Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як дізнатися свою кредитну історію

Кредитування для банків – це процес, пов’язаний з ризиком, а також з величезними фінансовими ресурсами і тривалим терміном. Саме тому-то, коли потенційний позичальник подає заявку на кредит, за ним проводять ретельну перевірку всіх документів і відомостей, що надаються. На жаль, але це не дуже часто є показником надійності клієнта. Багато про позичальника може дати інформації його кредитна історія – це відомості про те, як виконуються ним зобов’язання за попередніми позиками, які або вже погашені, або діючі. Раніше ця інформація вписувалася зі слів позичальника в заявку на видачу кредиту. І якщо, запитуючи довідку про зобов’язання конкретної особи в інших банках можна було перевірити її достовірність, то ручатися за повноту всіх зазначених відомостей не можна було. На даний момент ситуація змінилася. Вже більше двох років у нашій державі діє Бюро кредитних історій (БКІ), яке являє собою багато організацій, які накопичують відомості про зобов’язання кожного позичальника.

Як свідчить російське законодавство, будь-яка кредитна організація зобов’язана взаємодіяти з будь-яким з БКІ, де укладаються договори на надання і одержання всієї інформації по кредитах. Для вчинення таких дій банку необхідно заручитися згодою позичальника. Згодом відомості про позичальника (персональні дані і всі дані за укладеним кредитним договором) передаються в бюро, і вже звідти лицьова частина кредитної історії перенаправляється в Центральний каталог кредитних історій, або скорочено ЦККІ, який є одним з підрозділів Центрального банку Російської Федерації. Інформацію про те як виконуються зобов’язання банк передає в БКІ і вона там залишається. Кредитна історія одного позичальника може бути збережена в декількох бюро, якщо позички оформлялися в різних банках.

kak_uznat_kredit_istoriyu-300x200Отримувати дані, які зберігаються в БКІ, мають право не тільки кредитні організації, але і сам позичальник. Статися може й таке, що коли потенційний позичальник, у якого хороший дохід, бездоганні документи і він підходить по всім критеріям, звертається в банк за кредитом, отримує відмову. У такому випадку необхідно зробити перевірку своєї кредитної історії. Частенько люди запросто забувають про свої минулі огріхах або вважають, що вони були незначні. Але може бути, що в дані БКІ просто закралася якась помилка, усунути яку можна буде, просто написавши заяву.

На жаль, але кредитні бюро знаходиться у них інформацією між собою не обмінюються. Тому для отримання доступу до своєї кредитної історії необхідно знати саме в якому з БКІ вона зберігається. З цим питанням можна звернутися в ЦККІ (або по електронній пошті каталогу, або через інтернет-сайт Центробанку РФ), але тоді потрібно в руках мати код суб’єкта, що був присвоєний при видачі кредиту. Якщо позичальник не знає цей код, то він може через будь-який банк або бюро, який надає таку послугу, зробити запит. Законодавство дозволяє 1 раз на рік робити цю процедуру безкоштовної, а всі наступні звернення з цього приводу будуть коштувати близько 200.

Схема обміну даних, яка описана вище, між банками і БКІ не завжди на практиці ідеальна. Серйозні кредитні організації, які пропонують за своїм позикам більш вигідні умови часто відмовляють у видачі позички особі, який не згоден на запит і внесення відомостей про нього в кредитне бюро. Само собою, що це не повинно бути основою для відмови. А з іншого боку, відомості БКІ будуть набагато бідніші, якщо більшість позичальників будуть виступати проти розкриття їх кредитних історій. З цієї причини деякі банки, які надають позики з високими відсотками, воліють не запитувати в бюро інформацію про клієнта, а видавати кредит по стандартному набору документів. Як оцінюють експерти, таке положення має налагодитися і змінитися приблизно через 3-4 роки.

Що ж саме, на думку банків, в кредитній історії є негативним моментом? Тут виділяються відразу два види порушень, які робляться позичальниками. Перший – це прострочення при погашенні щомісячних платежів. Затримка до 5 днів вважається цілком прийнятною, при цьому враховуються можливі шляхи погашення (навіть і поштові перекази). Порушенням буде вважатися все, що більше цього терміну, хоча і не дуже серйозним. Другий вид – дуже серйозний – непогашення кредиту в загальному, не погашення протягом тривалого часу і тому подібне. Тому, єдине, що можна побажати позичальникам, які хочуть мати чисту кредитну історію – своєчасно та в повному обсязі здійснювати платежі за позикою. Позитивним моментом в кредитному досьє буде вважатися дострокове погашення кредиту. Перед такими позичальниками виникає велика довіра. Більше того, час від часу рекомендується здійснювати перевірку своєї кредитної історії на предмет різних помилок і неточностей.

Одна з цілей, по якій було створено БКІ – це в найкоротші терміни видача найдешевших кредитів благонадійним клієнтам. Тому не буде зайвим створити собі хорошу кредитну історію і відслідковувати її.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?