Новини світу кредитування та банківських послуг.

Відсоткова ставка: як не прогадати з депозитом?

Побачивши барвистий плакат або бігборд з високою процентною ставкою по депозиту, потенційний вкладник, в силу своїх щоденних турбот, не особливо замислюється про нюанси вкладу. Але ж обіцяє великий прибуток може, в результаті, виявитись не таким великим, як очікувалось.
В депозитних пропозиціях багатьох банків мається одна важлива умова, ім’я якої «капіталізація відсотків». Наявність капіталізації відсотків означає, що щомісяця або щокварталу (залежно від депозиту) відсотки приєднуються до тіла вкладу, і наступного разу відсотки нараховуються вже на всю суму.
imageЯкщо Вам доведеться вибирати між депозитом з відсотковою ставкою 26% річних, але без капіталізації відсотків і депозитом з відсотковою ставкою 24% річних, але з щомісячною капіталізацією, не поспішайте віддавати перевагу першому. "Чому?" – Запитаєте Ви. Проаналізуємо на конкретному прикладі.
Припустимо, що Ви бажаєте інвестувати 10 тисяч гривень на один рік. Якщо виберете перший варіант, то Ваш заробіток (не складає труднощів підрахувати) складе 2600 гривень. Якщо ж вибір впаде на пропозицію з меншою відсотковою ставкою, але з капіталізацією, то розрахунок буде вже більш складним.
Тут потрібно використовувати наступну формулу:

Fv = Sv * (1 + (R / Ny)) Nd

де Fv – підсумкова сума, Sv – початкова сума, R – річна процентна ставка, Ny – кількість періодів капіталізації в році, Nd – кількість періодів капіталізації за весь період вкладу.
Підставляємо наявні значення і робимо розрахунок: 10 000 × (1 + (0,24 / 12) 12 = 10 000 × 1, 2682 = 12682 грн. В результаті отримуємо чистий прибуток в розмірі 2 682 грн., А значить, ефективна процентна ставка становить 26,82% річних.
Уважний розгляд інших умов депозитного договору також є запорукою успіху при оформленні вкладу. Припустимо, що перед Вами слоган: «Отримайте 26% річних тільки при оформленні депозиту строком на півроку!». Але, Ви не полінувались вивчити пропозицію більш детально, і бачите, що 26% річних Ви отримаєте тільки за останній місяць інвестування.

А перші 5 місяців банк готовий надати Вам лише 16% річних. Після нескладних підрахунків виявляємо, що при інвестуванні 10 тисяч гривень терміном на півроку прибуток на такому депозиті складе 841,6 гривень. Тобто, ефективна ставка буде всього лише 16,83%.
Інший раз Вам можуть запропонувати депозит зі зростаючою процентною ставкою: під 27% річних при оформленні на півроку. Тут, при більш детальному ознайомленні з пропозицією, виявляємо, що 27% річних – це межа «зростання», а не середнє значення. При цьому протягом першого місяця Вам дістанеться 24,5% річних, другого – 25%, третього – 25,5%, четвертого – 26%, п’ятого – 26,5% річних, і вже тільки останній принесе обіцяні 27%.
Якою буде в цьому випадку реальна процентна ставка? Припустимо, що депозит Ви відкрили на початку серпня (ця інформація має значення, оскільки кількість днів у місяці також впливає на прибуток). Оскільки протягом першого місяця банк використовував процентну ставку 24,5% річних, ділимо процентну ставку на кількість днів у році, потім множимо на кількість днів у місяці та на суму вкладу (у нашому випадку – 10 тисяч гривень),
Робимо розрахунок: 0,245: 365 * 31 * 10 000 = 208,08 грн. Тепер робимо те ж саме і з іншими місяцями, після чого отримаємо 205,48 грн., 216,58 грн., 213,69 грн, 225,07 грн. і 229,31 грн. відповідно. У сумі прибуток складе 1 298,18 грн., Що свідчить про те, що ефективна процентна ставка становить 25,96%.

Ще одна можлива банківська хитрість – це коли банк бере гроші клієнта на 270 днів, але в реченні великими буквами пише тільки про процентну ставку, розрахованої на півроку. Приміром, фінустанова обіцяє 27% річних при інвестуванні коштів на півроку, але в реченні дрібним шрифтом або в виносці зазначено, що «Договір оформляється на 270 днів.
Ставка в період з 181 по 270 день становить 5% річних ». Останній момент не дуже то Вас обрадує, тим більше, якщо підраховувати ефективну ставку, яка в цьому випадку складе 19,66% річних.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?