Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які наслідки банкрутства банку «Фінанси та Кредит».

Минулий тиждень ознаменувався черговою хвилею банкопаду. Не так давно глава Національного банку Валерія Гонтарєва заявила, що перший етап реформування системи, який передбачав «очищення» від неліквідних, слабких і порушують закон банків – завершений. Але, по всій видимості, це зовсім не означає, що зачистці прийшов кінець. Рішення про ліквідацію на ухвалили відносно Укргазпромбанку, відкликати банківську ліцензію запропонували у банку Столичний. Останні 3 дні також стали фатальними для банків – Інтеграл, Національні інвестиції і банку «Фінанси та Кредит».

clip_image001

За даними НБУ, у випадку з Інтегралом, причиною введення тимчасової адміністрації (ТА) стала відсутність коштів у банку для виконання своєчасно і в повному обсязі законних вимог вкладників і кредиторів. Національні інвестиції заслужили тимчасового адміністратора за вчинення «цілого ряду» непрозорих операцій і як наслідок – суттєве і стрімке скорочення ліквідних коштів. Найбільш резонансною виявилася історія з одним з найбільших банків «Фінанси та Кредит». Не можна стверджувати, що для багатьох клієнтів банку ця новина стала сюрпризом, адже «Фініки» вважалися проблемними з початку року, коли перестали в повному обсязі виконувати свої зобов’язання.

Трохи обнадіювали заяви Фонду гарантування вкладів фізосіб, глава якого, буквально минулого тижня заявив, що банк більше не вважається проблемним, адже він «нормально функціонує, виконує всі нормативи НБУ і вже вийшов на той рівень, коли може рухатися далі». Але не минуло й тижня, як регулятор все-таки визнав банк неплатоспроможним, так як його акціонер Костянтин Жеваго, за версією регулятора, не виконав вчасно свої зобов’язання.

«Коли довелося розраховуватися з боргами і продавати активи – акціонер, у встановлений термін, цього не зробив», – прокоментувала Валерія Гонтарєва.

Причини

Експерти ринку припускають, що є й інші причини рішення відправити банк Жеваго до Фонду гарантування. Наприклад, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери», не виключає впливу корупційної складової:

«Причин введення тимчасової адміністрації може бути декілька. Одна з них, найбільш ймовірних, полягає в тому, що, мабуть, акціонери банку не виконали якісь корупційні зобов’язання перед чиновниками Національного банку і Фонду гарантування. Через тиждень після того, як і Нацбанк і Фонд гарантування в два голоси заявили про те, що з банком все добре, в нього ввели ТА. Такого просто не буває. Є відчуття, що тимчасова адміністрація була запланована заздалегідь ».

Наслідки

Незважаючи на те, що «Фінанси та Кредит» до моменту введення ТА знаходився в першій групі найбільших банків, голова НБУ наполягає на тому, що він «не є системним, а його віднесення до категорії неплатоспроможних не представляє загрози стабільності банківського сектору країни».

Аналітик банківського сектора групи ICU поділився своєю думкою з цього приводу – він вважає, що падіння трьох раніше зазначених банків на цьому тижні додасть негативного фону українській банківській системі, в якій до цього намітилася певна стабілізація, але не буде критичним для нього.
«Якщо брати найбільший з трьох банк -« Фінанси та Кредит », то у нього практично відсутні зобов’язання перед іншими українськими банками. Найбільші проблеми я бачу для акціонера банку, істотна частина бізнесу якого була закредитована в банку, а, також, для ФГВФО, якому доведеться виплатити близько 10 млрд. грн., за нашими оцінками, – зазначив Михайло Демків. – За іншим банкам, які були визнані неплатоспроможними в попередні місяці, залишається виплатити ще 14700000000 гривень. З огляду на це, нещодавно надані 21500000000 гривень для ФГВФО Кабінетом міністрів виглядають недостатньою сумою, і я б очікував додаткових вливань в Фонд ближче до нового року ».

Але побутує і протилежна думка. Так, заступник голови правління великого банку, що побажав не називати свого імені, в розмові визнав, що виникла ситуація спричинить істотні проблеми.

«Тимчасова адміністрація в банку з групи найбільших, у якого на 1 липня за даними Нацбанку було 9200000000 гривень коштів банків, в основному, це рефінанс НБУ, 24600000000 коштів клієнтів, у тому числі 16,8 млрд. коштів фізосіб – це неминуча проблема для всієї системи. У поєднанні, з введенням ТА в один день ще й у Національні інвестиції, а до цього – ще й у Інтеграл, все це не може не вплинути на всю банківську систему », – зазначив банкір.

Що буде з «Фініки» далі?

Експерти сходяться на думці, що ліквідація неминуча, але банк частково можуть реанімувати у вигляді перехідного банку. Але тепер його доля, як і доля банківської системи в цілому, повністю залежить від грамотної роботи регулятора і Фонду гарантування.

«НБУ необхідно міняти свою грошово-кредитну політику і стратегію взаємин з банками, максимально спрощувати систему поглинання і злиття банків (про що ми говоримо чиновникам НБУ вже більше півтора року), інакше йому скоро не буде ким керувати, – вважає заступник голови правління великого банку. – На перше місце зараз виходять проблеми економічного виживання банків, а не «погані банки» і т.д. І якщо нічого не змінювати, банківський сектор з’їсть сам себе за рахунок високих ставок по депозитах і неможливості отримання доходів від своєї діяльності при такій економічній ситуації. Чи виграє економіка України, якщо «завалять» вітчизняні банки, залишивши тільки іноземців і російські, а також кілька державних – явно ні ».

Що ж стосується клієнтів банку «Фінанси та Кредит», то їм тепер доведеться пережити довгий процес отримання своїх виплат. Регулятор обіцяє, що свої вклади в повному обсязі в рамках суми до 200 000 гривень отримають 93,2% мул 234000 фізосіб. Ситуація про повернення коштів юридичним особам залишається під дуже великим питанням.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?