Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як виникла банківська карта?

Напевне сьогодні в Вашому гаманці знаходиться не одна банківська карта. Адже ще сто років тому про можливість виникнення такого дива цивілізації ніхто й подумати не міг. Виявляється, перші банківські карти з’явились завдяки кмітливим і сміливим підприємцям, які охоче використовували будь-яку можливість заробити.
Історія сучасної банківської карти почалась на початку двадцятого століття в Сполучених Штатах Америки. Головним завданням перших кредиток було підтвердження кредитоспроможності своїх власників. У 1914 році деякі ресторани видавали такі карти як документ, що підтверджує угоду.
Отримуючи карту, клієнти ресторанів автоматично ставали учасниками так званих програм лояльності. Як бачимо, перші кредитки були зовсім не банківськими картами. Більш того, виготовлялись вони зі звичайного картону.

clip_image001

Незабаром, через кілька років, кредитні картки перекочували і на бензоколонки. Нова сфера використання вимагала нового матеріалу. Так, завдяки бостонської компанії Farrington Manufacturing, в 1928 році картонні карти еволюціонували в металеві. Тепер на них навіть з’явилась деяка інформація про власника: перші кроки до автоматизації обслуговування.
Оформляючи покупку, продавець на спеціальному пресі робив відбиток даних на торговому чеку-квитанції. Ця технологія збереглася до сьогодні, а назва фірми-засновника ідеї закріпилось в міжнародному стандарті, що стосується пластикових карт: шрифт, що використовується в процесі тиснення карток називається Farrington 7B.
Ера банківських кредитних карт почалася в 1946 році в Брукліні. Спеціаліст з споживчого кредитування банку Flatbush Джон С. Біггінс використовував у своїй роботі кредитну схему Charge-it. Вона діяла таким чином. Спочатку місцеві магазини брали у клієнтів розписки в якості оплати за невеликі покупки. Потім власники магазинів здавали ці розписки в банк, а останній, відповідно, виділяв потрібну суму з рахунків покупців.
Ідея першої масової платіжної системи народилася в одному з ресторанів, що знаходяться в центрі Манхеттена, де зустрілись троє друзів: онук засновника одного з найбільших американських універмагів Алфред Блумінгдейл, директор компанії Hamilton Credit Corp. Френсіс Макнамара і юрист останнього – Ральф Снайдер. Розмова зайшла про одного клієнта Макнамари в Бронксі, який отримував додатковий заробіток, дозволяючи сусідам користуватися його банківським рахунком під відсотки.

clip_image002

Продавці просто передзвонювали йому і уточнювали, чи можна записати на його рахунок ту чи іншу покупку. Такий ось заробіток на пасивному посередництві. Нововведення угоди полягало в тому, що завдяки цьому підприємцю позику отримували люди, кредитоспроможність яких не дозволяла отримати її іншим чином.
Ідея припала до душі підприємцям, і вони вирішили поцікавитись у власника ресторану, в якому знаходились, скільки він платив би за нових клієнтів, яких вони до нього могли б надсилати. Той без роздумів відповів: «Сім відсотків».
Співрозмовники, довго не думаючи, взялись за справу, задіявши в новій програмі близько 12-ти ресторанів міста. Оборот за перший місяць склав 2000 доларів, а через чотири місяці – вже 250 тисяч доларів. Для ідентифікації клієнтів використовувалися ембосовані пластинки, досить поширені в цей час. Але для розвитку бізнесу партнерам потрібні були кредитні кошти, і вони вирішили об’єднати свій бізнес.
Так в 1949 році була заснована компанія Diners Club. Бізнес пішов. І вже через рік 285 торгово-сервісних організацій обслуговували 35 тис. власників карток компанії. Diners Club регулярно стягувала зі своїх клієнтів плату за річне обслуговування картки в розмірі 3 доларів. До кінця 1951 компанія принесла власникам прибуток у розмірі 61 222 долари з обороту в 6,2 млн.

clip_image003

Так в 1949 році і з’явилася масова універсальна карта Diners Club. А вже в 1951 році маленьким нью-йоркським банком Island Bank, який згодом був поглинений конкурентами, була випущена перша банківська карта. В цей же час перша кредитна карта з’являється в Європі. Незабаром виникають такі платіжні системи, як Visa і MasterCard.
Ось так, за обіднім столом, завдяки обговоренню цікавого фінансового досвіду невідомого підприємця, з’явився прототип тієї карти, яка зараз використовується у всьому світі, замінюючи готівку і роблячи розрахунки легкими і безпечними.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?