Новини світу кредитування та банківських послуг.

Відчайдушні центробанки

Як боротися з уповільненням економіки, дефляцією, зниженням доходів і бульбашками на фондових ринках? Центробанки провідних країн світу не знають. Деякі з них зважилися на майже безвихідні дії і ввели негативні процентні ставки. Але і це не вихід. Те, що справедливо для локальної економіки, в глобальних масштабах безглуздо, пише в колонці для Financial Times топ-менеджер Standard Life Investments Ендрю Мілліган.

Швейцарія, Швеція, тепер – Японія. Центробанки цих країн вводили негативні ставки, щоб «вибити» заощадження громадян в споживчий сектор. Банкам невигідно тримати гроші у себе в сховищах. Держава їх за це штрафує. Їм доводиться шукати джерела інвестицій, але їх немає. Тому, що економіка не росте, а весь позитивний ефект від нульових і мінусових ставок побивається вкрай низькою інфляцією.


Тому, Центробанкам не варто обмежуватися тільки зниженням ставок. Це б допомогло за часів стабільного зростання світового ВВП. Але зараз цього немає. Номінальний ВВП світу найнижчий з 2009 року. Китай сповільнюється і не може утримувати курс юаня. Європа завмирає і страждає від нульового зростання. США відновлюються не так впевнено, як хотілося б.

Процентні ставки зі знаком «мінус» тут не допоможуть. Це вбивчо для банків. Через брак інших джерел доходу, крім відсотків їм доводиться, конкурувати з іншими інвесторами. У підсумку прибутки втрачають всі. Інвесторів на ринку занадто багато, інвестиції йдуть куди попало і дешевшають. Крива прибутковості (yield curve) зміщується вниз, а це означає, що навіть самі довгострокові папери не приносять економічно виправданого профіту.

Прибутковість занадто низька. Але інвестувати більше нікуди. Навіть Банк Японії, який ввів негативні ставки, щоб вибити гроші в реальний сектор, тримає 15% своїх активів в векселі та бондах. Одне лише зниження ставки тільки спричинить за собою прибутковість. Природно, що реальний сектор не може дозволити собі платити вищі відсотки. Підприємствам доводиться залучати гроші дуже обережно, тому що гарантій попиту на продукцію, а значить і доходу, немає. Інвесторам вигідніше вкладати в похідні папери. Що роздуває фінансовий міхур.

Що з цим робити не знають ні в Японії, ні в Європі. У будь-якому випадку зрозуміло: локальні рішення безсилі. Схоже, що Великій 20-ці доведеться виробити якусь спільну стратегію. Або ж окремо чекати великого краху.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?