Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які документи потрібно перевіряти у забудовника?

Не секрет, що на сьогоднішній день хвиля придбання нерухомості на первинному ринку накочується з новою силою після кризових 2008-2009 років. Незважаючи на високі ставки іпотечних кредитів і спірну репутацію українських забудовників, інвестори поспішають розлучитися з кровно заробленими (або вибитими у банку) з метою обзавестися власними метрами в столиці або великому місті.

Однак, навіть сьогодні в будівельній сфері широко використовується приказка «поспішати треба не поспішаючи», що приводить до зрушення термінів здачі об’єктів на місяці, і роки. Щоб це не сталося з читачами, ми рекомендуємо вимагати у забудовника й уважно вивчити нижчепереліченими документи:

1. «На Застрощика»
Спочатку інвестору необхідно перевірити «історію» забудовника. Слід ознайомиться з витягами з ЄДРПОУ про дату реєстрації компанії та її керівника і перевірити в Статуті його повноваження. Адже набагато більше довіри викличе компанія з 10-річним досвідом будівництва, і bigбездоганним директором, ніж позавчора створене НП. Важливо перевірити і взаємини забудовника з КУА, і податкової. Часто на даному етапі можна знайти «підводні камені»: відсутність персоналу, зарплата нижче мінімальної, наявність податкового боргу і т.п.

2. «На землю»
Одним з найістотніших документів, який необхідно отримати забудовнику для зведення об’єкта будівництва є документ, що підтверджує право власності, право постійного користування або договір довгострокової оренди. Адже якщо забудовник має договір оренди на 3 роки, яка буде подальша доля земельної ділянки після закінчення зазначеного терміну? Крім того недобросовісний (або недбалий) забудовник може мати у користуванні гектари землі … на якій будівництво об’єктів інфраструктури заборонено.

3. «На будівництво»
На цьому етапі порушення зустрічаються найбільш часто. Відповідно до законодавства, зведення об’єкта має передувати отримання дозволу на виконання будівельних робіт в Державній архітектурно-будівельній інспекції. Якщо такого дозволу немає, то і починати будівельні роботи не можна.

Для того, щоб убезпечити себе від можливих махінацій з боку забудовника, а також мінімізувати ризики, пов’язані з подальшим одержанням у власність проінвестованих квадратних метрів, потенційному інвестору необхідно, з одного боку, як можна краще вивчити діяльність забудовника за останні рік-два, а з інший – детально підійти до вивчення і узгодження умов основного договору про фінансування будівництва і зажадати від Забудовника наступні документи:

  1. Ліцензію на будівництво, видану Міністерством регіонального розвитку, будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України.
  2. Правовстановлюючі документи на землю: Державний акт про право власності на землю, а якщо земля в оренді – відповідний договір оренди.
  3. Дозвіл на будівництво, яке видається виконавчими комітетами місцевих рад або рішення місцевої ради про виділення земельної ділянки.
  4. Дозвіл на проведення будівельних робіт, який видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю.
  5. Проектну документацію на будівлю, споруду, узгоджену з органом містобудування та архітектури.
  6. Отримати інформацію про замовника та підрядників, які будуть брати участь у будівництві.

У всіх документах звернути увагу на терміни їх дії виходячи з термінів будівництва.

Для додаткової безпеки рекомендую самостійно отримати таку інформацію:

  1. Розгорнуті дані про Забудовника, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Для цього необхідно просто прийти з паспортом до державного реєстратора будь-якої державної адміністрації та взяти повний Витяг про компанію-забудовника за його ЕДРПОУ.
  2. Чи немає на забудовника-яких арештів або ж заборон на відчуження майна можна дізнатися в Державному реєстрі обтяжень.
  3. Чи не знаходиться будь-яке майно забудовника в заставі (іпотеці) можна через Державний реєстр іпотек.
  4. Чи не ведуться проти забудовника судові справи, характер цих справ, «тяжкість» і успішність їх дозволу можна в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Взагалі, звичайно, кожному вирішувати самостійно, але я рекомендую не скупитися, і залучити до цього питання юристів, тому що на практиці проста людина далеко не завжди правильно розуміє юридичні формулювання в договорах, а, відповідно, несе пов’язані з цим ризики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?