Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як економити сімейний бюджет: корисні рекомендації.

Сімейним бюджетом називається сукупність доходів і витрат будь-якої сім’ї, дотримання їх балансу. Він базується на трьох китах: облік, контроль і планування. Спробуємо розібратися: як правильно вести сімейний бюджет, керувати доходами і витратами.


Чому важливо враховувати доходи і витрати

Багато сімей рано чи пізно стикаються з ситуацією, коли грошей не вистачає до зарплати, і куди вони поділися – невідомо. Задумайтесь про ведення сімейного бюджету. Це Вам дозволить:

 • контролювати всі витрати;
 • завжди мати кошти на непередбачені витрати;
 • позбавитися від боргів і кредитів;
 • економити сімейний бюджет, без значної шкоди звичного способу життя;
 • виконати свою мрію.

Найперший і найважливіший етап – постановка мети. Дайте відповідь на питання: навіщо ви вирішили враховувати витрати і доходи, що хочете отримати в результаті? Якщо у Вас не буде конкретної мети, то ведення сімейного бюджету ви закінчите максимум через пару місяців.

Після визначення мети починайте відслідковувати витрати сім’ї, збирайте всі чеки. Щодня записуйте всі витрати: від великої покупки до випитої чашки кави. Перший час краще робити це в зошиті, так як комп’ютер іноді просто лінь включати.

Як скласти сімейний бюджет

Другий етап – планування: записуємо всі доходи і розподіляємо їх по видаткових статей. Контролюємо витрати, не допускаємо непотрібних витрат.

З плануванням дохідної частини зазвичай не виникає складнощів. Необхідно врахувати всі джерела доходів:

 • заробітня плата,
 • дохід від здається житлоплощі,
 • пенсії, допомоги та інші соціальні виплати,
 • різні види тимчасового заробітку.

Якщо заробітна плата не носить фіксований характер, то слід взяти середнє значення.

З видатковою частиною справа дещо складніша. Ви вже місяць, а може і більше фіксували свої витрати. Тепер їх необхідно систематизувати:

 1. Недоторканий запас. Відразу після отримання заробітної плати або будь-якого іншого доходу відкладайте 20% на «чорний» день. Цю частину бюджету витрачаєте тільки в разі якогось форс-мажору: хвороба родича, поломка необхідної побутової техніки або меблів і т. П.
 2. Обов’язкові витрати: комунальні платежі, абонентська плата за телекомунікаційні послуги, плата за харчування, погашення кредитів. Їх частка в сімейному бюджеті повинна становити в ідеалі 50%.
 3. Всі інші витрати: відпочинок, розваги, одяг, господарство і т. п.

Не відразу вийде таке співвідношення, перший час будуть деякі перекоси. Але обов’язково відкладайте на непередбачені витрати, нехай не 20%, хоча б десять або навіть п’ять. Пам’ятайте, це ваша «подушка безпеки».

Особливо уважно аналізуйте витрати на харчування, зазвичай там ховаються найбільші і непотрібні витрати. Ні в якому разі не ходіть в магазин з почуттям голоду. Завжди беріть з собою список планованих покупок і не відступайте від нього.

Аналізуйте свої витрати, шукайте без чого можна обійтися. Наприклад, одну зупинку можна не їхати на громадському транспорті, а пройти пішки. Також можна відмовитися від щоденних походів в кафе після роботи.

Якщо, не дивлячись навіть на найсуворіший режим економії сімейного бюджету, витрати перевищують доходи, варто задуматися про можливості додаткового заробітку.

Способи ведення сімейного бюджету

 1. Перший і самий архаїчний спосіб – ведення бюджету в зошиті. Він найбільш рекомендуємо на перших етапах: в зошит заносимо всі статті витрат, туди ж складаємо чеки на покупки. Але цей спосіб не зовсім зручний: щоб знайти якийсь запис іноді доводиться перелопатити кілька сторінок.
 2. Другий спосіб – вести сімейний бюджет в програмі Excel. Спосіб більш наочний, ніж перший, з можливістю автоматизувати розрахунок.
 3. Третій спосіб – ведення сімейного бюджету в спеціалізованих програмах для ведення сімейного бюджету. Вони бувають платні та безкоштовні. Існують онлайн-сервіси та інсталяційні програми, в основному платні, їх вартість становить близько 10-20 доларів США. Відрізняються функціоналом і інтерфейсом. Найбільш поширені програми для ведення сімейного бюджету це «Домашня бухгалтерія», «ДомФін», «Сімейний бюджет», «Домашня економіка», «AceMoney», «Family 10».

Незалежно від того яким способом ви будете вести сімейний бюджет – в зошиті або в спеціалізованій програмі, пам’ятайте, що все залежить тільки від вас, від вашого обліку, планування і контролю.

Вчіться керувати своїми фінансами, все у Ваших руках, нехай ваші гроші працюють на Вас.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?