Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як зміниться курс гривні?

Менш ніж за тиждень долар набрав у вазі без малого дві гривні – такий результат зміни правил роботи Національного банку на валютному ринку. Комусь це може здатися несподіваним, але такий сценарій був прогнозованим для експертів. Їх очікування були однозначні: після виборів Нацбанк відпустить гривню у вільне плавання. Це було питанням часу.

Торжество курсової демократії

Як підсумок, на готівковому ринку долар упевнено бере планку вище 15 гривень. На чорному – теж свято спекулянта: з 14,5 в часи «соціального» курсу вже вранці в п’ятницю долар впевнено ступив за позначку 16 гривень.

Як змінився готівковий банківський курс гривні за тиждень

Минулий тиждень змусив багатьох замислитись, чи не виявилось «вільне плавання» національної валюти вільним падінням. Банкіри підвищують котирування на вивісках в обмінниках, але запевняють: після того, як clip_image002ринок скуштує свободи і курс гривні стане досить привабливим для експортерів, вони почнуть повертати в країну валюту, яка була притримана за кордоном. Водночас точку рівноваги фінансисти так і не назвали.

Тримати долар нескінченно НБУ не міг, а останні дані про величину валютних резервів яскраве тому підтвердження. Ще місяць тому в структурі золотовалютних резервів, згідно з даними НБУ, було трохи менше $ 5 млрд. «живими» грошима. Решта – цінні папери, золото, та інші активи різної ліквідності. Після розрахунку з Газпромом на суму трохи більше $ 4 млрд. в резервах регулятора валюти не залишилося. Тому рішення регулятора припинити щотижневе «вливання» за єдиним курсом близько $ 300 мільйонів цілком закономірно.

Щоденні аукціони, що проводяться регулятором зараз, в розмірі 5 мільйонів доларів не здатні задовольнити попит – це визнавали самі представники НБУ . Зараз аукціон став лише способом формування індикативного курсу, щоденне зростання якого так багатьох лякає.

Заманити гроші експортерів

Самі банкіри нічого страшного в цьому не бачать. Сергій Мамедов, глава правління державного Укргазбанку , зазначив, що інтервенції були частиною адміністративних заходів щодо обмеження курсу. Тоді як ініційовані регулятором аукціони – більш ринковий інструмент визначення курсу.

Ця практика більше відповідає світовому досвіду. Процедура проведення аукціону відсікає спекулятивні операції. Тому ми отримуємо курс, який є орієнтиром для проведення валютних операцій. Курс не може бути повністю некерованим, у Нацбанку є всі інструменти для контролю за операціями на валютному ринку. Але що показують перші аукціони: може зберегтись тенденція до зростання, але наступним етапом буде оптимізація курсу до тієї величини, яка дозволить і експортерам більш охоче заводити валюту в країну. Водночас знизиться попит імпортерів. Аукціони допоможуть визначити цю рівноважну точку курсу.

clip_image004Банкіри чесно визнають, що головна мета нинішньої курсової гонки – заманити на ринок експортерів. Вони давно чекали нинішнього курсового обриву, розуміючи що після виборів ера «соціального» курсу закінчиться. А продавати долари по тимчасово фіксованим курсом ніхто не хотів.

Тепер питання лише в тому, де буде перебувати та психологічна «точка зламу», яка буде сприйнята як стеля і сигнал до продажу валюти, тому що дорожче вона вже не стане. Саме цієї миті, коли на валютний ринок широкою рікою потече експортна виручка, чекають учасники валютного ринку, з ностальгією згадуючи середньоденні обороти осені минулого року в межах 1,5-2 мільярда доларів.

Але відмітка 15 грн. / $ явно поки не надихнула експортерів до розпродажу виручки. Обсяг торгів на валютному міжбанку не виріс з звичного рівня в межах $ 200 млн., а ще більше знизився, а середній розмір угоди – просто «сльози» в межах декількох десятків тисяч доларів.

