Новини світу кредитування та банківських послуг.

Варто роботодавцю практикувати видачу безвідсоткового кредиту співробітникам компаній?

Співробітниці однієї компанії видали безвідсотковий кредит на придбання лептопа. Виділений кредит склав 800 доларів. Співробітниця оплачувала кредит протягом року усіма можливими способами – різними сумами і в різний час. Роблячи висновок з її слів, такий кредит можуть видати досить просто, навіть не уточнюючи причину позики. До того ж, з її слів, кредит може отримати майже будь-який співробітник – навіть нещодавно влаштувався на роботу, а не тільки зарекомендував себе сторожила.

Але як йдуть справи насправді? І з якою метою існує подібного роду кредитування?

Такі дії є свого роду інструментом мотивації. Для співробітників компаній кредити почали видаватися на Україні кілька років тому. В даний час така практика існує майже у всіх компаніях. В принципі, кредитування співробітників – добровільне рішення кожної компанії, так і сам працівник теж може прийняти або відмовитися від подібного роду послуги. Приймаючи рішення, компанія виходить з міркувань того, пройшов її співробітник випробувальний термін – чи можна розраховувати на повернення позики або поки варто почекати з наданням кредиту?

Визначальним фактором для керівника буде послужний список. Також враховуються заслуги працівника перед компанією та його перспективність. Навіть якщо випробувальний термін закінчився, а показники трудової діяльності не радують роботодавця, то, швидше за все, в позику буде відмовлено.

Якщо ж працівник досяг тієї планки, на якій видаються позички, то сума кредиту та терміни погашення позики безпосередньо будуть залежати від займаної посади, розміру заробітної плати і терміну роботи.

Позика в розмірі 1-1,5 тисячі доларів взагалі може бути надана як належне, без зазначення мети використання. Звичайно, роботодавець не завжди схвально ставиться до подібної практики. Вільне позичання з більшою радістю здійсниться тоді, коли наданий кредит цілком і повністю сприятиме підвищенню рівня роботи співробітника компанії. В якості такої «просунутої» покупки може послужити новий стільниковий телефон, автомобіль або ноутбук. Складність керівника компанії полягає у відстеженні кредиту – далеко не факт, що працівник витратить позику саме на позначену їм покупку.

Телефон, ноутбук, автомобіль… А чи існують прецеденти, коли позика видавалася працівникові на придбання житла? Кредитування житла дуже важко, але все ж серед українських компаній подібне відбувалося. Співробітник, який має в послужному списку особливі заслуги, може розраховувати на те, що компанія надасть кредит, наприклад, на повну або часткову оплату орендованої ним квартири. У такому разі позика передбачає складання договору за позикою. Сплачуючи кредит, працівник може одержувати квитанції про його погашення. При виникненні проблем з виплатами, компанія просто може віднімати у несумлінного співробітника частину його зарплати або позбавляти належних йому премій.

Існують позички і для самих працівників банків – так звані програми лояльності. Пільгові умови кредиту залежать від декількох характеристик: стажу працівника займаній посаді та його успіхів у роботі. Враховуючи всі дані, банк може зменшити величину процентної ставки на 1-3 пункту по ринку. Вигода позичальника виражається ще й у тому, що послаблення поширюються і на споживчий кредит, і на кредит з більш відчутними сумами, включаючи іпотеку. Пільгові умови можуть бути позначені терміном на півроку і навіть більше, все залежить від того, скільки працівник пропрацював на благо банку.

Використовувана система існує як певний елемент лояльності і преміювання працівника. Іноді саме таким чином можна утримати цінний кадр, тому що при звільненні всі пільги моментально згоряють – відсоток кредиту стає ринковим.

Система дійсно працює, безвідсоткові позики отримали широке застосування всередині компаній. Але деякі компанії до цих пір не дотримуються подібних мотивацій і відмовляються від їх введення. А пояснення цілком логічні. Компанія не хоче жертвувати своїми коштами на невизначені терміни. Прибуток ніяка, кошти заморожені, замість того щоб працювати на процвітання компанії. Крім фінансових пояснень існує ще одне.

Управління деяких компаній вважає безвідсоткові кредити розслаблюючим співробітників заходом. В принципі, позика, на їх думку, може видаватися у вигляді виключення з правил, при гострій необхідності і змушують до того обставин. І навіть тут в якості вагомої проблеми виступає той факт, що поки немає чітко визначених правил і системи, за якою видаються безвідсоткові позики. Уявіть ситуацію, коли члени компанії дізнаються, що хтось отримав безвідсотковий кредит. До кабінету директора моментально подтечет черга охочих, яку обслужити компанія буде просто не в змозі. Прокредитувати всіх – непосильне завдання. Саме з цих причин в якості мотивації співробітників для деяких компаній більше підходить введення бонусної системи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?