Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як підвищення облікової ставки НБУ відіб’ється на кредитах, депозитах?

Які можливі негативні та позитивні наслідки підвищення регулятором облікової ставки до 19,5% – для вкладників і позичальників? Чи зможе така міра допомогти м’яко стабілізувати курс гривні?

Начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна

Підвищення облікової ставки і відмова від фактичної фіксації курсу є кроком на шляху до ринкового механізму грошово-кредитної політики, про що було заявлено ще навесні 2014 року. Вільне ринкове курсоутворення і більш активне використання інструменту процентної ставки є ключовими складовими режиму інфляційного таргетування, прагнення до якого Національний банк неодноразово заявляв. Спроба «м’якої» стабілізації валютного ринку і виправлення платіжного балансу без переходу на однозначний ринковий курс виявилася невдалою при макроекономічних умовах, що постійно погіршуються.

clip_image001Враховуючи той факт, що в грудні базова інфляція досягла 22,8% в річному вираженні, реальна процентна ставка при здійсненні операцій рефінансування під 17,5% / 19,5% річних стала негативною. Це і послужило причиною збільшення облікової ставки, що незабаром має транслюватиметься у збільшення процентних ставок НБУ за активними операціями.

Однак основною відповідь на питання про стійкість монетарної політики України має бути дана у сфері державних фінансів. Зобов’язання НБУ з фінансування Держбюджету та навколобюджетних завдань (таких як покриття дефіциту НАК "Нафтогаз України" з подальшим фінансуванням газового імпорту) значно обмежують його можливості з ведення самостійної грошово-кредитної політики. На даний момент ринок не отримав чітку стратегію згортання даної практики.

Начальник управління контролю операційних і ринкових ризиків ВТБ Банку

Збільшення облікової ставки є стандартним кроком для будь-якого центрального банку в умовах девальваційних явищ в економіці, а також падіння курсу національної валюти.

Таким чином НБУ намагається вплинути на рівень попиту і вартість грошей у системі, тим самим знижуючи споживання і стимулюючи накопичення грошових коштів суб’єктами економічних взаємин.

При річній інфляції в 24,9% і такому ж рівні ставок по депозитах, облікова ставка НБУ в розмірі 14% явно не відображала процеси, що відбуваються у фінансовій системі України. Її підвищення фактично стало визнанням проблем в економіці, але не кроком по їх попередженню, оскільки операції НБУ на відкритому ринку вкрай обмежені і значущого впливу на пропозицію грошей не надають.

Ми не очікуємо від підвищення НБУ облікової ставки істотного впливу на процентні ставки кінцевим позичальникам і вкладникам, оскільки депозитні ставки і так досягли граничних значень, а кредитування на поточний момент заморожено практично всіма банками.

Член правління ОТП Банку

Реакцію ринку передбачити досить складно, так як положення окремих банків кардинально відрізняються. У кожному разі, цінова політика для клієнтів у нас буде ґрунтуватися насамперед на оцінці можливого подальшого розміщення залучених коштів з мінімальними ризиками (тобто кредитування).

З точки зору валютного ринку, підвищення облікової ставки в якійсь мірі може зв’язати вільну гривневу ліквідність, але в нинішніх умовах традиційні монетарні механізми регулювання не працюють так ефективно, як це вказує теорія.

Заступник голови правління, начальник казначейства АгроКомБанку

Підвищення облікової ставки теоретично є позитивним моментом для вкладника в тому випадку, якщо він бажає отримати максимальний прибуток від розміщеного депозиту.

Але на практиці українські банки зі стійкими позиціями навряд чи зможуть запропонувати клієнтові високі депозитні ставки, так як привабливі пропозиції за депозитними продуктами банку безпосередньо тягнуть за собою подорожчання кредитних продуктів для населення.

Сьогоднішня ситуація складається не на користь споживача, – заморожування зростання заробітних плат, а часто і зниження зарплат, тягне за собою ризики неможливості своєчасного погашення кредиту позичальником.

Як правило, Центральні Банки піднімають облікові ставки з тим, щоб знизити рівень інфляції в країні, але дана дія регулятора грошового ринку має і негативний наслідок, оскільки стримування інфляції призводить до уповільнення темпів економічного зростання.

Так, здавалося б, зміна облікової ставки регулятором безпосередньо впливає на формування нової вартості залучення фінансових ресурсів в банки, а саме – збільшення процентної ставки як по депозитах, так і по кредитах. Однак, як показує практика, зміна облікової ставки не завжди є визначальним фактором для підвищення вартості банківських продуктів.

Негативні наслідки в першу чергу позначаються на позичальниках, які виплачують раніше взятий кредит під «плаваючу ставку», яка базується на обліковій ставці НБУ. Несподіване для позичальника різке збільшення процентної ставки може призвести до неможливості виконання позичальником його кредитних зобов’язань. Таким чином, у банків незабаром може збільшитись число портфелів проблемних кредитів, що в цілому негативно впливає на ведення банківської діяльності.

На мою думку, підвищення облікової ставки НБУ не допоможе м’яко стабілізувати курс гривні, так як вплив облікової ставки на реальну пропозицію ресурсів в умовах української дійсності незначний.

У сучасній історії нашої країни були непоодинокі випадки, коли набагато більш висока облікова ставка межувала з ще більшою інфляцією та зростанням курсу, але в сучасній світовій історії складно знайти випадок, коли центробанки боролися з фінансово-економічною кризою підвищуючи вартість грошей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?