Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як повернути депозит шляхом взаємозаліку?

Що робити, коли банк не в змозі виплатити всю суму за депозитом відразу, і доводиться день за днем відвідувати відділення, миритись з крихітними лімітами, а гроші потрібні всі і одразу? У цьому випадку можна здійснити взаємозалік Вашого депозиту з кредитом іншого клієнта банку, що має кредитні зобов’язання перед фінустановою.
Як же здійснюється операція взаємозаліку? По суті своїй це звичайний договір поступки, який укладається у письмовій формі. За умовами такого договору позичальник банку купує у вкладника право вимагати у фінустанови повернення його депозиту разом з відсотками.
Але при цьому вкладник отримує не всю суму вкладу та відсотки, а трохи менше: як правило, покупець вимагає якусь знижку в розмірі 25-30%. Перевага такої угоди полягає в тому, що свої гроші Ви зможете отримати відразу ж.
Отримавши право розпоряджатись Вашим депозитом, друга сторона може звертатись в банк із заявою про здійснення заліку. Банк же зобов’язаний буде здійснити взаємозалік, оскільки, згідно із законодавством, його згоди на дану угоду не потрібно.

clip_image001

Але тут слід врахувати кілька важливих факторів.

· По-перше, при здійсненні даної угоди потрібно ретельно переглянути договір за кредитом і депозитом і упевнитись, що взаємозалік не заборонений цими документами.

· По-друге, потрібно проаналізувати наявні договору на предмет того, чи передбачена в них можливість достроково повернути депозит і достроково погасити кредит. Неможливість здійснити одну з цих операцій робить неможливим і взаємозалік.

Якщо депозит і кредит відкриті в різних валютах, то спочатку потрібно конвертувати кошти на підставі заяви клієнта. Разом з тим, якщо депозит відкритий в іноземній валюті, то він може бути достроково повернений лише на поточний рахунок в цьому банку, і тільки після цього можна здійснювати взаємозалік.
Одним із головних ризиків здійснення взаємозаліку є можливе шахрайство з боку іншого клієнта банку. Тому, перш ніж зважитись на подібну угоду, потрібно ретельно перевірити протилежну сторону (реєстраційні та банківські дані, згадки про людину та її контактах в мережі інтернет і т.п.). Якщо є можливість, дану процедуру, так само, як і складання договору, краще довірити фахівцеві.
Якщо у банку виникли проблеми з видачею депозитів, а є можливість здійснити взаємозалік, здійснити дану трансакцію потрібно встигнути до того моменту як банк визнають неплатоспроможним. Оскільки згідно з п. 4 ч. 5 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), у разі введення в банк тимчасової адміністрації залік є неможливим, оскільки він порушує права інших кредиторів банку, які чекають свою чергу в загальному порядку.

clip_image002

Така позиція свого часу була висловлена, зокрема, і Вищим спеціалізованим судом України (п. 5 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.01.2012 щодо заяв про перегляд судових рішень з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції).
Як бачимо, процедура взаємозаліку депозиту і кредиту має свої ризики для обох сторін, але якщо підійти до неї грамотно, ретельно проаналізувати договору і партнера по угоді, все пройде добре.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?