Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як готівкова валюта потрапляє в Україну

За даними банку «Фінанси і кредит», з початку року станом на 24.09.2014 банк ввіз на територію України 49,650 млн. Готівкових євро і 418, 380 млн. Доларів США.

На сьогоднішній день до десятка українських банків мають окремий пункт валютної ліцензії НБУ на здійснення операцій з ввезення / вивезення іноземної валюти. Найбільш активними операторами на ринку по завезенню готівкової валюти і металів в цьому році є: банк «Фінанси і Кредит», Райффайзен Банк Аваль, банк ВТБ і банк «Хрещатик».

Банкнотний бізнес – операції з ввезення / вивезення готівкової банкноти для підкріплення операційних кас банків

Будь-який з цих банків може ввезти валюту не тільки для себе, але і для підкріплення кас тих фінустанов, у яких немає ліцензії НБУ на здійснення операцій з ввезення / вивезення валюти з-за кордону. Загальна заявка банків повинна бути не менше 30 мільйонів доларів. Якщо сума менша, то банк-постачальник не заробляє.

clip_image001

Отже, спочатку формується заявка по кожному з банків на необхідну їм суму, потім банк, уповноважений на завезення валюти, становить загальну заявку, в якій вказує номінал і кількість купюр.

Як правило, банки, що займаються даними операціями, мають довгострокові базові договори з провідними західними банками на поставку готівки.

Купюру, завезену на територію України таким шляхом банкіри називають «еміссіною», так як банки завозять тільки нову купюру

В цілях економії часу і транспортних витрат зазвичай контрагентами українських банків виступають європейські партнери і завезення здійснюється тільки літаками – це найбільш безпечний спосіб. Банки партнери беруть за це комісію, яка складає від 0,5 до 1,5 відсотків від суми завозиться валюти і додатково до цього український банк оплачує транспортні витрати з доставки грошей до місця призначення. Як правило, банки завозять готівкові долари і євро, як валюти, що користуються в Україні найбільшим попитом.

При цьому, за українським законодавством іноземна валюта, також як і будь-які інші товари, ввезені в країну, підлягають обов’язковій процедурі розмитнення. Для готівкової іноземної валюти і дорогоцінних металів ця процедура відбувається за спрощеним механізмом.

Після того, як готівкова валюта потрапила на територію України і розмитнена, її доставляють банкам-замовникам, а ті – по своїм відділенням.

Вітчизняні банки зобов’язані забезпечити відповідні умови супроводу, перевезення і зберігання валюти. Тому вони дотримуються жорстких вимог НБУ щодо обладнання наявних у них сховищ та організації інкасаторських перевезень, згідно чинного законодавства.

Зазвичай процедура доставки валюти з моменту перерахування грошей до отримання готівки займає не більше трьох днів.

За кордон літаки часто теж відлітають не пустими, так як крім завезення нової купюри, банки додатково міняють так звану зношену і пошкоджену валюту на нові банкноти і вивозять такі купюри. Ця послуга називається обмін зношених та неплатоспроможних банкнот і коштує в банках до 5% від номіналу купюри.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?