Новини світу кредитування та банківських послуг.

Вигідно брати іпотечний кредит у кредитній спілці

Альтернатива банкам

Закон України «Про кредитні спілки» визначає КС як фінансовий кооператив, який створюють для надання кредитів членам цієї спілки. Це неприбуткова організація, що діє за принципом самофінансування: гроші, залучені в якості депозитів, членські, вступні та пайові внески використовуються для видачі кредитів. Членами КС можуть бути тільки фізичні особи, що постійно проживають на території України і об’єднані спільним місцем проживання, роботи або навчання, належністю до однієї професійної спілки, громадської чи релігійної організації та інше.
Як пояснюють експерти, кредитна спілка має право самостійно врегулювати розмір процентних платежів, які розподіляються на пайові членські внески та нараховується на внески. Вклади знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, розмір плати (процентів) за користування кредитами, наданими кредитною спілкою, тарифікація послуг, які надаються кредитною спілкою, види кредитування, які надаються кредитною спілкою, умови надання та строки повернення кредитів, способи забезпечення кредитних зобов’язань, вимоги щодо забезпечення виплати кредитів. Не забороняється залучати на договірних умовах кредити банків та видавати кредити іншим кредитним спілкам також можливо виступати членом платіжних систем та інше, якщо це не заборонено рішенням уповноваженого органу.
Кредитуються виключно члени КС. За словами експертів, для вступу в КС необхідно написати заяву і сплатити разовий членський внесок і в той же день, можливо, претендувати на отримання позички. Але існують і більш жорсткі умови. Найчастіше рішення про прийом нових членів здійснюється керівництвом КС після детальної перевірки репутації та матеріального становища претендентів. Іноді їм навіть пропонується пройти випробувальний термін, який може бути від 1 до 10 місяців залежно від розміру початкового внеску, і щомісяця виплачувати КС суму, еквівалентну майбутнього щомісячного платежу за кредитом. Так перевіряється платоспроможність і дисциплінованість кредитора. За підсумками випробувального терміну клієнтові або надається кредит, або повертають гроші, якщо членство у кредитній спілці потенційному позичальнику було відмовлено.
Варто відзначити, що найбільш великі кредитні спілки знаходяться не в Києві, а в регіонах, це пов’язано з тим, що в невеликих регіональних містечках практично відсутні представники банків, і тим самим у кредитних спілках немає гідних конкурентів.
Не всі працюють з іпотекою
За даними Держфінпослуг, на кінець минулого року в Україні зареєстровано близько 800 кредитних спілок, які отримали статус фінансових установ. Однак видати позику на придбання квартири готові зовсім не багато. До того ж умови їх іпотеки привабливими ніяк не назвеш (як правило, малий термін кредитування, – 1-5 років, і висока вартість – до 30% річних). Проте є дані, що в минулому році житлові позички склали близько 8% сукупного кредитного портфеля українських КС. Оскільки іпотечне кредитування пропонують тільки одиниці небанківських структур, можна припустити, що в цю частку входять не тільки кошти на придбання житла, але і беззаставні позики на його реконструкцію і ремонт.
Експерти не можуть дати однозначної відповіді, на скільки вигідніше іпотечне кредитування в кредитних спілок оскільки умови у них не однакові.
У чому сіль.
Бажаючі отримати іпотечний кредит в кредитних спілках все ж знаходяться не дивлячись на всю жорсткість умов кредитування. Існує думка, що КС – ідеальні кредитори для позичальників, не впевнених у стабільності свого матеріального становища. У КС як правило, немає потужних юридичних відділів, працівники яких завжди готові відсудити у неблагонадійного клієнта свою частку.
За словами експертів, критерії оціни благонадійності клієнтів у кредитних спілок більш м’які. У більшості КС підходять до обслуговування своїх членів індивідуально і гнучко і доброзичливо. Вони, зазвичай, не стягують штрафи за дострокове погашення і не вимагають страхувати майно. Хоча цікавляться усіма додатковими доходами позичальника і його загальною матеріальною базою.
При оформленні кредиту в необхідний пакет документів зазвичай входять паспорт, ідентифікаційний код, правовстановлюючий документ на квартиру, іноді, згода другого з подружжя. Деякі спілки можуть зажадати довідку з місця роботи, але величина «білої» заробітної плати не має вирішального значення.
В окремих випадках КС обіцяють чекати оплати платежів, якщо в клієнта виникли труднощі. Необхідно заздалегідь попередити кредитора і можливо розраховувати на відстрочку по оплаті кредиту терміном у 3-7 днів. Головне не пропадати, а подзвонити і чесно пояснити кредитному інспектору про причини затримки. Для банківського позичальника все це не представляється можливим.
Приймаючи рішення про отримання іпотечного кредиту в КС, варто навести додаткові довідки: пошукати в Інтернеті відгуки, з’ясувати, скільки років КС на ринку, його репутацію та інше. Як підтверджує практика, чим прозоріше КС, тим більше можна йому довіряти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?