Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як сьогодні відбувається розрахунок при покупці квартири?

Які схеми розрахунку при купівлі нерухомості, в тому числі за допомогою оформлення іпотечного кредиту, сьогодні практикуються.

Укладення угоди з купівлі квартири, будинку або іншої нерухомості породжує ряд прав и обов’язків як для продавця так и покупця. Основним обов’язком покупця є зобов’язання з оплати нерухомості, что за своєю природою є грошовими зобов’язанням.

Валюта розрахунків

Чинне законодавство України дозволяє Виконувати Грошові зобов’язання тільки в ГРИВНІ, за винятком випадків, встановлення законом (ст. 533 ЦК України). Варто відзначити, що законодавством встановлені винятки, що стосуються передусім зовнішньоекономічної діяльності. Тому вимога закону відносно розрахунків у національній валюті при купівлі нерухомості є безальтернативною.

clip_image001У свою Чергу, багато хто з нас мабуть зустрічав в договорах купівлі-продажу пунктів, де ВАРТІСТЬ нерухомості визначена в доларах або іншій іноземній валюті. Однак закон дозволяє встановити лиш еквівалент розміру грошового зобов’язання в іноземній валюті. Це означає, що наявність у договорі, наприклад, доларового еквіваленту вартості квартири – відіграватиме лиш роль механізму з визначення її вартості у ГРИВНІ.

Адже у закон дозволяє розрахунки лише в ГРИВНІ, але вже за офіційнім курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення НЕ встановлений договором, законом чи іншім нормативно-правовим актом (ч. 2 ст. 533 ЦК України).

Обмеження на готівкові розрахунки

Ще 1 вересня 2013 року набула ЧИННОСТІ постанова НБУ №210 від 06.06.2013 р., яка забороняє фізичним особам готівкові розрахунки на суму більше 150 тис. грн. Здійснювати розрахунки на суму більше 150 тис. грн., фізичні особи мають право шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та / або перерахування коштів на Поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

ВРАХОВУЮЧИ наведені обмеження, Нотаріуси при посвідчені Угод з відчуження нерухомості цілком правомірно вимагають банківські документи для підтвердження зазначених операцій.

Способи розрахунків

Зважаючи на існуючі ЗАКОНОДАВЧІ обмеження, розрахуватися за придбання нерухомості вартістю понад 150 тис. грн. сьогодні можна наступний чином:

  1. Шляхом переказу відповідної суми в ГРИВНІ з поточного рахунку покупця на рахунок продавця.
  2. Шляхом Відкриття покупцем депозитного рахунку на ім’я продавця і, відповідно, внесення на цей рахунок необхідної суми у ГРИВНІ.
  3. Шляхом внесення готівкової ГРИВНІ покупцем на поточний рахунок продавця.
  4. Шляхом перерахування / внесення відповідної суми в ГРИВНІ на депозитний рахунок нотаріуса. Після укладення угоди ця сума перераховується нотаріусом на рахунок продавця.
  5. Шляхом! Застосування покриття безвідкличного акредитива. Ця форма розрахунків потребує від СТОРІН укладення договору, в якому будуть визначені умови та порядок проведення розрахунків за акредитивом.

Не секрет, що на практиці почти усі продавці нерухомості бажають отримати за неї іноземну валюту. Однак, законно отримати тверду валюту за продану нерухомість можна лише після отримання ГРИВНІ і, відповідно, купівлі за неї іноземної валюти.

Сьогодні цей спосіб відштовхує продавців через низку причин, серед яких курсові ризики; необхідність сплати 2% збору на обов’язкове державне пенсійне страхування; відсутність можливості купівлі іноземної валюти, що в еквіваленті перевищує 3000 грн. на день та ін. Усе це призводить до пошуку альтернативних варіантів розрахунків за нерухомість, законність яких викликає сумніві.

Найпоширенішім серед таких способів розрахунків є використання так званні віртуальних Банківських рахунків. За суті, продавцю и покупцю відкриваються поточні рахунки та видають усі необхідні для нотаріуса документи, що підтверджують внесення, переказ та зняття коштів у національній Валюті.

Фактично ж, розрахунок між сторонами відбувається в іноземній валюті, про що покупець складає розписку. Назвати законним цей спосіб важко, адже по-суті відбувається підробка документів, за яку передбачена кримінальна відповідальність.

Щодо купівлі нерухомості в кредит, цей спосіб НЕ створює жодних преференцій для учасників догоди, Які мають на меті розрахунки в іноземній валюті. По-перше, з 16 жовтня 2011 року в Україні заборонено надання споживчих кредитів в іноземній Валюті.

По-друге, закон усе одно дозволяє розраховуватися лише у ГРИВНІ. Тому купівля нерухомості в кредит виправдовує собі як джерело отримання коштів, але аж ніяк НЕ як засіб валютних розрахунків.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?