
Дані офіційної квартальної звітності банків

Як результат, за підсумками III кварталу домогтись приросту депозитної бази змогли лише ті банки, які своєчасно зреагували на очікування вкладників і підвищили процентні ставки. Дуже вузькому колу банків вдалося утримати позитивну динаміку на тлі загального «виносу» вкладів з системи.

Обсяг гривневих вкладів змогли наростити тільки три десятка банків з понад півтори сотні працюють на ринку. За валютними депозитами картина приблизно така ж. Сьогодні для більшості банків надзавданням стало вже не залучення вкладів, а мінімізація їх відтоку. Статистика по депозитних портфелях говорить про те, що в системі є банки, які за третій квартал втратили 50-80% вкладів. Тому відтік в межах 3-5% – це за теперішніх часів вже досягнення.

Сьогодні зміна депозитної бази банків виглядає як перевернута піраміда: залучити нових вкладників вдалося найбільш агресивним «малюкам» з четвертої групи, які пропонують ставки на рівні 23-28% річних. У перелік лідерів за обсягами залучення вкладів з групи «найбільші» потрапив один лише ОТП Банк . Йому вдалося наростити ресурсну базу в гривні, хоча за валютними вкладами квартальний відтік перевищив 6%.

Показники зростання депозитних портфелів яскраво демонструють два абсолютно нових тренда. По-перше, процентна ставка стала домінуючим чинником для вкладника при виборі банку для розміщення депозиту. По-друге, високі ставки вже не є індикатором назріваючих у банку проблем, як це було раніше. Сьогодні вони зумовлені особливостями бізнес-моделі та спеціалізації банку.

Найвищі ставки пропонують банки, які спеціалізуються на кредитному ритейлі. Це найбільш дохідний сегмент банківського бізнесу. Але зараз традиційні лідери, які звично користувались відносно недорогим ресурсом, згортають активність у сфері кредитування фізосіб. На зміну їм прийшли банки менших масштабів з груп «середні» і «невеликі». Вони і готові щедро поділитись прибутком зі своїм вкладником.

Хто більше всіх привернув депозитів

clip_image008clip_image010
Дані офіційної квартальної звітності банків

Безумовно, бізнес модель банку має велике значення при визначенні відсоткових ставок за вкладами, – розповіла перший заступник голови правління Forward Bank , – наприклад наш банк – ключовий гравець на ринку споживчого кредитування: ми працюємо в торгових мережах, інтернет-магазинах , точках продажів і видаємо позики на послуги та товари. Це лікування, навчання, ремонт, покупка побутової техніки. Ми почали поступово відновлювати кредитні ліміти на картах клієнтів, які сумлінно обслуговували заборгованість. Таким чином, залишаючись на лідерських позиціях у сегменті кредитного рітейлу, ми маємо можливість запропонувати вкладникам більш високі ставки. Це допомагає нам нарощувати пасиви і поступово повертатися до звичних темпам роботи та обсягів кредитування ».

Схожих прикладів – безліч. Банк «Михайлівський» активно освоює кредитний роздріб: одні з найвищих ставок на ринку – понад 26% річних – дозволили банку за квартал збільшити ресурсну базу як у гривні, так і у валюті більш ніж на 50%. Це і забезпечило банку лідируючі позиції по притоку депозитів. Схожа ситуація у « Фідобанк »: акцент на бліц-кредити для бізнесу та активне освоєння кредитного роздробу дозволяє йому платити вкладникам від 22% річних. Як наслідок – приріст портфеля майже на 20%. Банк «Траст» , який платить за вклади в гривні 27%, пройшов пік відтоку вкладів з системи з мінімальними втратами – менше 3% портфеля. У той час як у багатьох банків відтік становить 15-30% і навіть понад 60%.

Робота в високоприбутковому сегменті кредитування приватних осіб точно так само дозволяє платити високі ставки за вкладами таким лідерам роздробу як Альфа-Банк , Платинум та Forward Bank. Їх ставки – 25-26%.

Банкіри говорять, що для клієнта зараз важлива ще й позитивна історія співробітництва з банком. Загальновідомо, що в останні місяці багато банків необґрунтовано затягують терміни повернення депозитів: одні відчувають проблеми з грошима, інші намагаються будь-якими способами уповільнити відтік ресурсів. Вкладники, які змогли без проблем отримати свій вклад з банку, з високою ймовірністю повернуть його в цей же банк.

Прогнозувати подальшу динаміку депозитних ставок банкіри зараз не беруться: надто багато чинників виявились непередбачувані. Хоча ще недавно, коли індекс ставок за депозитами UIRD досяг свого історичного піку , банкіри запевняли: це межа, буде зниження.

Найбільш імовірно, що кожен банк буде вибирати індивідуальну стратегію залежно від особливостей власної бізнес-моделі.

Агресивний банківський ритейл налаштований і далі пропонувати вкладникам високі відсотки. Попит на бліц-кредити готівкою або на карти в межах 2-10 тисяч гривень серед фізосіб все ще високий, ризики в даному сегменті банкіри досі вважають цілком прийнятними, враховуючи прибутковість даного напрямку і зниження конкуренції після відходу грандів.

Ті ж банки, які більше орієнтовані на бізнес-кредитування і не ставлять метою освоєння рітейлу, швидше за все, заморозять ставки на поточному рівні або навіть знизять. У корпоративному сегменті стрімко знижується якість позичальників, а тримати непрацюючі гроші банкірам немає резону.

«У нас, наприклад, виникла парадоксальна ситуація, – поділився представник одного з середніх за розмірами банків, – Раніше сформований кредитний портфель більш-менш стабільно погашається. А вкладники продовжують нести гроші на депозити, хоча у нас середні по ринку відсотки, як у валюті, так і в гривні. Тому у нас спостерігається приплив грошей. Але в умовах коли згортається бізнес-активність нам нема кого кредитувати. З боку бізнесу падає не тільки попит на кредити, але і знижується якість таких позичальників. А акціонери вимагають від нас дотримуватись зараз консервативної ризикової політики. Якщо ця ситуація не зміниться найближчим часом, ми будемо знижувати відсотки, щоб призупинити приплив грошей вкладників ».

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?