Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як змінилося оподаткування доходів українців з 1 липня?

Тепер з державою потрібно ділитись майже всім: відсотками за депозитами, роялті, дивідендами, і навіть прибутком, отриманої за держоблігаціями. Причому, віддати доведеться до 25% заробітку.

Отже, дочекались: з 1 липня 2014 доходи українців обкладаються за новою, прогресивною шкалою. Правда, це стосується не всіх отриманих заробітків, а тільки так званих «пасивних» доходів. Торкнеться це, очевидно, не всіх. Але те, що до державного бюджету доведеться віддавати більше – вже доконаний факт.

Нагадаємо, що податкові новації пов’язані з прийняттям закону № 1166-VII «Про запобіганню фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який був затверджений Верховною Радою ще наприкінці березня. Проте, набуття чинності частини його норм було перенесено на друге півріччя 2014 року.

clip_image002

Якщо перейти до конкретики, то відтепер всі отримувані доходи можна віднести до трудових (зарплата, гонорари, премії тощо), і нетрудових, або, пасивним. У підсумку, все, що було нажито непосильною працею, оподатковується за ставкою 15% (якщо місячний дохід становить мене 10 мінімальних зарплат або 12180 гривень у поточному році). І за ставкою 17%, якщо місячний дохід перевищує цю планку.

Решта доходи, в число яких потрапляють відсотки (за облігаціями, депозитними, картковими і поточними рахунками і т.д.), дивіденди, роялті, будуть обкладатися за зовсім іншою схемою. Згідно з нормами Податкового кодексу України, всі ці доходи будуть підсумовуватись, і до них буде застосовуватися 3 ставки. «15% для пасивних доходів у розмірі до 204 прожиткових мінімумів. До тієї частини, в якій пасивні доходи перевищують 204 прожиткових мінімуму але не більше 396 прожиткових мінімумів, застосовується ставка 20%. Та ж частина, яка перевищує 396 прожиткових мінімумів оподатковується за ставкою 25% », – пояснює директор департаменту міжнародного податкового планування юридичної компанії ICF Наталія Ульянова.

Причому, заплутана на перший погляд схема насправді проста. Наприклад, платник податків отримав за рік дохід від продажу акцій у розмірі 150 тис гривень, ще 275 тис гривень дивідендів та 200 тис гривень у вигляді відсотків, нарахованих на депозитний рахунок. У сумі – це 625 тис гривень.
Тепер вважаємо:

Рамки нарахування податку

До 248 472 грн

Від 248 472 грн до 482 328 грн

Понад 482 328 грн

Ставка

15%

20%

25%

Оподатковувана сума (при загальному доході 625 тис гривень)

248472 тис гривень

233856 тис гривень

142672 тис гривень

Нарахований податок

37271 тис гривень

46771 тис гривень

35668 тис гривень

Разом, з 625 тис гривень пасивних доходів до бюджету за підсумками року потрібно сплатити 119710 гривень податку

Правда, тут є і винятки. Так, не всі відсотки підлягають оподаткуванню. Оподаткуванню підлягатимуть відсотки в сумі, що перевищує в рік сімнадцять прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році – це більш 20706 гривень). Причому, тільки за умови, що ці відсотки нараховані на поточні рахунки, передбачені для виплат пенсій, зарплат, стипендій.

За таким же принципом обкладаються відсотки, отримані у вигляді доходу за держоблігаціями. І дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом. Тільки за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента.

Правда, зміни в частині оподаткування дивідендів набирають чинності тільки з 01.01.2015 року. До того часу дивіденди остаточно оподатковуються при їх виплаті за ставкою 5%, встановленої п.167.2 Податкового кодексу України, і не підлягають перерахунку за підсумками 2014.

До речі, дохід від здачі майна в оренду в пасивні доходи не увійшов (хоча логічно, щоб і його включили туди). Тому рентні платежі оподатковуються за стандартною ставкою 15 або 17%.
Важливо також пам’ятати, що податок з пасивних доходів розраховує і сплачує безпосередньо фізична особа-одержувач. А платник податків самостійно звітується по отриманих пасивних доходах раз на рік, подаючи звичайну декларацію.

До слова, не виключено, що вже незабаром оподаткування пасивних доходів знову змінять. Так, 19 червня парламент прийняв за основу законопроект № 4101а. Згідно з ним, для дивідендів і відсотків на вклади, поточні та інші рахунки встановлять нові рамки оподаткування. Якщо сума доходу не перевищує 410 прожиткових мінімумів – ставка складе 0%, для суми від 410 до 820 прожиткових мінімумів – 5%, понад 820 прожиткових мінімумів – ставка 10%. Для всіх інших пасивних доходів (роялті, інвестиційний прибуток, дохід від іпотечних паперів тощо) бази оподаткування будуть такими ж. Тільки ставки вище – 15, 20 і 25%. Податковими ж агентами стануть не платники, а особи, які нараховують згадані доходи.

Які доходи потрапляють під прогресивну шкалу оподаткування?

Вид доходу

Принцип оподаткування

· Дохід від продажу акцій

· Відсотки за облігаціями (корпоративним і держоблігацій)

· Дивіденди по акціях

· Дивіденди від участі в капіталі

· Роялті

· Відсотки, які нараховуються на гривневі рахунки (поточні, депозитні, карткові) у банках і кредитних спілках

· Процентний дохід за іменними ощадними (депозитними) сертифікатами

15% для пасивних доходів у розмірі до 204 прожиткових мінімумів на рік;
20% для пасивних доходів в тій частині, де їх розмір становить від 204 до 396 прожиткових мінімумів на рік;
25% до тієї частини, яка перевищує 396 прожиткових мінімумів на рік.

На відсотки по зарплатних, пенсійних і стипендіальних рахунках; на дивіденди і дохід від держоблігацій податок не нараховується, якщо їх річний розмір не перевищує 17 прожиткових мінімумів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?