Новини світу кредитування та банківських послуг.

Вивчаємо комісії по кредитній карті

Кілька сотень гривень заборгованості за кредиткою, що виникли «з нізвідки» – можуть істотно зіпсувати настрій власнику картки. Щоб цього не сталось, потрібно вивчити тарифний план на предмет комісій, списання яких може стати несподіваним. Звідки беруться такі борги, які найбільш поширені комісії по кредитних картах, і як лавірувати між платежами з максимальною вигодою.

Небезпечна карта

clip_image001Не знати тарифи по карті – найбільш небезпечно для власників кредиток: навіть невелика комісія буквально за пару днів може перетворитись в сто і більше гривень боргу. Справа в тому, що договір, який ви підписуєте при отриманні кредитки, як правило, передбачає списання безлічі комісій прямо з кредитного ліміту.

Спочатку, як правило, діє пільговий період по карті, її власник не підозрює про виниклу заборгованість. Потім пільговий період закінчується, а на заборгованість нараховуються відсотки. І добре, якщо утримувач помітить проблему на цьому етапі – часто буває, що поки на заборгованість з відсотками не починають нараховувати пеню, і банківські співробітники не дзвонять своєму клієнтові, власник карти ні про що не підозрює.

Втім, не все так сумно: у 2014 році для власників кредиток є відразу дві добрі новини. Перша полягає в тому, що в більшості фінустанов банківські співробітники тепер дзвонять власникам кредитних карт при виникненні заборгованості (як правило, вже після того, як на борг нарахували значні відсотки, але ще до того, як він став астрономічним через пені). Правда, покладатись на дзвінок не варто: в системі може відбутися збій і вам можуть вчасно не подзвонити. Тому заборгованість потрібно контролювати самостійно.

Друга новина стосується самої підступної з усіх комісій по кредитній карті – за неактивне використання. Схоже, цей вид тарифу пішов у минуле: якщо раніше кілька банків стягували з тримача 1-2% від кредитного ліміту за карту, яка лежала протягом двох-трьох місяців у шафі без діла, то в листопаді-2014 не вдалося виявити жодного такого закладу.

Комісія за обслуговування

Підступність комісії за обслуговування картки полягає в тому, що різні установи списують її по-різному: деякі – щомісяця, інші – раз на рік. У кожному з цих двох випадків списання може виявитись несподіваним для неуважного клієнта.

Чим вище клас карти, тим більше коштує обслуговування. Карти низького і середнього класу можуть бути безкоштовними або обходитися своїм власникам до 100 гривень на рік (до 10 гривень щомісяця), карти високого класу – до 500 гривень на рік (деякі банки також розбивають платіж на місяці). Головне для власника – відстежити час, коли комісія списується з рахунку, у співвідношенні з часом, коли закінчується пільговий період.

Комісія за переведення в готівку кредитних коштів

Деякі банки (наприклад, ПриватБанк), при знятті коштів з банкомату попереджають про те, що вам доведеться сплатити комісію, тому зазвичай такий платіж не може стати несподіванкою. Однак так роблять не всі установи. Як правило, за переведення в готівку кредитних коштів банки беруть 4-5% від суми. При цьому для невеликих сум зазвичай встановлюють фіксовану мінімальну комісію – в гривнях.

Для того щоб мінімізувати витрати за такими комісіями, досить докладно вивчити тарифний план. У більшості фінустанов зняття великих сум обходиться дешевше, ніж часте зняття дрібних.

Наприклад, згідно тарифам ПриватБанку, зняття від 500 до 1000 гривень обійдеться власникові в 47 гривень, а більше 1000 гривень – в 4% від суми. Неважко підрахувати, що знявши три рази по 600 гривень, ви заплатите 47 * 3 = 141 гривню, а знявши один раз 1800 гривень – всього 72 гривні (4% від суми).

До слова, будьте готові до того, що при переказі кредитних коштів на інший рахунок з нього знімуть ту ж комісію, що і при переведенні в готівку – так практикують багато банків.

Багато установ встановлюють для кредиток комісію за переведення в готівку не тільки кредитних, але і власних коштів власника. І хоча остання набагато менше першої (зазвичай 1% від суми), потрібно бути уважним, щоб не опинитись з її вини боржником банку.

Інші комісії

Одна з найбільш поширених комісій – за мобільний банкінг: її стягують п’ять установ з дев’яти, що пропонують кредитні карти. На місяць така послуга може обійтись власнику картки від 3 до 10 гривень, списується вона, як і решта – з кредитного ліміту картки.

