Новини світу кредитування та банківських послуг.

Які банки можуть піти з ринку в 2017 році

Мінус 21 банк в минулому році. З початку 2017 НБУ передав під опіку Фонду гарантування вкладів ще двох підопічних. Чи завершився банкопад і які ще фінустанови можуть піти з ринку. .

Хто на вихід

У НБУ не чекають великих банкрутств в цьому році. “Очищення банківського сектора практично завершене. Ми не бачимо кандидатів на вихід серед великих і середніх банків “, – запевнив заступник голови Нацбанку. Практично всі фінустанови вже пройшли стрес-тестування НБУ. У них є затверджені плани капіталізації і вони їх виконують.


Але привід для занепокоєння все ж є. В кінці 2016 року Мінфін випустив 8 млрд. грн. для докапіталізації ФГВФО. Це означає, що відомство готують до можливого виведення з ринку нових фінустанов. 4,9 млрд. грн. з цієї суми спрямують на виплату вкладникам банку Платинум . Невелика сума – 11 млн. грн. – призначена для компенсацій клієнтів Народного капіталу. Залишок – близько 3 млрд. гривень – напевно піде на закриття зобов’язань декількох невеликих банків.

Багато банків створювалися спеціально під обслуговування інсайдерів. Але Нацбанк ускладнив їхнє життя, обмеживши операції з пов’язаними особами. «Не виключено погіршення платоспроможності окремих установ», – прогнозує начальник відділу ринкових досліджень РА IBI-Rating. На його думку, на ліквідацію цього року відправляться 5-7 банків.

Більш песимістичний у своїх оцінках екс-заступник голови НБУ Владислав Рашкован: «Кількість банків на кінець року буде не більше 75-80 проти 95 зараз. Частина невеликих банків буде закрита через недокапіталізацію, частина заморожених банків самоліквідується, інші об’єднаються – максимум 5-6 угод злиття банків у другій половині року, якщо домовляться власники ».

Непосильний капітал

До 11 липня на ринку не повинно залишитися банків з капіталом менше 200 млн. гривень. Сьогодні цій вимозі не відповідають 48 банків, – повідомила Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України.

Серед великих фінустанов докапіталізація знадобиться американському Сітібанку (за підсумками третього кварталу статутний капітал 120 млн. грн.). У другій двадцятці банків до норми не дотягує Міжнародний інвестиційний банк , чиїм бенефіціаром є президент Петро Порошенко (162 млн. грн. На 1 жовтня).

Нарощувати капітал доведеться і А-Банку, активному роздрібному гравцеві з другої двадцятки фінустанов (обсяг депозитів фізосіб – близько 2,8 млрд. грн.). На кінець третього кварталу його капітал був 125 млн. грн. Офіційно А-Банк належить Григорію та Ігорю Суркісам. Але як заявляла в інтерв’ю ICTV глава Нацбанку Валерія Гонтарєва, він пов’язаний з екс-власниками націоналізованого Приватбанку .

Найбільш високому ризику піддаються установи з невеликим капіталом, які входять до другої групи за класифікацією НБУ. У деяких з них капітал був нижче необхідного рівня навіть в минулому році. Наприклад, цей показник Кредит Оптима Банку на кінець третього кварталу становив 63 млн. грн. при необхідній нормі 120 млн. грн. На критично низькому рівні знаходився і капітал Регіон-Банку – 65 млн грн.

Акція «самоліквідація»

Заробляти в банківському бізнесі зараз складно. Посилюються вимоги банківського нагляду, а фінансове становище акціонерів банків не поліпшилося за останні роки.

У таких умовах у 2016 році про самоліквідацію заявили відразу 4 банки: Фінанс Банк, Фінекс, Інвестиційно-трастовий банк і Народний капітал. «Число банків, які будуть приймати рішення про самоліквідацію, або приєднання до інших банків, може перевищити і 10-15 в 2017 році», – вважає Віктор Шулик.

У деяких фінустанов до сих залишаються проблеми з прозорістю структури власності. Наприклад, Нацбанк знаходиться в процесі узгодження власника банку Гефест . Власником істотної частини незалежно від формального володіння визнаний якийсь В’ячеслав Попов. Однак реальна структура банку, згідно з даними НБУ, до сих пір не розкрита. Додаткова ідентифікація бенефіціарів проводиться і в банку Новий .

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?