Новини світу кредитування та банківських послуг.

Вибираємо банк для депозиту, аналіз звітності.

Інтернет видання сьогодні рясніють статтями про ситуацію, яка склалася в банківській системі України, добре зрозумілими для людей з фінансовою освітою, але важкими для сприйняття людей професій, не пов’язаних з фінансами.

Фахівці ПАТ «ВЕКТОР БАНК» спробували простою мовою описати ситуацію і варіанти відповіді на питання, настільки хвилюючого зараз більшість з нас – «Яким банкам можна довірити депозити сьогодні?»

Зростання курсу долара, падіння економіки, крах великих банків, яким як здавалося раніше можна довіряти – всі ці фактори підкосили віру українських вкладників в надійність банківської системи.

То де ж зберігати свої накопичення?

Люди, у яких рахунок накопичень йде на мільйони, – або вкладають у нерухомість, або в реальний сектор економіки, який буде працювати в будь-якій ситуації, або ж виводять за кордон і розміщують під низький відсоток в банках інших країн.

А що робити із заощадженнями людям, які:

 • живуть на знімній квартирі і щомісяця збирають на своє житло;
 • використовують банківські відсотки від накопичених гривень – як основний дохід;
 • збирають на навчання дітей;
 • і так далі.

Під матрацом тримати гроші точно небезпечно, вкладати гроші в техніку, продукти (як це робили деякі жителі в період паніки) – нерозумно.

При цьому накопичувати заощадження в умовах «не знаю, що може бути завтра» просто необхідно.

Розміщення вкладів у банку – це необхідний інструмент.

Але яким банкам довіряти?

Раніше довіряли великим банкам з іноземним капіталом. Зараз це не завжди є надійним критерієм, так як іноземці намагаються вивести капітал, перепродуючи активи.

Та й ті, хто ще залишився на ринку з національним капіталом, – або піддані ризикам через політичного забарвлення своїх активів, або просто через те, що видавали високоризикові кредити, які зараз не повертаються. Як наслідок такі банки мають проблеми з ліквідністю.

Що таке ліквідність? Простою мовою – це «як швидко банк зможе розрахуватися за своїми зобов’язаннями, в т.ч. з повернення депозитних коштів ».

У банках, у яких великі обсяги неповернень по кредитах, такі проблеми є. Щоб якось впоратися з проблемою, вони починають пропонувати дуже високі ставки по депозитах, і за рахунок нових коштів розраховуються з тими, хто розмістив раніше і хоче забрати гроші. Схоже на фінансову піраміду. Чи не правда?

clip_image001

Так як же вибрати надійний банк?

 • Хочеш не хочеш, а доведеться розвивати фінансову грамотність, відкривати звітність банку, яка в обов’язковому порядку розміщена на сайті банку, і дивитися як мінімум кілька рядків. У розділі «Активи»:
  • Грошові кошти та їх еквівалент
  • Грошові кошти в інших банках

Високоліквідних активів має бути достатньо для виконання всіх поточних зобов’язань перед клієнтами, їх загальна сума повинна бути не менше 30% від залишків на рахунках клієнтів до запитання в розділі «Зобов’язання» у Звіті про фінансовий стан Банку.

Також необхідно порівнювати значення «Кредити та заборгованість клієнтів» у розділі «Активи» і «Власний капітал» у розділі «Пасиви».

Якщо сума виданих кредитів в рази перевищує значення «Власного капіталу», то ясно, що основне джерело кредитування – це залучені кошти вкладників.

Крім іншого, необхідно звертати увагу на рівень простроченої заборгованості за кредитами, виданими клієнтам. Чим більше неповернень, тим більше ризик, що гроші вкладникам будуть віддавати зі скрипом.

Також слід звернути увагу на банки, які були відкриті недавно, тобто, почали працювати вже в нових умовах ведення бізнесу, і не встигли видати проблемні кредити.

 • Потрібно розглядати банки не тільки першої десятки, але й банки третього і 4-ї груп, так як «маленькі» банки часто зараз більш надійні, ніж великі.
 • Потрібно дивитися на власника банку. Дану інформацію можна знайти на офіційному сайті Національного Банку України .
 • Вивчити відгуки як про банк, так і про кінцевих власників. Важливо, щоб власник не фігурував у фінансових / політичних / інших скандалах.

Джерело: prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?