Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які валюти стали жертвами китайського і російського кризи

Товарні, валютні війни і фінансові кризи на ринках були притаманні людству з того моменту, як зародилася торгівля і з’явилася конкуренція між країнами на світовому ринку. Раніше, кризи в економіці великих світових гравців, завжди були вигідні їхнім конкурентам, оскільки приводили до перерозподілу ресурсів і багатств на їх користь. Особливість сучасного світоустрою полягає в тому, що завдяки глобалізації – ведення торгових воєн між найбільшими економіками світу чи кризи в них призводять до наслідків, в яких переможців не буває – страждають усі – і хто виграв таку війну, і той хто програв.

clip_image001

Новітньою ілюстрацією можна назвати фондову кризу в Китаї і ситуацію в Росії. При цьому, якщо Китай підніс неприємний сюрприз у останні 10 днів, то економічна ситуація в Росії погіршується вже більше року і це ще явно не межа. Положення в цих двох країнах здатне глобально підірвати зростання світового ВВП на кілька років.

Охолодження світової економіки на тлі стагнації насправді вже триває останні два роки, що вже призвело до зниження попиту на сировину і вуглеводневе паливо і вдарило по всіх країнам, що розвиваються. Це в свою чергу вже призвело до економічних зрушень у всьому світі. І якщо ситуація в Китаї зіграла швидко і потужно, то проблеми Росії перетворюються на довготривалу платівку, яка ще не раз приведе до переміщень у валютних війнах і головного болю інвесторів з тих країн, які вклалися в російську економіку.

Поки ж, підведемо першу сумні підсумки і зробимо деякі прогнози по потенційним девальваційним ризикам.

Російський рубль

clip_image002Падіння за рік вже майже 46% і поки перспективи туманні, стрес-тести російські банки роблять по серпневої рекомендації ЦБ Росії, виходячи з розрахунку 100 рублів за долар, а за станом на кінець 27 серпня долар котирувався в межах 66,7 рублів:

Казахський тенге

clip_image003Казахський тенге постраждав через девальвацію і юаня, і рубля, так як Китай і Росія є двома найбільшими торговельними партнерами Казахстану. Казахська влада, щоб уникнути подвійного удару були змушені спішно зробити курс казахського тенге плаваючим.

Загальна девальвація казахської валюти за цей період склала 35%.

Туркменський манат

clip_image004Враховуючи, що більша частина імпорту Туркменістану – газ, зниження цін на енергоносії автоматично ставить під удар туркменський манат. Зараз курс національної валюти Туркменістану становить близько 0,29 долара. З поправкою на закритість економіки цієї країни, валютні бурі можуть частково минути цю країну, але як це бувало з гривнею в періоди світових фінансових криз – потім все одно доводилося коригувати курс нацвалюти, виходячи з нових реалій. Аналітики пророкують йому девальвацію в межах до 20%.

Таджицький сомоні

clip_image005Ситуація аналогічна туркменському манату – закритість економіки дозволяє утримати ситуацію під контролем, але враховуючи те, що основні статті експорту – сировина і сільгосппродукція, ймовірність девальвації наближається до стовідсоткової. По Таджикистану прогнози аналітиків різняться – в межах від 10% до 20%.

Узбецький сум

clip_image006За прогнозами аналітиків, національна валюта Узбекистану може бути піддана частковій девальвації в межах 10-15%, так як узбецький експорт значною мірою залишається сировинним – бавовна та інша сільськогосподарська продукція, і він дуже залежний від ситуації на китайському і російському ринках. Поки ж узбецька національна валюта утримується від падіння за рахунок жорстких заходів Національного банку Узбекистану та все ще досить централізованої пострадянської економіки.

Киргизький сом

clip_image007Ситуація з киргизьким сомом кардинально не відрізняється від попередніх валют. Експорт країни в основному представлений сировинної лінійкою, що створює загрозу девальвації цієї валюти найближчим часом. Прогнози можливого курсу сома до долара в аналітиків різняться – від 5% до 20%.

Молдовський лей

clip_image008У Молдові проблеми девальвації мають більш глибинні корені, ніж тільки останні китайські події і знецінення рубля. За рік національна валюта втратила до 30% своєї вартості через неефективну роботи економіки, а й молдавани були змушені знецінювати зараз свою валюту – за останній тиждень долар подорожчав майже на 1 лей. Тут основною причиною виявилося падіння російського рубля, оскільки Росія – один з найбільших торгових партнерів Молдавії і криза у північного сусіда боляче вдарила по валютних надходженнях в країну.

Білоруський рубль

clip_image009Економіка Білорусії надзвичайно залежна від ситуації в Росії. Тому, на тлі інших пострадянських країн, білоруський рубль дуже болісно відреагував на російські проблеми останнього року. Поєднання напіврадянської економіки, залежності від російського капіталу та енергоносіїв – створює пекельну суміш, здатну сильно підірвати білоруську валюту найближчим часом саме через глобальне зниження попиту на білоруські товари з боку російських споживачів. З іншого боку, торгові санкції Росії проти європейських і американських товарів (особливо по продуктах харчування), на тлі зниження цін на енергоносії – дають шанс Білорусії активно поліпшити свій торговий баланс за рахунок заміщення в Росії білоруськими продуктами імпорту з країн ЄС. З початку року девальвація в цій країні склала майже 50%.

Азербайджанський манат

clip_image010Складною залишається ситуація з азербайджанським манатом, так як Азербайджан традиційно один з найбільших видобувачів нафти і зниження її вартості на тлі девальвації рубля і юаня, боляче б’є по економіці країни, тому що і Китай, і Росія – одні з найбільших його торгових партнеров. Одночасна криза в цих країнах серйозно скорочує експортний потенціал Азербайджану. З іншого боку, тісні зв’язки економічної еліти з країнами Європи, а також Туреччиною і мусульманськими країнами, дозволяють економіці Азербайджану поки успішно справлятися з новими викликами. Однак, азербайджанський манат може випробувати валютні атаки з боку світових спекулянтів з метою розхитування курсу її грошової одиниці у разі великих коливань цін на нафту на світових ринках.

Вірменський драм

clip_image011Економіка Вірменії дуже залежна від російських енергоносіїв і торгівлі з Росією, яка залишається найбільшим партнером Вірменії. Тому, експерти прогнозують падіння курсу драма на тлі скорочення вірменського експорту в Росію через кризу і девальвації рубля. Частково, цей процес уже пішов.

За деякими прогнозами, девальвація може скласти від 5% до 15%.

Українська гривня

clip_image012Ну і нарешті, українська гривня. У нас в останні дні курс національної грошової одиниці зміцнюється. Пов’язано це, як з позитивними новинами з реструктуризації і 20% списання боргів, так і з діями НБУ в останні дні, який зрізає частину заявок імпортерів на покупку валюти, виходить з інтервенціями і таким чином регулює попит і пропозицію на ринку в бажаному йому коридорі 21 , 00 / 23,00 гривні за долар.

Висновки

Через зниження цін на нафту, обвалу фондових ринків Китаю і, як наслідок – девальвації китайського юаня та російського рубля, більшість валют країн колишнього СРСР зазнали девальвації у третій декаді серпня або стоять на порозі цих подій найближчим часом. Відбувається це у зв’язку з тим, значна частина цих країн, так і не змогла поки перебудувати свою економіку з експорту сировини і напівфабрикатів на більш високотехнологічні види товарів з високою доданою вартістю.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?