Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які перспективи ринку гривневих депозитів в Україні?

За результатами минулого місяця обсяг банківських депозитів у банківській системі зменшився як у гривні, так і в іноземній валюті.

Згідно зі статистикою НБУ , обсяг депозитів у гривні в лютому 2015 зменшився на 1,7% порівняно з січнем, і склав 352 700 000 000 гривень. Залишки на депозитних рахунках фізичних осіб за цей період зменшилися на 3,8% – до 184 200 000 000 гривень.

Незважаючи на нестабільну економічну, політичну ситуацію в країні, фінансова криза, українці продовжують довіряти банкам свої заощадження.

Ось, що думають банкіри про особливості вкладів, які сьогодні привертають банки, на які терміни клієнти розміщують депозити і на що вони орієнтуються при їх виборі.

Заступник голови правління Ощадбанку :

Останнім часом популярністю у вкладників користуються короткострокові вклади.

Протягом минулого року частка гривневих депозитів без урахування зростання курсів виросла на 5% і на початок 2015 складала 77%. Основна причини зростання частки гривневих депозитів – дефіцит іноземної валюти і введення обмежень НБУ на видачу валюти з вкладів.

Гривневі депозити будуть продовжувати користуватися попитом. На те є ряд причин. Долар значно подорожчав, багато вкладників, які не купили його раніше, не очікують подальшого зростання курсу, і розміщують вклади на гривневих депозитах. Також на структуру депозитного портфелю впливають діючі обмеження НБУ за обсягом разового зняття готівки з рахунку. Крім того, діючі, досить високі ставки за вкладами у національній валюті, дозволяють мінімізувати втрати від інфляції.

У 2014 році банк, йдучи назустріч побажанням клієнтів, ввів вклади строком 7 і 14 днів, а також підвищив ставку за іншими короткостроковими депозитами. З початку року банк підвищив ставки залучення вкладів у євро.

imageБанк залучає депозити в національній валюті, доларах США і євро. За гривневими вкладами процентні ставки становлять від 16,5% до 19,5%, по доларах США – від 6,5% до 8,75%, євро – від 4,5% до 7,0%. Строки притягнення по всіх валютах – від 7 днів до 3-х років. Існує також програма лояльності для вкладників, що розміщують на вкладі від 100 тисяч гривень або 10 тисяч доларів США або євро. У банку діють досить гнучкі умови дострокового розірвання депозитів.

Чи будуть змінюватися умови до кінця року? Все залежатиме від розвитку економічної і військово-політичної ситуації в країні. Хоча б місяць спокою призведе до початку розгортання тренда в бік збільшення попиту на більш довгострокові вклади.

Особливість в тому, що на поведінку вкладника практично не діє рівень процентної ставки пропонованої банком. Більше того – високий рівень лякає на тлі значної кількості ліквідованих банків. Основний критерій – це стабільність банку.

Директор департаменту роздрібного бізнесу банку « Хрещатик »:

У 2015 році частка вкладів до 3-х місяців зросла як результат реакції населення на ситуацію в Україні.

У нашому банку вклади від 12 місяців – довгострокові, займають до 30% портфеля. Мі вважаємо, що це залежить від наявності в депозитних програмах продуктів, що стимулюють споживача розміщувати вклад на тривалий період. Наприклад, у всі часи вклади «на дітей», «пенсійні вклади» користувалися попитом, вони є соціально орієнтованими.

Які перспективи гривневих депозитів на українському ринку? Дохід у населення – у національній валюті, частина доходу йде на заощадження. У нашому банку завжди переважали вклади в національній валюті. Протягом 2014 року, на початку 2015 частка вкладів у гривні залишається на рівні 55%.

Ставки за гривневими депозитами в нашому банку за 2014 зросли в середньому на 3 п.п … З початку 2015 зросли на 1 п.п., але в акційних пропозиціях підвищення може бути навіть до 5 п.п ..

Ми постійно працюємо над тим, щоб наші депозитні продукти були цікаві споживачам, працюємо над технологією, каналами продажів. Ми вважаємо, що депозитні продукти повинні бути також соціально спрямованими. Тому умови вкладу не обтяжені додатковими нормами, прозорі і прості. Вклад можна оформити у відділенні і дистанційно. До кожного вкладу видається банківська карта.

У роботі ми також застосовуємо лояльність за довіру до нашого банку. Для нових клієнтів з банків, в які введена тимчасова адміністрація або ліквідуються, у нас теж розроблені спеціальні програми лояльності. Ми також працюємо в режимі продовженого робочого дня, у вихідні, щоб нашим клієнтам було зручно відвідати наші відділення.

Керівник проектів відділу заощаджень і транзакційних продуктів ОТП Банку:

Очевидно, що в поточній ситуації вкладники розміщують свої кошти в банках на більш короткострокові терміни – 3-6 місяців. На початку року частка гривневих вкладів була на рівні 45%. В кінці року – 35%. Зменшення пов’язане зі зростанням курсу долара (у гривневому еквіваленті валютний портфель значно збільшився)

Якщо ж виходити з оригінальною валюти вкладів, то частка гривневих депозитів у 2014 році демонструвала стабільне зростання.

Враховуючи, що національна валюта у нас гривня, то, очевидно, гривневі депозити апріорі є основним продуктом для вкладень.

Якщо курс стабілізується, то очікуємо підвищення довіри до гривневих депозитах з боку клієнтів.

Також політика НБУ спрямована на збільшення частки гривневих депозитів у банківській системі і зменшення частки валютних вкладів.

В ОТП Банку на початку 2014 року ставки трохи знизилися. Максимальні ставки пропонувалися на депозити строком від 1 року. У середині року незначно підвищилися ставки на строк від 3 місяців до року. Максимальні ставки пропонувалися на депозити строком 3-6 місяців.

До кінця року істотних змін не було. З початку 2015 ставки за гривневими депозитами не змінювалися.

Цінова політика по депозитах ОТП Банку ґрунтується насамперед на оцінці можливого подальшого розміщення залучених коштів з мінімальними ризиками (тобто кредитування).

Важко щось прогнозувати в поточних умовах, коли більший вплив мають не економічні фактори. У разі поліпшення ситуації – прогнозуємо зниження ставок і зсув максимальних ставок у бік довгострокових депозитів.

Враховуючи останні тенденції з масовою ліквідацією банків, клієнти більш виважено підходять до вибору банків і вибирають більш надійні банки. В ОТП Банку ця тенденція наочно проявилася в цифрах приросту депозитного портфеля – як від населення, так і бізнесу.

Зокрема, гривневі депозити населення в 2014 році в ОТП Банку збільшилися на 825 млн. грн. (+ 38,4%).

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?