Старший радник « Альфа-Банк Україна »відзначає, що моментального зниження курсу чекати не слід: експортерам потрібен час, коли вони побачать, що курс зафіксувався на рівні деяких прийнятних очікувань.

Водночас зампредправления Сітібанку , впевнений, що нескінченно зростати курс не буде і досить скоро буде знайдена точка рівноваги, коли експортерам буде цікаво продати валюту за ринковим, а не «соціальним» фіксованим курсом.

Не виключено, що вже наступного тижня, внаслідок того що банки-учасники валютних аукціонів підштовхують курс вгору, він вийде на той рівень, коли клієнти-експортери почнуть заводити валюту в країну і продавати її. Він зазначив, що після відправки курсу у вільне плавання, деякі імпортери відклали покупку доларів, які подорожчали і зайняли вичікувальну позицію. Це, як пояснив банкір, знизить попит на валютному ринку. Нинішні аукціони НБУ – це такий пошук рівноважного ринкового рівня, де повинні торгуватися гривня-долар. Я не виключаю, що вже наступного тижня курс аукціонів може почати знижуватись, хоча на перших торгах ми спостерігали стабільне зростання.

Фінансисти визнають, що в режимі фіксованого курсу, який до виборів був встановлений регулятором близько 13 грн / $, експортери навіть не думали про продаж валюти. Уже зараз вони проявляють інтерес і зайняли вичікувальну позицію.

Темп, сформований на попередніх аукціонах, каже, що курс може бути вище – це формує у експортерів якісь очікування. Вони теж хочуть вигідніше продати свою валюту, Найближчим часом настане момент, коли курс зупиниться і розгорнеться в іншу сторону, коли буде знайдений рівень рівноваги.

НБУ, відпустивши курс, зробив давно очікуваний крок: Вже зараз експортери, які не хотіли продавати валютну виручку через банки, працювали за іншими схемами, щоб уникнути її заводу в країну, цікавляться у банкірів: чи можна вже продавати. Вже є бажаючі продати валюту по сталому курсу. На це просто потрібен час, буде це день чи тиждень, але точка рівноваги буде знайдена і гривня стане зміцнюватись.

Кінцева курсова зупинка

Фінансисти наполегливо уникають прямої відповіді на питання про те, на якій саме позначці може зупинитися долар. Президент Українського товариства фінансових аналітиків, заспокоює: Курсу на рівні 30-40 грн. / $, якими людей вже почали залякувати деякі експерти, точно не буде. Коли експортери побачать курс, який вони вважатимуть рівноважним і обґрунтованим з точки зору їх бізнес-стратегій, інтересів і прогнозів – адже у них теж є свої аналітичні підрозділи – почнеться продаж валюти. Але катастрофічної девальвації не буде.

Нацбанку потрібно було відмовитись від «соціальної» прив’язки курсу. Результати аналізу, проведеного УОФА, свідчать про граничне значення курсу на рівні 18 грн. / $, але це найбільш песимістичний і найменш ймовірний варіант. Більш ймовірний розвиток подій припускає коливання в межах 13-15 грн. / $. Зазначимо, що згідно з попередніми розрахунками, саме такий курс ми побачимо вже в найближчі дні на обмінниках. Роман Шпек стисло запевнив: «Дорожче 20 долар точно не буде».

Економісти передрікають, що ситуація на валютному ринку в найближчі дні і тижні точно не буде нудною: можливості для проведення інтервенцій у НБУ вичерпані, а адміністративне стримування курсу лише змусить експортерів і далі всіма правдами і не правдами ховати валютну виручку.

НБУ міг би провести одноразову інтервенцію, щоб застати зненацька валютних спекулянтів з короткими позиціями по гривні. Однак, ті ж спекулянти прекрасно знають, що у Нацбанку для цієї операції немає ні коштів, ні волі.

Першим сигналом про зупинку падіння курсу гривні стануть активні продажі валюти експортерами. Тому на запитання «коли зупиниться падіння гривні» можна дати лише одну просту пораду: пильно стежте за обсягами торгів на міжбанку. Їх зростання може стати ознакою припливу валюти на ринок.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?