Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як отримати кредит під заставу землі?

Багато намагаються вкласти свій капітал в нерухомість, зокрема, придбання землі, це, безсумнівно, вигідно. Однак банки не поспішають пропонувати іпотечні кредити під заставу землі. Чому ж так невелика кількість пропозицій по кредитах?

З усіх фінустанов пропонують кредити, тільки 4-5 згодні видавати кошти під заставу земельних ділянок. Основна причина – це високі ризики, пов’язані з ліквідністю ділянки в майбутньому, банку доведеться продавати його в разі невиплати кредиту. Також високий ризик видачі позики, коли заставою виступає будинок та земля, з-за труднощів в оцінці об’єкта. Кожне заміський маєток унікальна по своїй суті і з’ясувати його реальну вартість складно, адже немає схожих об’єктів у тій же зв’язці (земля +будинок). Міські квартири оцінювати набагато простіше.

Варіантів розвитку ринку заміського житла багато, в цьому секторі тенденції постійно змінюються, і якщо враховувати термін кредиту (15-20 років), то існує ймовірність того, що через ці роки, домоволодіння не буде коштувати тих грошей, які були видані в якості кредиту. Але не всі банкіри однакові, є серед них і ті, хто готовий ризикнути. На сьогоднішній день працюють дві схеми видачі іпотечного кредиту під заставу земельної ділянки: нецільовий кредит та кредит «на котедж».

Банки видають нецільові кредитні кошти, які клієнт може витрачати на свій розсуд, придбати житло, збудувати житло (на закладеному ділянці), зробити ремонт або витратити на свої потреби. Головне, щоб закладається вами земельну ділянку був оформлений у вашу власність, а земля була призначена або для сільгоспугідь, або для індивідуального будівництва.

Якщо кредитоотримувач збирається будувати будинок на закладеному ділянці, то банк в першу чергу зацікавиться, підведені до ділянки, комунікації (газ, вода, каналізація, електрика). Також важливим моментом є наявність дозвільної документації на будівництво, проект будинку, договір з будівельною організацією.

Від того, який дохід має кредитоодержувач, будуть залежати сума кредитної виплати, термін і розмір кредитної ставки. Якщо позичальник не володіє високими доходами або не може їх підтвердити офіційно, то сума кредиту буде становити 50-55 відсотків від оціночної вартості землі. Позика видається у валюті, терміном на 20 років під 15 відсотків річних. Тим, хто зможе підтвердити доходи набагато легше, вони можуть отримати кредит, навіть якщо ділянка знаходиться не в їх власності (а у власності дружини, тещі, та ін. родичів). В такому випадку буде оформлятися заставу третіх осіб, сума кредиту може доходити до 75 відсотків від оціночної вартості, строк 10-15 років за 12-13 % ставкою у валюті.

Існують дані, що в середньому сума кредиту близько 170 тисяч доларів, а мінімальна сума 25 тисяч доларів. Але це середні показники, бувають і інші суми, які видає банк, якщо земля дуже хороша. Ось недавній приклад, коли був закладений ділянку в одному з прилеглих районів столиці. Спочатку ділянку оцінили в 1 млн 200 тисяч доларів, кредитна сума 600 тисяч доларів, термін кредиту 10 років, відсоткова ставка 13, 5 відсотків річних. Процедура оформлення кредиту зайняла приблизно стільки ж, скільки займає стандартна процедура отримання кредиту на звичайну квартиру (близько тижня), а накладні витрати (страховки, комісія банку і т.д.) склали приблизно 3 відсотки від суми операції.

Отримати кредит під заставу земля + будинок можна тільки за умови, що і те і інше знаходиться у вашій власності. Якщо, наприклад, на ділянці знаходиться будинок, але він не є вашою власністю, кредит ви можете отримати тільки під заставу земельної ділянки. Сума кредиту буде більше, якщо заставою виступить і будинок і ділянку.

Найістотнішим є те, як буде оцінена земля, якщо в заставу входить і будинок, побудований на ділянці, то його будуть оцінювати за наступними факторами: підведено комунікації, є можливість цілорічного під’їзду. Для реальної оцінки вартості землі та житла запрошують незалежних фахівців.

Хоч кредитування під заставу землі не так вже й поширене, зростання в цій сфері все ж спостерігається лише за 2012 рік частка кредитів, виданих під заставу земельних ділянок зросла до 17 відсотків.
Друга схема, яка працює на ринку іпотечного кредитування – кредит «котедж». Це цільовий кредит, що видається він на купівлю індивідуального житла на вторинному ринку, тобто заставою виступає об’єкт нерухомості знаходиться на ділянці. Така схема найбільш популярна у споживачів.
Кредит вам видадуть, якщо у вас буде кадастровий номер ділянки, на якій розташований будинок, і план з чітко позначеними кордонами. Крім цього поки діє кредитний договір, на цій ділянці не можна нічого будувати без згоди банку.

Практика видачі таких кредитів недовга, всього близько трьох-чотирьох років. Термін погашення кредиту до 20 років, процентна ставка 12% – 12% в доларах і 13-15,5 % у національній валюті.

Найчастіше застосовуються ці схеми кредитування на ринку середнього рівня і вище. Недорогі ділянки землі дуже рідко виступають в якості застави. Справа не в тому, що ці послуги не поширені або люди про них не знають, просто сума оцінки буде не такої значної, щоб отримати відповідний кредит, а накладні витрати на оформлення позики будуть значні. У таких випадках фахівці радять взяти простий споживчий кредит, сума і витрати будуть більш прийнятні.

Отримати значний іпотечний кредит під заставу земельної ділянки можна тоді, коли ділянка дуже хороший, тобто до нього підведені всі комунікації та зручна дорога. Найчастіше ці ділянки знаходяться в котеджних селищах або районах користуються особливим попитом.

Поки отримати іпотечний кредит можуть люди з високим рівнем достатку, але тенденція переїзду з міста в передмістя, власне індивідуальне житло зростає день від дня. На сьогоднішній день є дані про те, що вже 15 % покупців заміських будинків користуються іпотечними кредитами. Як відомо попит народжує пропозиція, і в майбутньому очікується збільшення кількості пропозицій від банків на отримання іпотечного кредиту під заставу земельної ділянки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?