Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як вплине зниження облікової ставки НБУ на бізнес

В п’ятницю глава НБУ Валерія Гонтарєва нарешті оголосила про прийняття правлінням регулятора довгоочікуваного рішення про зниження облікової ставки до 22%. До цього, починаючи з березня цього року, ключова процентна ставка Нацбанку, від якої залежить вартість кредитних ресурсів у всій банківській системі, трималася на рівні майже захмарних 30% (до цього було 19,5%). Це фактично означало заморозку кредитування в Україні в належних для нормального розвитку бізнесу обсягах – такі гроші за позикові ресурси не могли платити навіть підприємства з найвищою рентабельністю.

clip_image002Перші позитивні зміни в цьому плані почалися практично відразу після того, як НБУ оголосив про поступове ослаблення ряду обмежень на валютному ринку. Лещата регулятора, які були покликані збалансувати систему і вберегти її від впливу різних спекуляцій, були ослаблені, що обіцяло і швидке зниження облікової ставки НБУ. Цей процес в регуляторі вирішили провести в два етапи: спочатку в кінці серпня облікова ставка була зменшена до 27%, а 24 вересня її рівень знизився до 22%.

За словами голови Нацбанку, ключовою причиною, яка дозволила українському центробанку прийняти відповідне рішення, було «зниження ризиків для цінової стабільності в країні». Іншими словами мова йде про уповільнення інфляційних процесів.

«Проведення виваженої монетарної та фіскальної політики дозволило знизити інфляцію попиту, стабілізувати валютний ринок і знизити інфляційні очікування. Поступовий відхід від політики «дорогих грошей» стає можливим завдяки стійкому зниженню ризиків для цінової стабільності »- зазначила Гонтарева.

Чи справді зниження облікової ставки НБУ надасть вирішальний вплив на українську економіку, дозволивши їй стати на шлях відносно стабільного розвитку, напевно сказати складно. Однак, очевидно, що і 22% – це як і раніше досить висока ціна позикових ресурсів для більшості учасників банківського ринку. Тому, ймовірно, до кінця року (за умови збереження стабільності в інших сферах) НБУ ще, як мінімум, раз розгляне питання ще більшого зниження своєї облікової ставки.

Але все ж, як вплине рішення НБУ на українську економіку в цілому і банківський центр зокрема? З

Виконавчий директор Фонду Блейзера:

З погляду аналізу рішення НБУ про зниження облікової ставки я б виділив два ключових моменти. Перше – це високий рівень інфляції в Україні, близько 50% цього року. Облікова ставка, яка не перевищує рівень інфляції в країні, означає, що економіка постійно потребує дотування з боку держави. У таких умовах зниження облікової ставки здається трохи дивним.

Але з іншого боку, Україна потребує додаткових імпульсах розвитку економіки, одним із яких суто теоретично повинно стати і зниження облікової ставки регулятора, тобто його чисто монетарні методи. Правда, говорити про ключове значення монетарної політики Центробанку варто тільки у випадку з країнами з більш стабільними банківськими системами. В умовах же Україна стимулювання економіки такими методами навряд чи дозволить нам добитися бажаного ефекту. Йдеться хіба що про дуже короткострокові перспективі. Тут потрібні заходи, спрямовані на поліпшення бізнес-клімату в країні.

Коментує голова Правління середнього банку на правах анонімності:

Очевидно, що зниження облікової ставки Національного банку призведе до деякого зниження ставок за залученими ресурсів в банках, причому як по депозитах юридичних осіб, так і за вкладами громадян. Але значного зниження цих ставок поки не буде в силу інфляції в країні. Банки не зможуть сильно знизити ставки за депозитами, так як вкладникам з урахуванням оподаткування, буде просто невигідно тримати свої гроші на депозитах до тих пір, поки показники інфляції будуть високими.

Крім того, поступово, але не відразу, незначно знизяться ставки і за кредитами – банки будуть змушені їх відкоригувати, оскільки за поточними ставками їм просто нікого кредитувати. Платоспроможні клієнти не готові платити такі великі відсотки за кредитами – для них це недоцільно чисто з економічної точки зору, набагато простіше законсервувати свій бізнес до кращих часів. Тому ставки за кредитами знижувати все ж доведеться, навіть з урахуванням усіх ризиків в нашій економіці. Але варто зазначити, що зниження ставок по кредитах відбудеться тільки після того, як знизяться ставки за залученими ресурсів.

Правильним рішенням НБУ можна назвати те, що ставки за депозитними сертифікатами регулятора (тобто по тим засобам, які Нацбанк пропонує комерційним банкам для підтримання гривневої ліквідності і зняття тиску на курс) залишилися на колишньому рівні. Це виключає загрозу того, що ця зайва гривня хлине на валютний ринок. Поки ставка за депозитними сертифікатами залишається ринкової, банкам немає сенсу забирати ці ресурси. В іншому випадку, вся ця гривнева ліквідність тут же буде спрямована на міжбанк і валютні операції (оскільки кредитувати-то особливо немає кого), що неодмінно відобразилося б і на курсі гривні.

При цьому, зниження облікової ставки серйозно полегшить життя банкам, які отримали рефінансування. У договорах між ними і НБУ передбачена прив’язка плати за ресурси рефінансування до розміру облікової ставки і при зниженні облікової ставки НБУ, і їм автоматично буде знижена ціна по цих ресурсах. У першу чергу, від цього виграють держбанки і Приватбанк, які набрали значні обсяги рефінансу, в набагато меншому – середні і малі банки, так як значного рефінансування вони не отримували.

Член правління ОТП Банку:

Основним стимулятором зниження облікової ставки є ліквідність банківської системи. Останні кілька місяців вона тримається на стабільному рівні, деякі банки навіть демонструють приріст, що сприяє таким змінам, тому зниження облікової ставки, в принципі, можна вважати очікуваним.

У зв’язку з цими змінами цілком логічним виглядає і зміна процентних ставок банків за кредитами і депозитами. Поточні пропозиції для клієнтів банками будуть однозначно переглянуті.

Що стосується наступного етапу зниження рівня облікової ставки НБУ, то це можливо лише в залежності від динаміки ліквідності системи і макроекономічних показників розвитку країни.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?