Новини світу кредитування та банківських послуг.

Відповідальність поручителя.

Якщо говорити про споживче кредитування, то тут існує таке поняття, як поручительство, що розглядається багатьма людьми як тягар. Зазвичай поручителями добровільно не стають, а просто люди не можу відмовити позичальникам, які звертаються до них з подібним проханням через:

  • певні стосунки (рідня, знайомі);
  • моральних принципів;
  • зобов’язання по службі і так далі.

Зазвичай поручитель сприймає економічну, а також юридичну частину зобов’язання прикрою формальністю, яка є з його боку справжнім благородним вчинком. Відповідно, деякі навіть вважають «меркантильністю» і проявом дріб’язковості зупинятися уважно на вивченні пунктів поручительського договору. По суті, такі поручителі серйозно ризикують, прикриваючись благородством, і підписують все, не дивлячись, аби скоріше з усім впоратися. Але це неправильний підхід.

Необхідно пам’ятати про те, що порука є не вчинком, але юридичним договором. Необхідно розуміти, як правильно ним користуватися і як розуміти його для скорочення ризиків. Ще слід пам’ятати, що саме поручитель відповідає за те, щоб позичальник виконував свої зобов’язання перед офіційним кредитором.

Солідарна відповідальність

Відповідно до закону відповідальність поручителя може бути обмежена до певних розмірів. Хоча спочатку в стандартному варіанті вона повністю відповідає відповідальності самого позичальника. Це стосується сплати кредитних відсотків, витрат за судовим рішенням, інших витрат, які можуть виникнути, якщо зобов’язання будуть виконуватися неправильно. Так що враховуйте, що типовий поручительських контракт в банку передбачає спочатку повну відповідальність.

Потрібно пам’ятати, що з поручителя можуть питати не тільки тоді, коли боржник не виконує власні зобов’язання, а й тоді, коли ці зобов’язання виконуються ним погано. Приміром, навіть одноразове прострочення може бути приводом для того, щоб банківські виконавці зажадали від поручителя покриття цього зобов’язання.

Ось чому поручителю необхідно наполягати на складання договору, в якому затверджуватиметься його субсидіарна або ж резервна відповідальність. Правда, далеко не всі банки згодні на такі умови. Найчастіше відповідальність виявляється солідарною і це загрожує багатьма неприємностями для поручителя.

Кілька поручителів

Ще один непоганий варіант пов’язаний з великою кількістю поручителем. Природно, коли їх кілька, відповідальність виходить менше. Якщо кредитор не отримує очікуваного задоволення від позичальника, він має право вимагати його від будь-якого з позичальників окремо або від усіх (коли їх кілька) разом. Причому при солідарній відповідальності поручителі будуть зобов’язаними, поки повністю не виконають зобов’язання.

Коли ж який-небудь поручитель виконує обов’язки позичальника за боргами, він стає, по суті, кредитором для нього і має право вимагати повернення коштів від боржника.

Закінчення поручительських терміну вказується безпосередньо в поручительському договорі і, як правило, збігається з закінченням зобов’язань за кредитним договором, підписаним позичальником. Коли ж в договорі нічого не вказано, відповідно до закону, закінчення поручительства відбувається через рік після того, як кредитору не буде пред’явлений позов в разі наявності зобов’язання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?