Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які наслідки матиме зниження рейтингу України?

Минулого тижня українському уряду вдалося домовитися із зовнішніми кредиторами про списання частини боргу. Після складних і тривалих переговорів, які тривали майже півроку, утримувачі українських облігацій все ж пішли назустріч країні і списали близько 4 мільярдів доларів боргу. Кабмін, який раніше висував кредиторам дещо інші умови, зрадів і тому, що придбав в кінці кінців. Тепер же уряд на радощах обіцяє пустити зекономлені гроші на підвищення зарплат і соціальних виплат.

clip_image002 У нинішній ситуації для України відстрочка та часткове списання боргів – це, безумовно, досягнення. Але як розглядають такі новини за межами нашої країни? Відразу ж після оголошення реструктуризації українських боргів міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг України в іноземній валюті на рівні «СС», даний рейтинг знаходиться буквально в двох кроках від рейтингу D, який означає дефолт. Більше того, аналітики S & P вважають, що дефолт за боргом уряду України в іноземній валюті є практично неминучим. Агентство Fitch у свою чергу знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України в іноземній валюті з «CC» до «C». Згідно зі шкалою рейтингу Fitch, рівень С також означає «неминучість дефолту». Всьому виною реструктуризація та списання боргів, як пояснюють аналітики. Найближчим часом варто очікувати і реакції Moody’s.

Що насправді стоїть за зниженням рейтингів України? Чи може їх перегляд надати негативні наслідки на економіку країни і підірвати без того крихку довіру інвесторів? Щоб отримати відповіді на ці питання, були опитані експерти з українських рейтингових агентств. Опитані аналітики зійшлися на думці, що такі дії з боку рейтингових агентств не більше ніж їх стандартна процедура, а реальні загрози приховані в панічних настроях населення на грунті таких новин.

Головний фінансовий аналітик рейтингового агенства Експерт-Рейтинг:

У пониження рейтингу немає нічого дивного – це обов’язок рейтингового агентства не пропустити дефолт. Fitch просто виконав свій обов’язок. Не може бути реструктуризації зі списанням частини боргу без дефолту, якщо інвестор втрачає частину боргового. Більше того – це одна з характеристик дефолту, яка загальноприйнята в англо-саксонській моделі ринку.

Ніяких негативних наслідків немає, крім приводу для розмов у кремлівських пропагандистів і психологічного тиску на населення.

Генеральний директор Українського кредитно-рейтингового агентства (UCRA):

Ще 7 серпня, коли Fitch востаннє переглядало кредитний рейтинг України (тоді він був підтверджений на рівні «СС»), рейтингове агентство підкреслило, що рейтинг буде знижений до рівня «С» – «дефолт неминучий» у разі оголошення про реструктуризацію українського боргу , яка включатиме списання його частини. Останній реліз агентства також містить вказівку на те, що після завершення транзакції по обміну боргу рейтинг далі буде знижений до рівня RD – «вибірковий дефолт». Такі дії пов’язані з тим, що будь-яка реструктуризація, вчинена вимушено для інвесторів під загрозою настання дефолту і зі списанням частини основної суми боргу прирівнюється до дефолту.

Негативні наслідки такого зниження для України настали ще після перегляду рейтингу до рівня «ССС» – це закрило для нас зарубіжні ринки капіталу. Зараз важливим є не поточне значення рейтингу, а то наскільки швидко він зможе почати підвищуватися після досягнення формальної угоди з кредиторами. У цьому зв’язку, найбільш проблемним залишається питання заборгованості за єврооблігаціями перед Росією, яка відмовляється приєднуватися до угоди, досягнутої українським урядом з комітетом кредиторів.

Директор IBI-Rating:

Дії з боку Fitch щодо пониження довгострокового рейтингу України в іноземній валюті з рівня «CC» до «С» є всього лише технічним кроком, який передбачений методологією даного агентства. У подальшому, Fitch перегляне довгострокового рейтингу в іноземній валюті з урахуванням нового кредитного портфеля і нової структури боргу.

Не варто трактувати дані дії Fitch, як неминучість суверенного дефолту країни і очікувати негативних наслідків. Навпаки, досягнення домовленості з кредиторами про списання частини боргу і його реструктуризації, матимуть позитивні наслідки для України.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?