Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як дані з бюро кредитних історій вирішують долю позичальника

Близько 80% відмов у позиках українці отримують через негативну кредитну історію, повідомляє сайт одного з кредитних бюро України. Що потрібно знати про бюро кредитних історій, щоб використовувати по максимуму всі можливості власного профілю позичальника – ми розповімо Вам.

Прострочення від простроченні відрізається

Добре, якщо кредитна історія бездоганна, проте не багато хто може цим похвалитися. Втім, не всі темні плями в кредитній біографії однаково впливають на можливість позичальника претендувати на кредит. Залежно від характеру прострочень, їхні дати і частоти, банк може зовсім відмовити в кредиті, посилити умови позики або подивитися на недоліки кредитної історії крізь пальці.

Однозначно негативно оцінюється недавній прострочений платіж, так як це може розцінюватися банком як поточна проблема з платоспроможністю клієнта. Багаторазові прострочення, навіть при подальшому закритті кредиту, можуть характеризувати такого клієнта як недисциплінованого, що може відбитися у підвищенні ставки по новому кредиту або наданні меншої суми кредиту. Менш значимими є колишні прострочення більше двох років тому.

В інших випадках надії на те, що темні плями на історії позик не завадять взяти новий кредит – марні. Навіть якщо банк, в якому позичальник зіпсував свою кредитну історію, став неплатоспроможним і був відправлений на ліквідацію, всі дані про погашення кредиту і простроченнях залишаються в бюро і будуть доступні для фінустанов за першим запитом.

Перехресне партнерство

Сьогодні в Україні є три діючих бюро кредитних історій:

  • Українське бюро кредитних історій,
  • Міжнародне бюро кредитних історій,
  • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій.

Хоча кількість банків-партнерів бюро дуже різниться (найбільше їх у ПВБКІ, майже в два рази менше в УБКІ, ще менше – у МБКІ), насправді не можна сказати, що якесь бюро більш інформовано, а інше – менш.

Всі діючі бюро на сьогодні мають свої переваги – це і технологічність сервісу, і повнота інформації, і набір учасників бюро. Однозначного лідера по всіх параметрах на ринку бюро виділити складно. Крім цього, цінність бази визначається не тільки кількісним наповненням, а й якісним. Так часто буває, коли позичальник платить одному банку, але при цьому не платить іншому. Відповідно, такий позичальник буде цінним клієнтом для першого і стресовим для іншого банку.

У кожного бюро кредитних історій є партнери серед банків. Якщо фінустанова значиться в списку партнерів, вона може запитувати інформацію про позичальників, а також передає його дані в це бюро.

Якщо ж банку в списку партнерів немає, то він, відповідно, не може дізнатися інформацію про позичальника, яка доступна в бюро. Раніше кредитних бюро було більше, і, маневруючи між різними банками-партнерами, можна було отримати позику і з радикально зіпсованою кредитною історією – якщо підібрати банк, який не перетинається через бюро з фінустановою, де недобросовісно погашався кредит.

Сьогодні, за словами банкірів, це вже майже неможливо. На практиці банки, які видають споживчі кредити фізичним особам, є учасниками якого-небудь діючого бюро кредитних історій. Отримання кредиту в іншому банку з поганою кредитною історії було можливо, так як деякі банки воліли економити на платних запитах кредитної історії. Але в нинішніх умовах це стає практично неможливим (банки підключаються до більш, ніж одного бюро), так відомості про позичальника та його кредитну репутацію стають відомі всім учасникам бюро.

У кожного бюро свою база даних, можуть бути різні банки-партнери, тому для більш повної картини багатьма банками було прийнято рішення підключиться відразу до двох і навіть трьох бюро. На даний момент можна сказати, що інформації від бюро в більшості випадків достатньо, однак повного охоплення ринку звичайно немає. Неповнота охоплення даних – мабуть головний і єдиний мінус, який призводить до зростання вартості перевірки та необхідності запиту в два і більше бюро кредитних історій.

Перевірка кредитної історії

Згідно ст.13 Закону України «Про організацію формування та обіг кредитних історій», будь-який українець раз на рік має право безкоштовно отримати свою кредитну історію, особисто звернувшись в кредитне бюро. Для цього потрібно взяти паспорт та ідентифікаційний код, а також їх копії, засвідчені вашим підписом; приїхати особисто в офіс бюро і написати заяву з проханням надати доступ до кредитної історії.

Звернутися за кредитною історією може і інша особа – за наявності у нього нотаріально завіреної довіреності і списку документів, поданого вище. Довірена особа пише заяву з проханням надати інформацію від свого імені.

Отримати кредитну історію можна і поштою – і в цьому випадку процедура залежить від правил конкретного кредитного бюро. Приміром, в МБКІ для цього потрібно надіслати заяву встановленого зразка, завіривши власний підпис нотаріально, а також копії паспорта та ідентифікаційного коду, завірені підписом. Запит розглядають два дні, але за 100 гривень можна замовити термінову обробку. Документ на фірмовому бланку пересилають кур’єрською службою за рахунок позичальника.

Для того, щоб отримати кредитну історію рекомендованим листом поштою в ПВБКІ, потрібно зареєструватися на сайті бюро, вказавши адресу, на яку ви хочете отримати документ. Дані перевірять і вишлють вам інформацію для авторизації на сайті, після якої ви дізнаєтеся, чи є ваша історія в базі бюро. За обробку і відправку інформації потрібно наперед оплатити 40 гривень (пластиковою карткою або банківським переказом); в ціну входить вартість рекомендаційного листа.

УБКІ також пересилає поштою кредитну історію за запитом позичальника протягом двох днів після його отримання. Для цього також потрібно надіслати завірені вашим підписом копії сторінок паспорта (першої, другої і з відміткою про реєстрацію), ідентифікаційний код і заяву. Платити при цьому нічого не потрібно. Послуги відвідування бюро для отримання історії – не передбачено.

Адреси кредитних бюро

УБКІ

МБКІ

ПВБКІ

01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1-д 03062, м. Київ, проспект Перемоги, 65, офіс 305; Вівторок, середа, четвер – з 10:00 до 15:00 02660, г. Київ, вул. Раскової, 11, 3-й поверх (ліве крило)

У всіх трьох бюро кредитних історій є можливість отримати дані про свій профіль позичальника в онлайн-режимі, якщо заповнити спеціальну форму і пройти багаторівневу систему перевірки. Правда, в більшості випадків послуга не безкоштовна: в МБКІ вона обійдеться в 25 гривень, в УБКІ – в 45 гривень, в ПВБКІ – від 50 гривень.

Але головне – бюро кредитних історій пропонують українцям масу додаткових послуг всілякого змісту.

  • Наприклад, за 25 гривень на місяць і 20 гривень разово можна підключиться до послуги постійного контролю вашої кредитної історії (УБКІ, ПВБКІ). Вона актуальна, якщо ви погашаєте кредит і побоюєтеся, що з вини оператора банку або помилку в реквізитах щомісячний платіж не надійшов вчасно.
  • Крім цього, в тому ж бюро можна за 45 гривень замовити послугу «Кредитний рейтинг» – показує, наскільки ви добропорядний позичальник. За інформацією сайту, це може стати в нагоді, якщо ваш рейтинг високий, і ви хочете влаштуватися на роботу в банк або фінансову компанію або домогтися пом’якшення умов нового кредиту.
  • Нарешті, за 25 гривень можна надати на місяць доступ до вашої кредитної історії кредитору, інвестору або роботодавцю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?