Новини світу кредитування та банківських послуг.

Спрощений порядок приватизації земельних ділянок

До речі, якщо у вас вже є земельна ділянка, але ви ще не приватизували його, то знайте, що за законом ви можете зробити це за спрощеною схемою.

Кабмін України в 2009 р прийняв Порядок безкоштовного оформлення і видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затверджений Постановою від 05.08.2009 р № 844 (далі – Порядок). У цьому документі сказано, що з 2009 року і в наступні роки для громадян встановлюється спрощена процедура безоплатної приватизації земельних ділянок.

Діє спрощений порядок отримання державних актів для земельних ділянок з наступними цільовими призначеннями:

  • для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд,
  • ведення особистого сільського господарства в межах населених пунктів,
  • ведення садівництва (згідно ст. 121 ЗКУ).

clip_image001[4]Щоб отримати державний акт на право власності на земельну ділянку, громадянин повинен подати сільському, селищному, міському голові за місцем знаходження земельної ділянки такі документи:

  • заява;
  • копію документа, що посвідчує особу;
  • копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера (ІПН) згідно Держреєстром фізичних осіб-платників податків;
  • копію рішення про передачу земельної ділянки у власність, прийнятого органом місцевого самоврядування або районною держадміністрацією, а також у разі наявності – технічну документацію із землеустрою або проект відведення земельної ділянки, розроблений і затверджений до 15 серпня 2009.

Територіальним органам Держкомзему, районним держадміністраціям, органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від громадян будь-які інші документи, крім передбачених вище (п. 2 Порядку).

Слід зауважити, що відповідно до пункту 3 Порядку, технічна документація готується для громадян безкоштовно, за кошти державного бюджету.

Згідно з пунктом 11 Порядку, видача державного акта на право власності на земельну ділянку здійснюється в термін до 30 робочих днів з дня надходження заяви, за місцем розташування земельної ділянки. При цьому фінансування робіт і послуг, пов’язаних з підготовкою технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником за рахунок державного бюджету (п. 14 Порядку).

Нюанси, підводні камені

Право на безоплатну приватизацію може бути використано громадянином лише один раз по кожному з шести вказаних вище видів використання ділянок (ч.4 ст. 116 ЗКУ). Тобто, якщо людина отримала ділянку під будівництво – більше він не може претендувати на ділянку під будівництво, але на інші види земельних ділянок претендувати може.

При цьому площа ділянки, яку приватизував громадянин, не має значення: якщо громадянин отримав 8 «соток» для будівництва житла у місті, він не має права вимагати від місцевої ради передати йому ще 2 «сотки» безкоштовно. Закон знає лише одне виключення: громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, встановлених ст. 121 Земельного кодексу України для ведення особистого сільського господарства.

У разі приватизації ділянки одним з подружжя, наприклад, чоловіком, жінка не втрачає права на безоплатну приватизацію, але приватизовані ними ділянки вважаються їх спільною власністю.

Зазначені вище 6 випадків безоплатної приватизації землі стосуються ситуації, коли громадянин використовує ділянку для задоволення своїх власних побутових потреб. Якщо ж мова йде про здійснення господарської діяльності, то ЗКУ дозволяє також і безоплатну приватизацію земельних ділянок лісового фонду площею до 5 га у складі фермерських, сільських та інших господарств. Тобто громадяни не мають права безкоштовно приватизувати землі лісового фонду для будівництва індивідуального житла або дачі.

Ще один аспект – Земельним кодексом встановлено максимальні розміри земельних ділянок, які можуть надати безплатно у власність, більшого розміру земельну ділянку безкоштовно надати не можуть. Але менше цієї норми надати можуть.

Як перевірити землю на «вільність»?

clip_image002[4]

Щоб перевірити землю на наявність або відсутність власника, достатньо написати запит в департамент архітектури, містобудування та кадастру і додати до нього роздруківку з GoogleMaps.

У складі департаменту є служба кадастру, яка веде облік земель, будівель, інженерних мереж і доріг. Їм потрібно написати запит: «Поруч зі мною є земельна ділянка, прошу повідомити мені про те, чи належить вона комусь на праві власності».

Піднімаючи і аналізуючи архівні документи, вони дають відповідь. Варіантів може бути декілька, починаючи з того, що земля повністю вільна і закінчуючи тим, що вона повністю оформлена.

Якщо раптом пощастило отримати позитивну відповідь від департаменту архітектури, тут обіцяють, що земля дуже скоро буде вашою! Залишається тільки подати заяву в міськвиконком, отримати дозвіл сесії, департаменту архітектури, земельного кадастру і будь ласка – будуйтесь на здоров’я.

Судовий захист

Загальна процедура безоплатної приватизації земельної ділянки досить тривала і передбачає ряд узгоджень. Як показує практика, самостійно отримати земельну ділянку у власність, реалізувавши своє конституційне право, простому громадянину нелегко, хоч і можливо. Єдиний спосіб правового захисту в разі проходження всієї описаної процедури та отримання відмови – звернення до суду, яке теж далеко не завжди призводить до швидкого і ефективного вирішення проблеми.

Джерело.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?