Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як правильно закрити СПД?

Процедуру припинення СПД проводить Державний реєстратор, який вносить такі записи до Єдиного державного реєстру (ЄДР) юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців:

1. Запис про рішення щодо припинення підприємницької діяльності;

2. Запис про припинення діяльності.

bigДля того щоб було внесено запис про рішення щодо припинення підприємницької діяльності потрібно подати Державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заяву про припинення підприємницької діяльності фіз. особою – підприємцем. Заява має бути із зазначенням відомостей про порядок і строк заяви кредиторами своїх вимог. Так само з листом необхідно надіслати квитанцію про оплату збору за публікацію оголошення в «Бюлетені державної реєстрації». Після внесення першого запису можна приступати до запису про припинення діяльності. Для цього потрібно зробити кілька дій:

1. Закрити рахунки в банку (для призначення перевірки податковою інспекцією);

2. Отримати довідку про відсутність заборгованості в податковій інспекції за місцем реєстрації СПД;

3. Отримати довідку про відсутність заборгованості у Пенсійному фонді за місцем реєстрації СПД;

4. Знищити друк.

Найскладнішим етапом є отримання довідки про відсутність заборгованості в податковій інспекції. СПД повинен подати заяву (у довільній формі) на ім’я начальника податкової інспекції про призначення позапланової перевірки, у зв’язку з припиненням діяльності. Податковий орган призначає позапланову податкову перевірку, за результатами розглянутого заяву. У зв’язку зі скороченням кількості податкових інспекторів в Києві, термін призначення і проведення податкової перевірки може становити від 2 до 6 місяців.

Довідка про відсутність заборгованості по сплаті податків діє всього 2 місяці і якщо СПД не встигне за цей час провести перевірку в Пенсійному фонді і внести остаточні відомості про припинення в ЄДР, то процедуру позапланової перевірки доведеться повторити.

Для перевірки Пенсійним фондом подається заява, копія акта про перевірку СПД податковою інспекцією, копія довідки форми 22-ОПП. За результатами аналізу документів призначається позапланова перевірка. Після чого, в десятиденний термін видається довідка про відсутність заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску, термін дії якої становить 1 місяць.

Для того щоб була внесена остаточна запис до ЄДР необхідно надати:

1. реєстраційну картку за формою 1;

2. форму 22-ОПП з податкової інспекції;

3. довідку з Пенсійного фонду про відсутність заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску.

Після надання цих документів, запис про припинення діяльності вноситься до ЄДР протягом одного дня. Таким чином, процедура припинення СПД триває мінімум 2-а і може тривати до 6 місяців. Все залежить від термінів призначення позапланової податкової перевірки, наявності у СПД найманих працівників, обсягів господарської діяльності, системи оподаткування (спрощена система оподаткування або загальна система оподаткування).

Наявність найманих працівників і загальна система оподаткування зажадають додаткового часу на проведення податкової перевірки і відповідно збільшення загального терміну припинення СПД.

Перелік документів для подачі до Єдиного державного реєстру (ЄДР) чітко визначений. Інша справа, перевірки в пенсійних фондах і податкових, де перелік документів не прописаний прямо в інструкції, через що в реальному житті вирируется. Займати процедура закриття СПД може від 2-3 місяців до 10 років.

Головна проблема – це зняття з обліку в податковій інспекції. Можна зустріти людей, які вирішили просто кинути свої підприємства, чекаючи, коли вони ліквідуються в установленому законом порядку. Це процес може займати довгі роки. Якщо пустити все на самоплив, то будуть застосовані фінансові санкції за неподані звіти. Правда, швидше за все, до того часу, поки податкова надуманими, стягувати штрафи буде вже не з кого. Часто ліквідацію роблять шляхом продажу підприємства людям, які спеціально займаються цим питанням. Знайти таких людей можна по оголошеннях «Ліквідація СПД за один день». Їхні послуги полягають у переоформленні частки в статутному капіталі на людей, які потім самі займуться усіма проблемами.

Щоб підприємцю самому провести ліквідацію треба просто таки жити в «податкових». Якщо закриттям СПД активно займатися, то за рік можна вкластися. Але ще одна проблема в тому, що на ліквідацію стояти величезні черги. Особливо в Києві та центральних районах, де в черзі на закриття СПД можуть стояти кілька тисяч, а то й десятків тисяч підприємців. І податкова інспекція фізично просто не встигає, тим більше, що вони займаються тільки пріоритетними справами, а інші будуть лежати в стопочку, припадати пилом.

У законі є процедура спрощення, згідно з нею, якщо протягом 10-и днів податкова не знімає підприємство з обліку, це вважається принципом «мовчазної згоди». Згідно з цим принципом ліквідатор може подати документи і ліквідує підприємство без згоди Податкової Інспекції. Але на практиці цей принцип працює у виняткових випадках. Це відбувається через те, що «податкова» залишає за собою право виставити заперечення. Існує перелік підстав (наприклад, наявність бюджетної заборгованості) за якими можна виставити заперечення. У більшості випадків «наловкі» використовують це право і заперечення виставляють автоматично. Це відбувається через те, що процедура спрощення вимагає від податкової інспекції термінової перевірки підприємства, яке намагається скористатися принципом «мовчазної згоди».

Ось і виходить, що людина приходить ліквідувати СПД (за принципом «мовчазної згоди»), а там заперечення, і виходить, що треба або взяти довідку про зняття з обліку, або щоб «податкова» провела перевірку і зняла заперечення. Тому за законом, теоретично процедура спрощення існує, а на практиці вона не працює. Так, наприклад, у Печерському районі реєстратор мені сказав, що є лише поодинокі випадки, коли підприємства були ліквідовані таким чином.

От тільки всі ці норми не поширюються на представництва банків і іноземні компанії, вони існують тільки для приватних осіб і підприємців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?