Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

У якому випадку за покупку нерухомості можна розплатитися у валюті.

Перш ніж говорити про особливості законодавчого регулювання угод з придбання нерухомості в частині оплати і валюти операції, необхідно сказати, що єдиним законним засобом платежу на території України є національна валюта України – гривня.

За недотримання даних вимог законодавства встановлені санкції. Так, ст. 162 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені санкції у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 30 до 44 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (від 510 грн до 748 грн).

Тим не менш, це не означає, що абсолютно всі валютні операції в рамках угоди з придбання нерухомості є незаконними. За винятком деяких обмежень, встановлених Земельним кодексом України (наприклад, згідно ч.5 ст.81 ЗК України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності лише на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності) та іншими нормативними актами, в Україні немає заборони на придбання нерухомого майна для іноземців.

clip_image001

Так, якщо угода укладається між резидентом і нерезидентом, які не є суб’єктами господарської діяльності, розрахунки між ними можуть здійснюватися в іноземній валюті в силу Положення про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженого постановою правління НБУ №280 від 10.08.2005. У такому випадку нерезидент може:

  • або відкрити інвестиційний рахунок і перерахувати на нього іноземну валюту із-за кордону;
  • або перерахувати безпосередньо на поточний рахунок резидента іноземну валюту із-за кордону;
  • або здійснити продаж іноземної валюти з інвестиційного рахунку та зарахувати на інвестиційний рахунок кошти в гривні, отримані від продажу іноземної валюти, для подальшого здійснення іноземної інвестиції;
  • перерахувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривні та іноземній валюті на поточний рахунок резидента або інвестиційний рахунок іншого іноземного інвестора.

Слід брати до уваги, що постановою правління НБУ №210 від 06.06.2013 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» встановлена гранична сума розрахунків готівкою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150 тис. грн.

Крім того, в даний час є цілий ряд законних підстав для застосування прив’язок до валюти або кошиках валют в якості способу мінімізації ризику сторін.

По-перше, ст. 524 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.

По-друге, при укладенні договору про придбання нерухомого майна, сторони можуть керуватися ст. 627 Цивільного кодексу України, яка не обмежує контрагентів у зведеному визначенні умов договору з урахуванням положень норм законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Також можна навести цілий ряд інших норм, які дозволяють обгрунтувати використання валюти як одного з компонентів формули розрахунку ціни, або окремого платежу за договором. Тому прив’язка до іноземної валюти вельми широко і цілком законно використовується на практиці.

У тому випадку, якщо стороною угоди буде виступати нерезидент, він може розрахуватися за нерухомість в іноземній валюті.

Варто відзначити, що на сьогоднішній день, незважаючи на всі обмеження, громадяни часто розраховуються в іноземній валюті, шляхом передачі грошей з рук в руки.

Більше того, саме обмеження НБУ щодо використання валюти і можливості розпорядження валютними коштами, які знаходяться на банківських рахунках, все більше і більше провокують подібні порушення.

Що стосується механізмів, то все частіше при здійсненні операцій використовуються інструменти «чорних» і «сірих» ринків. Стандартний і найбільш простий варіант – це комбінування платежів. Не секрет, що дуже часто оціночна вартість об’єкта не збігається з його реальної продажною вартістю. При цьому ціна договору визначається згідно оціночної вартості. А різниця оплачується шляхом незаконної передачі валютних коштів. Тільки в цьому випадку покупцю необхідно пам’ятати, що у разі розірвання договору він зможе претендувати на повернення виключно тієї частини вартості об’єкта, яка передбачена договором.

Джерело: Дело

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.