Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як заощадити на конвертації валют при оплаті картою

1. Що таке конвертація валюти при оплаті картою?

Коли ви оплачуєте покупку картою, в операції беруть участь три валюти:

  • Валюта рахунку (та валюта, в якій ви зберігаєте гроші на карті) – зазвичай: гривня, долар чи євро;
  • Валюта операції (в які гроші оцінюється товар або послуга, яку ви купуєте);
  • Валюта білінгу (в якій валюті ваш банк розраховується з платіжними системами Visa або MasterCard).

При оплаті карткою платіжна система порівнює валюту операції і валюту білінгу. Якщо вони не збігаються, система конвертує потрібну суму за своїм курсом. Після цього ваш банк отримує суму вже у валюті білінгу і порівнює її з валютою вашого рахунку. Якщо і ці валюти не збігаються, конвертацію проводить банк – за власним курсом. І вже після цього гроші списуються з картки. У випадку, коли ви купуєте за гривні в Україні, валютою білінгу за замовчуванням буде гривня.

2. Як мінімізувати витрати при оплаті картою?

Є дві основні статті витрат при оплаті картою: конвертаційні втрати і комісії, які бере банк при розрахунках карткою.

clip_image002Намагайтеся, щоб усі три валюти при операції збігались – тоді конвертації не відбувається. Якщо не виходить, важливо зробити так, щоб хоча б одна з валют – операції або рахунку – співпадала з валютою білінгу. Це дозволить обмежитись однією конвертацією.

Вивчіть договір з банком, щоб знати, транзакції за якими комісія не стягується. Наприклад, перші п’ять платежів на місяць можуть бути безкоштовними, а за шостий доведеться заплатити банку.

3. За яким курсом платіжна система змінює валюту при оплаті картою і за яким курсом банк змінює валюту при оплаті картою?

Як правило, курс платіжної системи, за яким вона міняє валюту при оплаті картою, не сильно відрізняється від курсу Національного банку України. Однак з листопада-2014 в Україні картковий курс і курс НБУ відрізняються на кілька гривень. Якщо ви їдете за кордон або розраховуєтесь в іноземних інтернет-магазинах, перевіряйте курс платіжної системи. Курси Visa і MasterCard дивіться на їхніх офіційних сайтах.

Курс, за яким сам банк потім робить перерахунок вашої суми оплати в січні-2015 відрізняється від курсу НБУ на 30-40%. Обмінний курс найпростіше з’ясувати на сайті банку або у співробітників колл-центру.

4. Як конвертується валюта при знятті готівки і яка комісія при знятті готівки?

Механізм самої безготівковій конвертації, якщо ви вирішили зняти готівкову валюту закордоном в банкоматі, аналогічний вищеописаним процедурам при безготівкових проплатах: платіжна система порівнює валюту операції і валюту білінгу. Якщо вони не збігаються, система конвертує потрібну суму за своїм курсом.

Після цього ваш банк отримує суму вже у валюті білінгу і порівнює її з валютою вашого рахунку. Якщо і ці валюти не збігаються, конвертацію проводить банк – за власним курсом і після проведення безготівкової конвертації, іноземний банк, якому належить банкомат візьме ще комісію за видачу валютної готівки.

Раніше такі комісії в середньому були до одного відсотка від суми. Зараз, деякі іноземні банки, підняли ці комісії до 2-5 відсотків від суми, мотивуючи такі дії збільшенням ризиків роботи з нашими банками. Ми радимо вам обов’язково, перед поїздкою в конкретну країну, уточнювати у вашого банківського менеджера – через банкомати або відділення якого іноземного банку, вам вигідніше знімати готівку.

5. Корисні поради щодо використання платіжних карт, емітованих українськими банками за кордоном.

  1. Перед поїздкою ознайомтесь з тарифами і обмеженнями банку при оплаті з вашої картки. Це можуть бути як обмеження НБУ, так і самого банку. Якщо ви VIP-клієнт або володієте картою рівня Platinum, то можете попросити банк переглянути для вас банківські обмеження.
  2. Щоб карту не заблокували при розрахунку за кордоном, перед поїздкою обов’язково зв’яжіться з колл-центром банку і повідомте країни, в які ви їдете. Перевірте також обмеження по сумі оплат і підключіть СМС-банкінг, щоб вам приходили повідомлення про списання коштів. Наявність СМС-банкінгу дозволить вам контролювати географічне місце розташування транзакції і суми списання коштів з вашої картки, тобто ви застраховані від того, що якщо ви перебуваєте, наприклад у Великобританії, а карткові шахраї у Гонконгу – то вони знімуть з вашого карткового рахунку гроші, а ви дізнаєтеся про це тільки після повернення на батьківщину, коли вже пройде досить багато часу і пошуки шахраїв вже будуть утруднені або помилково ви не сплатите обід в дешевій таверні в Греції за вартістю вечері в найдорожчому швейцарському ресторані.
  3. З’ясуйте, через які банки-партнери працює ваш банк в даній країні і через які банкоматні мережі і банки вам вигідніше знімати готівку.
  4. Бажано відкрити і використовувати карти в валютах країн, в які ви їдете. Якщо це Єврозона – розраховуйтесь вашою карткою в євро. Якщо США – то доларової картою. Мінімізуйте розрахунки, при яких доведеться задіяти конвертації валют. А у випадку, якщо ви їдете в країни, де використовується національна валюта, відмінна від євро і долара, бажано з’ясувати – яку валюту, крім національної, традиційно використовує місцеве населення і бізнес при розрахунках. Зазвичай в цьому випадку і банки цих країн більше "зав’язані" на даній валюті і ваші шанси заощадити зростають. Наприклад, в Єгипті торговці приймає до оплати і долар, і євро, але традиційно орієнтуються на долар. Тому й комісії при конвертаціях з доларовою карти зазвичай менше.
  5. Досвід туристів з усього світу, говорить про те, що в разі поїздки в будь-яку країну світу, навіть при наявності будь-яких платіжних карт, готівкова валюта на один-два дні проживання в країні перебування ніколи не завадить.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?