Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як зберігати гроші при плаваючому курсі валют

Багато українців розгублені після переходу НБУ на плаваючий валютний курс: як тепер встежити за його змінами, і як захистити заощадження від девальвації? Експерти констатують: простого способу немає. Про те, як тепер змінюється курс валют в Україні, і в яких валютах зберігати кошти далі.

Перехід до вільного курсоутворення був однією з вимог МВФ до України. Вільний (плаваючий, гнучкий) курс припускає, що НБУ і уряд не втручаються в ситуацію на валютному ринку, а курс встановлюється виключно співвідношенням попиту і пропозиції.

Теоретично це виглядає наступним чином. Основні гравці на валютному ринку – це виробники-експортери і компанії-імпортери. Експортери продають іноземну валюту, виручену від продажу своєї продукції за кордоном. Імпортери купують валюту для clip_image001розрахунків з постачальниками. Якщо в економіці імпорт значно переважає над експортом, то попит на валюту перевищує пропозицію, курс зростає, дорожчають імпортні товари, доходи імпортерів скорочуються. Експортери, навпаки, дорожче продають свою продукцію за кордоном. В результаті імпорт скорочується, експорт зростає, і ситуація балансується. Якщо ж експорт переважає над імпортом, то курс падає і стимулює імпортерів.

Звичайно, на практиці ситуація рідко виглядає саме так. Крім експортерів і імпортерів попит і пропозиція валюти створюють величезне число інших учасників: банки, фізособи, позичальники по валютних кредитах, спекулянти. Тому й коливання курсу не завжди настільки однозначні, а центральні банки передбачають можливість втручатись в ситуацію, якщо спекулятивний вплив на курс буде занадто сильним.

Ступінь впливу регулятора різна в різних державах, і якщо центральний банк втручається часто, то таке курсоутворення називають «брудним плаванням». Саме така схема діє в Україні. Нацбанк періодично виходить на ринок з інтервенціями (купує або продає валюту для балансування попиту та пропозиції), а то і приймає адміністративні заходи (змінює норми резервування для банків і норми продажу валютної виручки для експортерів). Але на відміну від фіксованого курсу, який діяв в Україні раніше, Національний банк виходить на валютний ринок не системно, підтримуючи курс на одному рівні, а ситуативно.

Як міняються курси

За літо-2014 офіційні курси основних іноземних валют зросли на 6,7-10,4%, найбільше подорожчав долар США. Саме дефіцитом долара на міжбанківському ринку в НБУ найчастіше пояснюють скачки курсів. Але офіційні курси інших валют рухаються практично синхронно з курсом долара.

clip_image003

Банківські експерти відзначають: дефіцит американської валюти тягне за собою подорожчання і інших. Економіка України – долароорінтована, відповідно, основна валюта – це долар США. Обсяг торгів доларом на міжбанківському валютному ринку на 90% складається з угод з доларом США. Отже, всі валюти торгуються виключно шляхом конверсії долара, купленого на міжбанку за гривню, в інші валюти на міжнародному валютному ринку  .

Що робити із заощадженнями

Для фізосіб плаваючий курс має очевидний недолік: встежити за його змінами не просто, а спрогнозувати їх практично неможливо. Тому захист заощадження від коливань курсу стає завданням не з легких. Фізособі убезпечити себе від різких коливань курсу при плаваючому курсі дуже складно. Відносно ефективним можна вважати розподіл заощаджень у різних валютах (національній та іноземній) в рівних частках. При такому розподілі курсові коливання відносно один одного будуть взаємно компенсувати збитки .

Теоретично, якщо у продажу немає долара, то можна перевести частину своїх заощаджень в іншу іноземну валюту. Хоча ефект від диференціації в цьому випадку буде менше. Приміром, за літо-2014 польський злотий за офіційним курсом подорожчав всього на 6,7% проти 10,4% для долара.

Теоретичний українець, який на початок літа-2014 тримав половину своїх заощаджень в польських злотих, приростив б свої заощадження у гривні приблизно на 3,5%, а в доларовому еквіваленті втратив би близько 6,5%. Той, хто зберігав половину накопичень в доларах, у гривні приростив б 5,2%, а в доларах – втратив 5,3%.

Але важливо врахувати кілька моментів. По-перше, купити польський злотий, японську ієну або британський фунт стерлінгів можна далеко не в кожному банку. А це суттєво обмежує можливість вибирати більш вигідний курс. По-друге, сам роздрібний курс може істотно відрізнятись від офіційного, і чим менш «ходова» валюта – тим більше. Якщо для долара середня різниця між роздрібними курсами покупки і продажу складає 3-3,5%, то для того ж злотого – близько 7%. А коли існує ажіотажний попит на валюту, то спреди ще більше збільшуються.

У нашому прикладі за рахунок цієї різниці вся вигода від переведення заощаджень в валюту буде втрачена. А якщо замість покупки валют наш теоретичний герой просто відкрив би депозит в гривні під 23% річних, то за три місяці отримав би відсотки на суму 230 гривень. І приростив б суму заощаджень більше, ніж в обох варіантах з валютою.

Тому рекомендації експертів зводяться до наступного: якщо курс валюти вже виріс, купувати її пізно. Якщо у вас немає заощаджень у валюті, то частково компенсувати збитки і запобігти новим можна за допомогою гривневих депозитів. Звичайно, до вибору банку для їх відкриття в цьому випадку потрібно підходити з особливою ретельністю.

На закінчення

Насправді, при фіксованому курсі завдання збереження заощаджень від девальвації виглядає простіше лише на перший погляд. Адже з 2008 року Національний банк двічі різко змінював курс долара, чім провокував ажіотаж серед позичальників і вкладників, і черги за валютою в обмінних пунктах і відділеннях банків. А нинішні коливання курсу пов’язані не стільки з переходом на плаваючу основу, скільки з бойовими діями на сході країни і складною ситуацією в економіці.

Так що захищати заощадження потрібно не від плаваючого курсу, а від кризових ситуацій. І, як бачимо, розділяти заощадження між різними валютами потрібно ще тоді, коли ніщо ще не віщує біди. А коли курс знаходиться на піку, ажіотажна скупка валюти не тільки не вигідна, але і виступає тим самим фактором, який ще більше «розхитує» курс.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?