Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як визначити справжність грошей – гривневих і доларових купюр?

Які основні ознаки, за якими можна з високою ймовірністю встановити справжність гривневої і доларової купюри?

Перший заступник голови правління Банку Російський Стандарт (Україна)

При здійсненні операцій з готівковими коштами для визначення справжності банкнот як гривневих, так і доларових, перш за все, необхідно звертати увагу на папір, на якому вони надруковані. Грошовий папір щільний і володіє певною жорсткістю, прощупується подушечками пальців. Кожна купюра має встановлений розмір – тобто купюра не повинна «вибиватись» з пачки. При цьому потрібно знати і інші елементи безпеки:

clip_image001Національна валюта України:

 1. Знаки захисту – захисна смуга, мікроволокна, водяні знаки, рельєфні зображення (знаки для сліпих людей).
 2. Зображення портрета в різних тонах, портрет, що повторюється, надрукований на лицьовому боці банкноти, утворюється внутрішньою структурою паперу і проглядається під час розгляду банкноти проти світла.
 3. Відповідність портрета зображеного на банкноті її номіналу (наприклад, на 10-гривневій банкноті надрукований портрет Івана Мазепи, на 50-гривневій банкноті портрет Михайла Грушевського, на 100-гривневій Тарас Шевченко).

Долари США:

 1. Лицьова сторона долара містить основне зображення (портрет історичного діяча), друк Федерального Резервного банку, печатку Міністерства Фінансів.
 2. На лицьовій стороні міститься два відбитка серійного номера, буквений і цифровий код банку, контрольні букви в кутах, номер кліше лицьового боку, рік випуску.
 3. На звороті є сюжетна центральна частина – гравюри будівель державних установ (крім 2-доларової купюри), номер кліше зворотного боку.
 4. Напис «In God we trust" на зворотній стороні є обов’язковою для банкнот будь-якої гідності.
 5. Фонові офсетні кольорові зображення.

Заступник голови правління Укрінбанку

Для людей, які постійно працюють з грошима, не складає ніяких труднощів визначити справжність купюри навіть на дотик, не вдаючись до додаткового обладнання, такого як детектори валют або ультрафіолетові датчики. Простий громадянин також має досвід поводження із грішми, якого цілком достатньо для визначення автентичності банкноти на дотик. В першу чергу це стосується паперу і друку.

Як визначити справжність долара знає більше українців, ніж тих, хто знає, як визначити справжність гривневої купюри. Національний Банк України говорить про те, що українська гривня достатньо захищена, кількість підробок незначна, всі вони низької якості і в разі сумнівів пропонує звернутись в найближчий банк. Але є кілька ознак, які дозволять будь-якій людині з великою впевненістю переконатись в достовірності купюри.

З доларом справи йдуть не так райдужно, незважаючи на значні заходи вжиті для захисту американської валюти. Іноді високоякісні підробки може визначити тільки професіонал, який має досвід і відповідне обладнання. Але і в цьому випадку можна убезпечити себе знаючи ознаки, якими повинна володіти справжня купюра. Отже, якщо купюра викликала у вас підозру, шукайте ознаки, які дуже складно підробляються:

· Шукайте кольорові волокна червоного і синього кольору, які втиснуті в папір. Як правило на фальшивих купюрах вони можуть бути намальовані, але при найближчому розгляді можна побачити різницю і відрізнити волокно від малюнка.

· Знайдіть захисну смугу, вона знаходиться в різних місцях на купюрах різного номіналу. Купюру необхідно подивитись на світ, якщо смугу знайшли, необхідно переконатись, що на ній є друк -USA 50 для купюри в 50 доларів США.

· Проведіть нігтем по камзолу президента, ви відчуєте рельєфний друк.

· Нахиліть купюру для перевірки зміни кольору чорнил. Ця ознака характерна для купюр 20,50,100 доларів випуску до 1996 і пізніше і для купюр 10 доларів, починаючи з 1999р. і пізніше. Більш дрібні купюри не володіють цею ознакою. Колір змінюється з зеленого на чорний і в більш пізніх купюрах з мідного на зелений.

Начальник управління касової роботи банку « Хрещатик »

Гривня:

 1. Папір – білий, хрусткий, гладкий з лицьового боку, шорсткий – з оборотного.
 2. Оптично мінливі фарби OVI – колір змінюється з бузкового на бронзово-оливковий.
 3. Суміщений малюнок – на просвіт контролюється результуюче зображення. Складові елементи розташовані на обох сторонах банкноти, точно один напроти одного у вигляді двох завершених зображень.
 4. Безперервний друк – на верхньому і нижньому полях купюри з лицьового боку маються візерункові взаємодоповнюючі елементи. Уявне суміщення цих елементів дає результуючу правильну фігуру (можна згорнути купюру в трубочку і поєднати її краї).

Долар США:

 1. Водяний знак – півтонування зі злегка розмитими краями. Видимий при розгляданні папери на просвіт. Темні ділянки – це локальне збільшення щільності розподілу волокон на аркуші паперу, а світлі – зменшення.
 2. Захисні волокна – дрібні волокна з різних матеріалів, хаотично розміщені в папері. Використовуються як безбарвні, так і різних кольорів.
 3. Захисна смуга – чужорідне тіло, розташоване в папері. При погляді проти світла бачимо його як темну лінію, вона повинна бути суцільна.
 4. Глибокий (гравірований) друк. На поверхню паперу наносяться рельєфні лінії з фарби, які можна відчути на дотик. За допомогою цієї техніки віддруковані основні зображення – портрет, позначення номіналів словами і цифрами, назва емісійного банку.

Начальник департаменту роздрібного обслуговування Всеукраїнського Банку Розвитку

Найбільш вірні ознаки справжності гривневих купюр наступні.

1. Зовнішній вигляд банкнот. На лицьовій стороні банкнот знаходяться портрети видатних діячів історії та літератури України. На зворотному боці – зображення історико-архітектурних пам’яток України. Обидві сторони банкнот прикрашені національними орнаментами.

Банкноти номіналом 1, 2 і 5 гривень (зразка 2004 і 2005 рр.) Мають однаковий розмір, розмір банкнот номіналами 10 гривень (2004 і 2005 рр.), 20 гривень (2003 і 2005 рр.) І 50 гривень (2004 і 2005 рр .) збільшується в порядку зростання номіналу банкноти.

Банкнота кожного номіналу має переважаючий колір зображення і надрукована на спеціальному тонованому папері, відтінок якого відповідає цьому кольору.

2. Зображення портрета, який повторює портрет, надрукований на лицьовій частині банкноти. Зображення розміщено з лівого краю лицьової частини банкноти і видно при розгляді банкноти проти світла.

3. Штрих-код. Двоколірний водяний знак, розміщений правіше від поля локального водяного знака.

4. Захисна стрічка

Повністю занурена в глибину паперу полімерна стрічка, видима ліворуч від центру банкноти під час розглядання лицьовій частині банкноти проти світла. На банкнотах номіналами 2, 5, 10, 20 і 50 гривень стрічка зроблена з магнітного коду номіналу, на банкнотах 1 гривню – магнітні відрізки.

5. Металографській друк. У місцях нанесення такої печатки створюється рельєфність, яку легко перевірити «на дотик».

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?