Новини світу кредитування та банківських послуг.

Як бути поручителю, якщо позичальник не платить по кредиту

Порука в наші дні є одним з найвідоміших варіантів забезпечення повернення позикових коштів. Як правило, кредитні організації вимагають надати поручителів в тому випадку, коли повна сума кредиту більше 50 тисяч гривень. Поручитель – це свого роду гарантія, що в ситуації, коли позичальник не виплачуватиме позикові кошти, то вони будуть повернуті банку. Іншими словами, повернення кредиту, який оформив і не погашає позичальник, повністю лягає на плечі поручителя.

clip_image002

Як бачите, поручитель – це серйозно і тому, перш ніж прийняти таку відповідальність і підписати договір про поручительство, необхідно найуважнішим чином прочитати всі умови і вивчити деталі цього договору кредитування. У найпершу чергу в даному договорі обов’язково вказується відповідальність поручителя, і також спеціальні умови виплати позикових коштів. У поручителя може бути повна відповідальність або ж часткова.

У першому варіанті поручитель повертає кредитної організації всю суму боргу, враховуючи відсотки, штрафи, пені та комісійні. При частковій відповідальності поручитель виплачує тільки певну частину кредиту та нараховані на цей момент відсотки по ньому. Виходить, що в разі припинення позичальником виплат за позикою, кредитна організація почне вимагати повернення позикових коштів безпосередньо з поручителя. Безумовно, така ситуація досить неприємна, але відмова поручителя в поверненні позики банку-кредитору загрожує першому зверненням кредитної організації в суд.

Чи можливо повернути гроші? Коли поручитель повністю виконує всі боргові зобов’язання, що перейшли до нього від позичальника-боржника, то він таким чином отримує і права кредитора. Щоб повернути грошові кошти, витрачені на погашення позики, поручителю необхідно взяти в кредитній організації всі потрібні документи, які підтверджують, що він розплатився за боржника повністю і кредит погашений: договір кредиту, договір поруки, всі виконані платіжні доручення та інші.

Поручитель в праві вимагати від колишнього позичальника-боржника повернення всіх грошових коштів, які він витратив на виплату боргу, і до того ж відшкодування всіх супутніх витрат, понесених поручителем у зв’язку зі взятої ним відповідальністю за боржника. Для цього поручителю потрібно викласти всі вимоги у письмовому вигляді, а потім вислати у формі рекомендованого листа. У випадку, якщо колишній позичальник не захоче договорити по мирному, то тоді залишається тільки один варіант – це звернення до суду. Тут найкраще буде скористатися послугами хорошого фахівця, який буде представляти інтереси поручителя в суді.

Необхідно відзначити, що всі витрати, пов’язані з оплатою послуг адвоката і іншими різними витратами, поручитель має право витребувати з боржника-відповідача. Якщо судове рішення буде прийнято на користь поручителя, тоді судові пристави отримають спеціальний лист про стягнення цінного майна відповідача, яке в подальшому буде реалізовано, і грошові кошти від продажу, відповідно, отримає поручитель.

Існує також кілька варіантів, як поручитель може не погашати, по суті, чужий борг. По-перше, поручитель може тимчасово не виконувати зобов’язання позичальника-боржника по виплаті кредиту, якщо у нього відсутнє яке-небудь постійне джерело доходу і немає майна, яке може бути реалізоване кредитною організацією за допомогою продажу. Ця обставина допоможе отримати тимчасову відстрочку погашення боргу до того часу, поки поручитель не знайде роботу або у нього не з’явиться якесь ліквідне майно.

Тут потрібно розуміти, що кредитна організація не має наміру відбирати останні копійки у позичальника-боржника або у поручителя. Приміром, у випадках, коли поручитель має неповнолітніх дітей або ж батьків-інвалідів, які перебувають на його повному утриманні. Тим самим поручитель може оформити частину свого доходу на аліменти дітям, а частина на утримання батьків. Таким чином, він може не платити банку-кредитору велику частину свого доходу.

По-друге, потрібно пам’ятати, що є таке поняття, яке ще ніхто не скасовував – термін давності. У даному випадку воно означає, що якщо кредитна організація протягом трьох років з дати припинення виплати боргу не зв’язується з позичальником-боржником або поручителем, то, найімовірніше, вона втратить право стягнення грошових коштів. Потрібно відзначити, що вимога – це не звичайний телефонний дзвінок з банку-кредитора, а певний документ в письмовому вигляді, до того ж він повинен бути отриманий поштою.

Якщо протягом трьох років жодного поручитель, ні боржник не отримує відповідних вимог з кредитної організації, то термін давності виходить і навіть якщо банк-кредитор звернеться до суду для повернення боргу, то суд може відмовити у зв’язку із закінченням терміну давності.

По-третє, є ще один так сказати крайній спосіб, як поручителю не виплачувати позикові кошти банку: його батькам або батькам позичальника-боржника потрібно написати і подати до суду заяву про визнання поручителя або позичальника недієздатним. Зазвичай у такій ситуації кредитна організація подає зустрічний позов до суду про стягнення боргу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?