Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як повернути депозит юридичній особі при банкротстві банку?

Вклади клієнтів – фізичних осіб, забезпечуються Фондом гарантування вкладів. Тому, навіть у разі визнання банку неплатоспроможним вони можуть не хвилюватися за свої заощадження. Але що робити юридичним особам. Чи є у них шанс повернути свої заощадження?

До набрання чинності Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (22.09.2012 г), законодавством була передбачена процедура введення тимчасової адміністрації у разі загрози платоспроможності банку. На сьогоднішній день введення тимчасової адміністрації в банку свідчить про наступні реорганізації банку.
У разі введення в банку тимчасової адміністрації виплати юридичним особам здійснюються в загальному порядку, а мораторій поширюється і на вимоги по депозитах, які у випадку юридичних осіб прирівнюються до вимог по поточних рахунках і знаходяться в сьомий (передостанній) черги до задоволення.
Оптимістичним вирішенням проблеми вкладників може стати викуп проблемного банку інвестором, в такому випадку можна чекати виплат вкладів юридичних осіб.
Сьогодні, однак, найбільш реалістичним наслідком тимчасової адміністрації банку є його ліквідація. У разі ліквідації банку юридичні особі можуть повернути свої кошти лише за рахунок коштів, отриманих в результаті реалізації майна банку в порядку банкрутства; при цьому на банки не поширюється порядок розподілу майна за загальним законодавством про банкрутство.
Інформація про початок процедури ліквідації банку публікується в газетах «Урядовий кур’єр» і «Голос України», не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії банку.
З цього моменту і протягом 30 днів вкладнику слід подати уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів (так як саме вона займається процедурою ліквідації банку) письмові заяви з вимогами до банку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення цього терміну, розгляду не підлягають і вважаються погашеними.

clip_image001

Якщо ж права не заявлені, то вкладник, відповідно, не буде внесений до реєстру кредиторів і не зможе вимагати відшкодування вкладу в процедурі ліквідації банку. У зв’язку з цим – заявити про свої права кредитора – це необхідний крок юридичної особи. Після формування списку кредиторів, починається тривалий процес формування ліквідаційної маси банку та реалізації його майна.

Звернення до суду

Задоволений судом позов до банку про виплату вкладу підвищує шанси на те, що борги перед вкладником будуть погашені у разі ліквідації банку.
Здійснюючи позов про повернення депозиту, вкладник може просити суд про стягнення основної суми заборгованості і штрафних санкцій, передбачених як договором так і законодавством. Так, можна вимагати погашення інфляційних збитків плюс 3% річних відсотків за прострочення повернення.
Крім того, за рішенням суду відповідальність за зобов’язаннями банку може бути покладено на власників істотної частки і керівників банку, у разі віднесення банку з їх вини до категорії неплатоспроможних, а також за фіктивне банкрутство, доведення до банкрутства або приховування стійкої фінансової неспроможності банку.

clip_image002

Взаємозалік

Схеми взаємозаліку стали досить популярними. Можна розглянути погашення існуючого кредиту в тому ж банку за рахунок депозитних коштів або покупки такого боргу в рахунок існуючого вкладу. При цьому юридична особа може як продати вимоги по депозиту, так і купити кредитні вимоги. Мінус такої схеми – можливий дисконт (30-50% суми вкладу), а також заперечення висунуті судами: оскільки на борги банку (вимоги кредиторів) накладено мораторій, а вимоги до боржників банку, навпаки, можуть бути прискорені, то залік, а саме – настання строку вимоги по депозиту – може оскаржуватись банком.

Перспективи звичайної черги

На жаль, в черзі кредиторів, чиї вимоги повинні погашатися під час банкрутства банку, юридичні особи – вкладники займають передостанню чергу. Так як рідко вистачає грошей для покриття всіх вимог кредиторів банкроту після реалізації всього його майна, то сума неповерненого вкладу буде збитком вкладника. Для недопущення такої ситуації рекомендуємо страхувати внески у компаній, резерви яких розміщені в інших банківських установах.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?