Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як продати заставу по кредиту – квартиру або авто?

Як отримати згоду банку? Чи буде проводитися переоцінка вартості квартири? Скільки часу може зайняти процедура залагодження процесу з банком? Чи може позичальник сам шукати покупця?

В першу чергу, звичайно ж, потрібно зв’язатись з представниками банку. З кредитним підрозділом, якщо ваш кредит ще не перейшов в категорію проблемних або з підрозділом по роботі з проблемними активами, якщо ваш кредит вже був визнаний проблемним рішенням Кредитного Комітету банку і, відповідно, переданий йому в роботу. Зв’язатись можна будь-яким зручним для вас способом, тобто або в телефонному режимі, або clip_image001шляхом відвідування банківської установи з подальшими переговорами. Вести листування з банком з цього приводу зовсім не обов’язково, це лише сповільнить процес. Під час кризи банкам потрібно більше реальних грошей, а не віртуальних, які невідомо коли будуть отримані і чи будуть отримані взагалі. Це значить, що передчасне погашення кредиту для них зараз в пріоритеті перед роздутим кредитним портфелем.

Переоцінка квартири проводитись не буде, потрібно тільки знайти клієнта який купить іпотеку за гроші, яких мінімум вистачить на повне погашення кредиту. В іншому випадку банк свою згоду на вчинення правочину не дасть.

Також в останньому випадку обов’язково проведення нової оцінки майна або ж додаткової застави (у разі її наявності). Оцінка проводиться в Акредитованого банком компанії. Зі списком акредитованих оціночних компаній клієнт може ознайомитися на сайті банку.

Додатково, якщо забезпечення не покриває весь кредит, банк може зажадати:

  • надати заставу взамін проданому;
  • скоротити термін кредиту до 3 років;
  • погасити залишок заборгованості і закрити кредит за фактом продажу застави.

Залагодити питання про продаж можна хоч на протязі одного робочого дня. Для здійснення угоди потрібен буде той же нотаріус, який супроводжував оформлення кредиту, а також наступні документи від ЖЕК: довідка форми №3 (про осіб, прописаних у квартирі) та довідка про відсутність заборгованості по комунальним платежам.

Зрозуміло, самому шукати потенційного покупця позичальникові ніхто не забороняє. Головне, щоб внаслідок угоди з продажу застави був повністю погашений кредит.

При реалізації заставного майна банку можливі 3 ситуації:

  1. Отримання дозволу клієнта на реалізацію застави за відсутності проблемної кредитної заборгованості для проведення повного дострокового погашення по кредиту.
  2. Реалізація майна за наявності проблемної заборгованості з подальшим обслуговуванням залишку заборгованості.
  3. Реалізація майна за наявності проблемної заборгованості з дисконтуванням залишку кредитної заборгованості.

Питання реалізації майна, яке знаходиться в заставі у банку, це завжди індивідуальне питання, який розглядається окремо в кожному конкретному випадку з урахуванням всіх нюансів угоди.

Думка експерта.

Необхідність продати предмет застави, як правило, виникає у позичальника, коли він не в змозі своєчасно платити гроші за кредитним договором і хоче погасити кредитну заборгованість коштами від продажу предмета застави або, що рідше, позичальник хоче замінити предмет застави на інший.

Тут слід пам’ятати, що договір застави забезпечує зобов’язання позичальника перед банком за кредитним договором, тому продаж предмета застави можливий тільки за згодою банку.

Для отримання згоди на продаж предмета застави, позичальнику слід звернутись в банк з відповідною заявою, і обгрунтувати свої наміри. Заява передається на розгляд кредитного комітету банку. За умови спрямування коштів від продажу предмета застави на погашення кредитної заборгованості або заміни предмета застави іншим ліквідним майном банк може дати згоду на продаж.

Пошуком покупця може займатися і позичальник, і банк, можливо також залучення для цього третіх осіб. Враховуючи те, що відсотки за користування кредитними коштами нараховуються до повного погашення кредиту, заставодавець (продавець) в даному випадку є найбільш зацікавленою особою, і саме від нього залежить, наскільки швидко і за якою ціною буде проданий предмет застави.

На момент продажу суб’єктом оціночної діяльності повинна бути проведена актуальна оцінка предмета застави, яка визначається його ринковою вартістю, і за якою буде здійснюватися продаж.

Нотаріус, який посвідчив договір застави, на підставі дозволу банку знімає заборону по предмету застави та оформляє договір купівлі-продажу майна. При цьому слід пам’ятати, що зараз діють норми законодавства, що передбачають проведення розрахунків на суму, що перевищує 150 000,00 грн. в обов’язковій безготівковій формі.

Таким чином, після продажу предмета застави кредит повинен бути повністю або частково (в частині забезпеченої проданим предметом застави) погашений або предмет застави замінений на інший.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?