Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як шахраї заробляють на вкладниках банків банкрутів.

Вкладникам банків-банкрутів дають надію. Їм обіцяють повернути хоча б частину депозиту в банку. Кажуть, що більше не потрібно чекати, поки Фонд гарантування розбереться з активами банкрута і почне нарешті їх продавати. Досить скористатися допомогою «досвідчених юристів». І заплатити «всього-лише» пару тисяч доларів

Звучить дуже обнадійливо, особливо для людей, що зневірилися забрати свої гроші. Правда це все брехня. Адже така допомога свідомо неможлива.


Прикладів, коли великого вкладника категорії «200+» буквально тероризують всілякими пропозиціями подібного роду безліч. Найчастіше їм пропонують цілком собі реалістичні схеми по «хляпанню депозитів». Посередник зводить якогось позичальника банку з власником депозиту і пропонує останньому як би погасити кредит за рахунок свого вкладу. Натомість передбачається, що боржник дасть вкладнику живі гроші. Самі ж юристи беруться в суді довести правомочність такої угоди, якщо її вирішить оскаржити Фонд гарантування.

Така схема дійсно вигідна всім – позичальник гасить борг перед банком, вкладник отримує нехай і не всі гроші, але зате прямо зараз. Проблема тільки в одному – це незаконно.

«Як правило, за допомогою схлопування вкладникам обіцяють повернути близько 30% від їх вкладу. Багато хто на це купується. При цьому заробляють гроші шахраї на передоплаті – зазвичай це 10% від нібито «повернутої суми» або фіксована ціна – 2-3 тис. доларів . Договор прописують дуже грамотно – жодних шансів повернути передоплату фактично немає »- розповідає глава« Спілки вкладників Дельта Банку ».

У Фонді гарантування вкладів на це кажуть, що не можуть пред’явити до таких фірм будь-яких претензій, тому не є ні учасником, ні постраждалою стороною шахрайських операцій. Все що може Фонд – це закликати людей не вестися на обіцянки зловмисників. Тому що будь-які угоди з неплатоспроможним банком в обхід ФГВФО законодавством не передбачені. Це вважається незаконним виведенням активів.

Уповноважена особа на ліквідацію / тимчасову адміністрацію банку-банкрута не просто немає права, а зобов’язана визнати подібні договори нікчемними. Класичний приклад – історія компанії Укргазвидобування. У неї був борг перед Дельта Банком на 150 млн. гривень. Але коли Дельту визнали проблемної, банк став масово передавати права вимоги за цим боргом фізособам-поручителям. Цими фізособами були вкладники Дельти, їх депозити зараховувалися в рахунок кредиту Укргазвидобування. Реальні ж гроші компанія виплачувала вже фізособам-поручителям, а не банку, що у Фонді гарантування розцінили як виведення активів з проблемного банку. Згодом з цим погодився і суд.

Тоді все відбувалося до введення в Дельту тимчасової адміністрації. У випадку з вже неплатоспроможними банками такий варіант неможливий в принципі. Але така схема з «пулом вкладників» для шахраїв дуже вигідна. Тут задіяний ще й психологічний фактор, коли людину закликають поквапитися, щоб потрапити в пул, мовляв, бажаючих дуже багато, кількість місць обмежена. Все це робиться нібито під великого боржника банку з багатомільйонним кредитом. У схемі можуть брати участь десятки людей, з них збирають гроші, пояснюючи це оргвитратами і судовими процедурами. Можливостей для того, щоб потягнути час і погодувати замовників новими обіцянками і відмовками у шахраїв при цьому досить. Такі угоди, а тим більше суди, за один день не проводяться.

Останнім часом з’явився ще один варіант шахрайських обіцянок – знову ж за передоплату «закріпити» за вкладником певну частину ліквідаційної маси за активами банку. Шахраї запевняють, що у них є вихід на уповноважених осіб по фінустанові. Це теоретично повинно забезпечити вкладнику першочергове право на відшкодування депозиту після продажу майна банку.

Але ніяких гарантій в такому випадку бути не може. Йдеться про підкуп співробітників Фонду. Тому схема свідомо нелегальна – що-небудь пред’явити шахраєві вкладники, самі вирішили порушити закон, за замовчуванням не можуть.

Все що їм залишається – це повністю довіритися незнайомим людям, дати їм кілька тисяч доларів і сподіватися, що все буде добре, і вони повернуть свої гроші. Коли-небудь потім.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?