Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як великі вкладники банків банкротів відбивають свої гроші

Фонд гарантування вкладів і великі вкладники банку «Фінанси та Кредит» підписали меморандум про співпрацю. Торік щось схоже Фонд підписав і з вкладниками Дельта Банку.

Формально і те й інше – це якісь декларації про наміри. Фонд гарантування підтверджує, що не заважатиме громадськості контролювати процес ліквідації банків. У Дельта Банку в угоді прописано більше конкретики. У Фіка – класичний меморандум, що містить лише загальні тези.


Що це означає на практиці – не зовсім зрозуміло. В організації «Національне благо України», яка об’єднує постраждалих вкладників Фіка, кажуть, що меморандум передбачає створення «робочих груп». Але це буде регулюватися окремими угодами. Групи повинні стежити за справедливою оцінкою і реалізацією майна банку і брати участь у судових розглядах щодо спірних активам.

Максимум, що може зробити для вкладників Фонд – це сповістити про певні суперечки або розгляди, де вони можуть взяти участь в якості громадського спостерігача. В іншому ж – банківську таємницю і правила розголошення конфіденційної інформації ніхто не відміняв. Ніяких привілеїв у співтовариства великих клієнтів Фіка не буде.

Головне що зараз цікавить вкладників банку з категорії «200 плюс» – це процес формування «ліквідаційної маси». Це сукупність всіх майнових активів (як матеріальне майно, так і права), що належать банку на момент початку ліквідації.

Вони підлягають продажу через аукціони Фонду гарантування. Від їх оцінки безпосередньо залежать виплати великим вкладникам. Гарантовану суму в 200 тис. гривень їм виплачують в загальному потоці, решта випадає на четверту чергу задоволення вимог кредиторів. Ці виплати фінансуються тільки за рахунок продажу майна банку. По банку Фінанси та Кредит зараз йде тільки перша черга виплат.

Досвід Дельти

Єдиним великим банком, вкладники якого ініціювали аналогічну співпрацю з Фондом, був Дельта Банк.  У ньому прописані конкретні механізми того, як вкладники можуть брати участь у процесі ліквідації фінустанови.

Українське законодавство визначає кредиторів неплатоспроможних банків, як зацікавлених осіб, і не дозволяє їм брати участь у ліквідації. Але вони можуть бути присутніми на відкритих судах, фіксувати порушення і розголошувати їх. Саме цим і користуються великі вкладники банків-банкрутів. Клієнти Дельти, наприклад, постійно співпрацюють з ліквідатором, обмінюються інформацією про порушення з Фондом гарантування та службою безпеки банку.

Те ж саме стосується і продажу активів. Правда, мова про реалізацію поки не йде, на даний момент завершена тільки інвентаризація майна. Справа не дійшла ще навіть до оцінки. У «Спілці» очікують початок продажів ближче до літа цього року.

Крім того, своїм тиском «Спілка» не дозволила державним Ощадбанку та Державній іпотечній установі наполягти на задоволенні своїх вимог до Дельта Банку позачергово. Мова йде про дуже великі суми, тому вкладники вважають це одним з головних своїх досягнень.

Загальні зусилля

Поглянути на тексти меморандумів / протоколів Фіка і Дельти можна лише у вигляді прес-релізів Фонду гарантування. Там вказані загальні тези угод, конкретики не так вже й багато. Самі документи не публічні. У Дельті, наприклад, це пояснюють персональною інформацією вкладників. Розголошенню вона не підлягає.

Теоретично, займатися захистом своїх прав можна і без громадських організацій. Але для великих вкладників-фізосіб це складніше і менш ефективно. Членами таких спільнот може стати будь-який вкладник категорії «200+». Для цього потрібно подати заяву і підтвердити наявність великого вкладу фрагментом договору. Потім сплатити вступний внесок. У випадку з Фіком – це 500 гривень.

Всі подальші витрати (офіси, юристи, аудитори та ін.) Формуються цільовим способом. Правління формує кошторис і разом з іншими учасники організації його фінансує. Але багато завдань вкладники вирішують своїми силами. Серед них багато юристів, аудиторів і оцінювачів, що в деякій мірі полегшує роботу.

Як говорить Максим Гарус зі спільноти вкладників Фіка, вони займаються цим майже цілодобово, у вільний час. Але він воліє не впадати у відчай і називає це «другою спробою заробити свої гроші».

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?