Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які купюри не приймуть у банку?

В якості здачі в магазині можна отримати склеєну, порвану або забруднену банкноту. Але що, якщо мова йде про великі купюри, за допомогою яких вже завтра ви планували погасити кредит у банку або вчинити будь-який інший платіж. Про те, які купюри котируються банками, а які – ні, читайте в нашому матеріалі.
Перелік купюр, придатних до ужиткові, наводиться в «Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні». Головні критерії оцінки банкнот наступні:

Захисні ознаки

У банку купюри обов’язково перевіряються на наявність захисних ознак, видимих в інфрачервоних променях з розпізнаванням їх приналежності до банкнот конкретного номіналу, ознак, видимих в ультрафіолетових променях, з перевіркою відсутності флюресценціі паперу банкноти і ознак з магнітними властивостями. Ідентифікація інших захисних ознак повинна здійснюватися у разі наявності технічних можливостей обладнання для автоматизованої обробки купюри.
Банкнота вважається сумнівною, якщо на ній немає хоча б одного з перерахованих вище ознак, або ознаки втратили свої властивості через пошкодження, знос, або спотворення, внаслідок чого неможливо однозначно ідентифікувати номінал і справжність банкноти.

clip_image001

Відкритий надрив з будь-якого краю банкноти

Банкнота вважається непридатною до обігу, якщо вона має відкритий надрив з будь-якого краю, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив – 4 × 8 мм, горизонтальний – 4 × 15 мм, діагональний – 4 × 18 мм (довжина діагонального надриву визначається як прямокутна проекція).

Склеєні банкноти

Банкнота вважається непридатною до обігу, якщо вона має наклейку більше 10 × 40 мм, товщина якої перевищує 50 мкм.

Отвір

Якщо в будь-якому місці банкноти присутній отвір розміром більше 10 кв. мм, вона вважається непридатною до обігу.

Відсутня частина

Якщо довжина купюри зменшена на 6 мм і більше, або ширина менше на 5 мм і більше, банкнота є непридатною.

Відсутній кут

Аналогічно купюра не йде в ужиток, якщо площа відсутнього кута перевищує 150 кв. мм, а довжина меншої сторони відсутнього кута перевищує 10 мм.

Пом’ята банкнота

Невпорядковані складки і згини – це теж не добре. Банкнота вважається непридатною до обігу, якщо на ній є складки або згини, які призводять до зменшення довжини банкноти більш ніж на 6 мм або ширини банкноти більш ніж на 5 мм.

clip_image002

Локальне забруднення

Тут мова йде про концентрацію бруду у вигляді плям, малюнків, відбитків штампів, колір яких контрастує з оточуючими незабрудненими частинами банкноти. Купюра вважається непридатною до обігу, якщо вона має локальне забруднення, розміри якого більше ніж 10 × 10 мм на тих її частинах, які не містять друкованих букв або зображення, або більше ніж 15х15 мм на частинах, що містять друковані літери або зображення.

Загальне забруднення

Мається на увазі розподіл бруду по всій банкноті. Банкнота непридатна до обігу, якщо внаслідок загального забруднення збільшена її оптична щільність. Визначення критеріїв непридатності банкноти до обігу за цією ознакою здійснюється на основі експертної оцінки рівня її забруднення при налагодженні обладнання для автоматизованої обробки банкнот.

Знос банкноти

Банкнота вважається непридатною до обігу, якщо в результаті потертості, часткової втрати фарби, розпушення паперу або втрати папером жорсткості зменшена її оптична щільність.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?