Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як правильно оформити спадщину?

Для оформлення спадщини особі, яка є спадкоємцем потрібно дотримуватися наступного алгоритму дій:

1. Звернеться в будь-яку нотаріальну контору за місцем проживання померлого для відкриття спадкової справи.

2. Підготувати необхідні для відкриття спадкової справи документи:

– Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

– Свідоцтво про смерть спадкодавця;

– Заповіт, в тому випадку якщо Ви вступаєте в спадщину за заповітом;

– Документ, що підтверджує родинні стосунки з спадкодавцем, наприклад, свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і т.д. bigАле це в тому випадку якщо Ви вступаєте в спадщину за законом;

– Довідка з ЖЕКу, квартального про те, хто проживав з померлим на дату смерті;

– Домову книгу на майно де проживав померлий;

3. Скласти заяву про прийняття спадщини за законом чи за заповітом;

4. Нотаріус видає витяг про відкриття спадкової справи;

5. Після відкриття спадкової справи, Ви можете володіти і користуватися спадковим майном, крім як здійснення такого правомочності як розпорядження ним;

6. Після закінчення 6 – ти місячного терміну з дня смерті спадкодавця, Вам слід звернутися до нотаріуса, який відкрив спадкову справу для отримання свідоцтва про право на спадщину, яке після його реєстрації в Державній реєстраційній службі надасть Вам право на розпорядження майном.

Необхідною умовою отримання прав на майно померлого родича є прийняття та оформлення спадщини. Згідно зі ст. 66 Закону України «Про нотаріат» на майно, яке переходить до спадкоємців або держави, нотаріусом за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (тобто з дня смерті або дня, оголошення особи померлою). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Ст. 1262 Цивільного кодексу України встановлено, що заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника. Заява про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину «автоматично» в тому випадку, якщо протягом шестимісячного строку, він не заявив про відмову від спадщини.

Таким чином, рекомендуємо уважно ставитися до термінів подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини, оскільки в разі їх порушення спадщину вважатиметься не прийнятим.

Тільки за наявності письмових згод спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі, якщо хоча б один із спадкоємців заперечує вступ у спадщину особи, що пропустив зазначений строк; або спадок перейшло до територіальної громади і немає інших спадкоємців; або всі спадкоємці, крім позивача, відмовилися від спадщини, то продовжити строк для прийняття спадщини можливо тільки в судовому порядку.

Звертаємо увагу, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна (ст. 1221 Цивільного кодексу України).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?