Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як можливий обвал російської економіки вплине на українську

Українська та російська економіка настільки пов’язані, що можливий колапс однієї неминуче позначиться на другій. У чому полягають головні сполучні ланки ланцюга, чим загрожує Україні можлива рецесія в РФ, і які основні рецепти запобігання серйозних проблем.

Один з факторів, про який згадують експерти, коли говорять про вплив можливого економічного колапсу в Росії на Україну – це втеча капіталу. Головна проблема тут – зв’язок двох країн у свідомості інвесторів. При обвалі економіки Росії бізнес стане розглядати весь наш регіон як ризиковий і почне виводити капітали. Правда, до цього ми вже в якійсь мірі готові: капітал від нас, як і з Росії, біжить весь 2014 рік. З України відтік почався ще раніше.

clip_image001Крім класичної схеми виведення іноземного капіталу з країни, у випадку рецесії в Росії українську економіку чекають проблеми на зовнішніх боргових ринках. Мова йде про єврооблігації, які випускають компанії для залучення коштів за кордоном. Традиційно зв’язок України та Росії у свідомості інвесторів настільки сильний, що якщо почнеться тотальний продаж євробондів однієї країни, то точно в такому ж масштабі почнуть продавати євробонди іншої. Такий паралельний продаж вже відбувався весь 2014 рік. Додаткова причина цьому – те, що облігації підприємств обох країн входять, в основному, в одні і ті ж інвестиційні портфелі. Втім, у інвесторів є причини розглядати економіку Росії та України в зв’язці.

Щеплення від проблеми

Найбільший вплив Російська Федерація чинить на Україну як її найбільший торговий партнер. Частка Росії в експорті товарів за три квартали 2014 склала більше 19%, і жодна країна світу не має близько порівнянних з Росією обсягів торгівлі товарами з нашою країною. По експорту другий за величиною партнер України має частку всього в 6,5% (Туреччина). До слова, частка Росії в імпорті товарів в Україну ще більше – 25,5% за даними Держкомстату. А це означає, що серйозні проблеми в економіці України теж сильно відіб’ються на сусідній країні.

Отже, саме українські експортери найбільше постраждають у разі глибоких проблем у російській економіці. Втім, якби колапс трапився рік тому, то українська економіка постраждала б в рази більше, ніж сьогодні. Зокрема, обсяг експорту товарів за 10 місяців 2014 впав майже на 30% порівняно з тим же періодом 2013 року. Експерти підкреслюють, що залежність української економіки від російської знизилася за останній рік завдяки політиці РФ. За 9 місяців 2014 частка РФ в експортних поставках України склала 19,4%, тоді як ще за підсумками 2013 перебувала на рівні майже 25%, і це значення знижувалося останні роки. Таким чином, навіть повний обвал економіки Росії вже не зробить катастрофічного впливу на нас. Звичайно, нас це сильно зачепить, але торговельні війни з Росією для нас вже стали звичними, і багато підприємств зуміли пристосуватись. Можна сказати, Росія сама нас готувала, допомагала підлаштуватись під можливі проблеми в її економіці, коли попит на наші товари сильно знизився б.

Додатковий фактор, який може вдарити по експортерах – вже згаданий розпродаж євробондів. Справа в тому, що багато серед українських компаній-експортерів їх випускають – наприклад, постачальники зерна, труб, металів. І якщо імпорт цих товарів до Росії зменшиться, а компанія не зможе оперативно вийти на інший ринок, то вона зазнає збитку, а її євробонди розпродаватимуться інвесторами.

Можливе падіння російської економіки вплине на українську і через інші країни-партнери по торгівлі. Країни СНД в цілому ще займають близько третини в структурі нашого експорту. Економіки країн Середньої Азії, Білорусії та Кавказу дуже сильно пов’язані з російською, і зниження в РФ неодмінно позначиться на цих країнах. І далі по ланцюжку знизиться попит на товари України в цих країнах.

Захисні рецепти

Один із способів зменшити вплив російської економіки на українську – переорієнтація експортерів на ринки країн Європейського союзу. Частково це вже почало відбуватись. Так, за даними Держкомстату, частка експорту товарів до країн ЄС за 9 місяців 2014 склала майже 32%. У порівнянні з тим же періодом 2013 року, вона зросла на 12% – в основному за рахунок поставок жирів та олій тваринного і рослинного походження (зростання поставок на 55%), зернових (на 35%), відходів харчової промисловості (на 30%) , мінеральних палив і нафти (на 28%), деревини та виробів з неї (на 27%) і т.д.

Однак навіть існуючі торговельні преференції, які надав українським компаніям ЄС, не допомогли прискорити процес переорієнтації на європейські ринки. Досягнення в цьому напрямі не настільки великі, щоб перекрити втрати на російському ринку. Так, за даними Держкомстату, експорт до Росії скоротився на 3,3 мільярда доларів США, а в країни ЄС – виріс лише на 1,3 мільярда. Головне гальмо експорту до Європи – якість продукції. «У будь-якій галузі, підприємства якої поставлять за вектор переорієнтацію на європейські ринки збуту, потрібно буде підтягувати якість виробленої продукції відповідно до європейських норм і стандартів. А дуже багатьом це в наших реаліях зробити буде непросто.

Порятунок для української економіки – не тільки в переорієнтації на ринки країн ЄС, яка займе багато часу, а, насамперед, на ринки таких країн як Азія, Африка, Південна Америка. У невеликій частині українські компанії вже її розпочали.

Крім цього, експерти підкреслюють необхідність державної допомоги українським експортерам. Багато чого буде залежати від ступеня підтримки держави тих підприємств і галузей, які вже дуже сильно зав’язані під Росію. У сформованій ситуації відносин з Росією вважаю підтримку вітчизняних підприємств принциповим питанням для українського уряду. В першу чергу це стосується тих експортно-орієнтованих галузей, які мають найбільшу частку в поставках в РФ. Досить подивитися на долю українського експорту в розрізі країн, і ми бачимо, що в минулому році на частку поставок в Росію припало близько 70% всього молочного експорту України, так само 80% поставок склала так звана свіжо-плодоовочева продукція. На російський ринок у нас в основному орієнтовані сільське господарство і харчопром.

Джерело: Простобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?