Серед інших комісій, які можуть стати несподіваними для власника:

  • комісія за поповнення рахунку через касу банку (часто встановлюється тими установами, які хочуть перевести клієнтів на поповнення через термінали, може бути як фіксованою – наприклад, 10 гривень, так і відсотком від суми – наприклад, 1%);
  • за операцію у валюті, відмінній від валюти рахунку (наприклад, 1% від суми);
  • перегляд залишку по рахунку в банкоматі інших банків, у тому числі партнерів (зазвичай 2-5 гривень);
  • за перевипуск карти (як правило, якщо перевипуск відбувається за ініціативою банку, плата може не стягуватися; крім цього, у багатьох банках механізм перевипуску такий, що ця комісія не може бути знята без відома клієнта);
  • за заміну пін-коду в банкоматі (від 2 до 10 гривень);
  • як компенсація витрат банку за отримання картки, вилученої іншим банкоматом.

Несанкціонований овердрафт

Додаткова небезпека, яка чатує неуважних власників кредиток (і власників платіжних карт також, у тому числі зарплатних) – несанкціонований овердрафт. Він виникає, якщо з карти з уже вичерпаним кредитним лімітом (або з платіжної карти, на якій немає коштів) списується яка-небудь комісія. Як правило, у кожного банку свій перелік випадків, коли який-небудь платіж може бути списаний за рахунок несанкціонованого овердрафту. Найбільш частий випадок – коли утримувач «залазить в овердрафт» через щомісячні комісії за обслуговування або через комісії за конвертацію. Рідше – через плату за мобільний банкінг.

Головна небезпека несанкціонованого овердрафту – надвисокі відсотки за його використання. Зазвичай його вартість у два рази перевищує відсотки за використання звичайного кредитного ліміту (детальніше див. нижче).

На закінчення

Для того щоб не попастися в мережу непомітних комісій по кредитці, недостатньо вивчити договір по карті. Справа в тому, що за схемою, яка найбільш часто вживається банками, власник повинен сам відслідковувати зміну тарифів на сайті фінустанови та / або на дошці оголошень у відділенні. Тому не забувайте не тільки регулярно моніторити заборгованість по вашій карті, але і регулярно перевіряти, чи не змінились тарифи по кредитці. Тоді ви точно зможете використовувати цей фінансовий інструмент з вигодою для себе.

Комісії по кредитних картах від деяких банків на 17.11.2014 р

Банк

Відсоток за зняття кредитних коштів в мережі банку

Вартість мобільного банкінгу в місяць, грн.

Комісія за обслуговування кредитки рівня класик, грн.

Комісія за обслуговування кредитки рівня голд, платинум і вище, грн.

Ставка за несанкціонованим овердрафтом

Credit Agricole

3%

від 3 до 6

10,00 грн.

25 / міс.

подвійна плата за користування кредитним лімітом

Альфа-Банк

4%

10

таких немає (все голд або платинум)

голд безкоштовно, платинум 300 / рік

40% – на картах Голд і 36% на картах Платинум

Банк Траст

4%

безкоштовно

безкоштовно

немає

75% річних

ЄВРОБАНК

3%

5

70

500 / рік

48% річних

ОТП Банк

5%

5

9.9

голд – 50, платинум – 185

0,1% в день від суми заборгованості

Перший Український Міжнародний Банк

4%

безкоштовно

9,9 / міс.

500 / рік

49% річних

ПриватБанк

4%

безкоштовно

немає

20 / міс.

2,9% на місяць

Райффайзен Банк Аваль

3%

безкоштовно

немає

Немає

1% від суми мін. 50 грн.

Фідобанк (СЕБ Банк)

10%

3.75

безкоштовно

500 (за випуск)

50% річних

Залежно від класу карти банк може встановлювати різні комісії, наприклад, комісію за обслуговування. Як правило, статусні карти (класу Gold і вище), які припускають наявність різних бонусів та участь у дисконтних програмах, мають найбільшу комісію за обслуговування. При цьому банки нараховують дану комісію незалежно від переваг, які вона відкриває перед клієнтом, і від того, як часто карта використовується.

Ще одна комісія, яку фінустанови часто включають в тарифи по кредитних картах – комісія за зняття готівки кредитних коштів з картки. Для того, щоб клієнт не ніс додаткових витрат на дану комісію, необхідно використовувати кредитну карту переважно для безготівкової оплати товарів і послуг. Більше того, часто банки додатково стимулюють клієнтів використовувати кредитні кошти для безготівкових розрахунків, надаючи їм cashback за подібні операції.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?