Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як змінилося оподаткування нерухомості та автомобілів?

Нинішній рік приніс для платників податків чимало сюрпризів. Чого гріха таїти: володіти майном з 2015-го стало дорожче. Причому мова не тільки про оподаткування доходів, а й майна. У першу чергу під удар потрапили заможні українці, які володіють авто і нерухомістю.

Але не все так сумно, як здається на перший погляд, оскільки багато з нас зможуть уникнути сплати податків цілком легально.

Недешеві метри

Дискусія щодо доцільності податку на нерухомість велася досить довго. У підсумку, з 2014 року цей збір все-таки запрацював. Причому спочатку він стягувався тільки з житлової нерухомості і виключно з житлової площі (тобто коридори, ванні кімнати, балкони і т.д. податком не обкладалися). Однак з 1 квітня 2014 під оподаткування потрапила вся площа житла, а з 2015 року знову відбулися зміни:

clip_image002

– По-перше, тепер податком обкладаються не тільки квартири і будинки, а й нежитлові об’єкти (сараї, погреби, гаражі і т.д.);

– По-друге, розмір ставок, а також рівень пільг (розмір площі, на яку податок не поширюються) відтепер встановлюють місцеві влади (міські, сільські, селищні ради).

У той же час Податковий кодекс все ж регулює граничний рівень податкового навантаження.

Як для житлової, так і нежитлової нерухомості фізосіб ставки не можуть перевищувати 2% мінімальної зарплати за кожен квадратний метр (із застереженням, що в 2015 році для об’єктів нежитлової нерухомості максимальна ставка обмежена 1% МЗП.

Розмір мінімальної пільги для житлової нерухомості фізособи тепер повинен бути не менше 60 кв. м. для квартир і 120 кв. м. для будинків (у 2014 році пільга становила 120 і 250 кв. м. відповідно).

Тобто, якщо квартира має площу в 100 квадратних метрів, то із застосуванням пільги обкладатися податком будуть тільки 40 метрів.

В цілому процедура визначення ставок і пільг відтепер виглядає наступним чином:

– До лютого поточного року місцеві ради приймають рішення про те, чи буде стягуватися податок чи ні;

– Встановлюють розмір податкового навантаження.

Причому, як показує практика, далеко не завжди чиновники обирають найбільші значення, що радує.

Розмір ставок і пільг з податку на нерухомість в 2015 році в найбільших містах

Місто

Пільга з податку

Ставка податку не житлову нерухомість

Ставка податку на нежитлову нерухомість

Київ

податок стягується з 2016 року

податок стягується з 2016 року

податок стягується з 2016 року

Одеса

Квартири – 120 кв.м,
будинку – 250 кв.м

1%

1%

Дніпропетровськ

Квартири – 85 кв.м,
будинку – 200 кв.м,

1%

0,25-0,5% (залежно від району)

Львів

Квартири – 80 кв.м,
будинку – 120 кв.м

1-2,7%

0,5-1% (залежно від району)

Харків

Квартири – 120 кв.м

будинку – 120 кв.м,

2%

0,1 – 1%

Житомир

Квартири – 60 кв. м,
будинку – 120 кв.м,

2%

0,5-1% (залежно від району)

Полтава

Квартири – 90 кв.м.,
будинку – 200 кв.м,
загальний метраж – 390 кв.м

1%

0,2% – 1% (залежно від об’єкта)

Як бачимо, ставки податку можуть коливатися від 0 до 2%, а рівень пільги, на яку платник податку має право зменшити оподатковуваний площа нерухомості, може бути вище встановлених ПКУ лімітів (наприклад, не 60 і 120 кв. м., а, скажімо, 100 і 200 кв. м). У підсумку, власник квартири площею 100 кв. м. заплатить не більш 975 гривень за рік, а будинку площею 250 кв. м. – близько 1950 гривень за рік.

Механізм справляння податку простий. Платник за місцем прописки отримує до 1 липня року, наступного за звітним, повідомлення-рішення. Причому, у випадку, якщо людина володіє декількома об’єктами в різних населених пунктах, він отримає відповідну кількість повідомлень. У кожному з них буде вказана сума до сплати, за що вона сплачується, і реквізити, куди платити. Термін сплати – 60 днів з моменту, як прийшло повідомлення.

Скільки заплатить за 2015 власник нерухомості?

Площа

Тип житла

Розмір пільги

Фактична площа, за яку сплачується податок

Ставка податку

Сума податку

120 кв. м

квартира

від 60 кв. м.

60 кв. м.

не більше 24,36 грн. / 1 кв. м.

1462 гривні

350 кв. м

будинок

від 120 кв. м.

230 кв. м.

не більше 24,36 грн. / 1 кв. м.

5603 гривень

70 кв. м

сарай

немає

70 кв. м.

не більше 12,18 грн. / 1 кв. м.

853 гривні

Чи не газувати!

Друга група майна, що потрапила під оподаткування – автомобілі з ємними двигунами.

Під його дію потрапляють господарі дорогих легкових автомобілів з об’ємом мотора більше 3 тисяч куб. см.

Іншими словами, ті, хто володіє транспортними засобами з силовими агрегатами об’ємом 3 літри і більше (як бензиновими, так і дизельними), будуть змушені раз на рік поповнювати скарбницю на 25 тисяч гривень. До тих пір, поки вік автомобіля не досягне 5 років.

Звичайно, така сума навряд чи порадує автовласників. Тим більше, що як на зло, преміальні авто сьогодні часто оснащуються двигунами меншого обсягу, але більшої потужності. У той час як автомобілі середнього класу мають якраз ємні движки.

У той же час, можливість для маневру все одно залишається. По-перше, часто об’єм двигуна округлюється в більшу сторону. Наприклад, замість 2997 куб см вказується цифра в 3000 куб см. Хоча фактична ємність двигуна нижче оподатковуваного ліміту. Тому, податківці чіплятися до таких авто просто не мають права. По-друге, газові двигуни під податок теж не потрапляють, що дозволяє легально піти від його сплати та ще й заощадити на паливі.

Плюс до всього, транспортний засіб повинен бути зареєстрований в Україні. Але, як відомо, жителі прикордонних областей найчастіше не морочать голову розмитненням авто. Тому їм цей податок теж не загрожує.

Як і у випадку з нерухомістю, повідомлення про сплату транспортного податку вручається платнику за місцем його реєстрації (прописки) до 1 липня. Але поточного, податкового року.

Які автомобілі потрапляють під оподаткування?

Об’єм двигуна

Тип двигуна

Вік авто

Сума податку

від 3 літрів

бензин, дизель

до 5 років

25000 грн. / рік

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?