Новини світу кредитування та банківських послуг.

Валютний кредит: варіанти реструктуризації НБУ і ВРУ думка експерта.

Поки введено мораторій НБУ на конфіскацію предметів застав за валютними іпотечними кредитами, ВРУ і банківська система пропонують механізми реструктуризації валютних позик. Так ВРУ ще влітку в першому читанні прийняла за основу один з альтернативних законопроектів з цього питання. Самі ж банки і позичальники під головуванням НБУ розробили свою версію – Меморандум про реструктуризацію валютних кредитів. Спільне та відмінне у двох документах на думку експерта.

Через стрімке падіння курсу гривні, погашення кредитів у валюті стало для позичальників справжньою проблемою. Природно, кількість проблемних кредитів помітно зросла.

По суті, мораторій на відчуження заставного житла за валютними кредитами є компромісним рішенням для сумлінних позичальників, які ставляться з граничною відповідальністю до своїх кредитних зобов’язаннях. Як правило, таким клієнтам банки і самі охоче йдуть назустріч. Тих же позичальників, які не виконували свої кредитні зобов’язання ще в докризовий період, дане введення не змусить платити за боргами, а навпаки «розслабить», Вони продовжать вимагати курс конвертації кредитів по курсу на момент їх отримання у 2007-2008 роках.

clip_image001Незаперечною перевагою для позичальника є той факт, що згідно із законопроектом №4185а-2 відповідальність позичальника буде обмежена предметом іпотеки. Тобто після вилучення застави (предмета іпотеки), банк не зможе вимагати погашення залишку по кредиту і, відповідно, борг підлягає прощенню – списанню різниці між конвертованій сумою і кредитом. Також очевидним плюсом є повне списання всієї пені та штрафів за несумлінне виконання кредитних зобов’язань до моменту реструктуризації.

Для банків економічний ефект від введення на практиці даного законопроекту буде помітний в довгостроковій перспективі. На сьогоднішній день таке рішення може призвести до зменшення прибутковості. На даний момент необхідно спрямувати зусилля на зведення до мінімуму втрат.

Своєчасне виконання банком своїх зобов’язань перед вкладниками ніхто не відміняв. А конвертація іноземної валюти за заниженим курсом і зменшення процентної ставки ускладнить це завдання. Крім того, частина боргів банкам доведеться пробачити. Приміром, за умови прийняття в рахунок виконання зобов’язань по кредиту права власності на предмет іпотеки і прощення частини боргу, який буде не покритий даної іпотекою.

Найбільш оптимальними для позичальника варіантами реструктуризації є збільшення терміну кредитування і зміна структури погашення заборгованості.

Збільшення терміну кредитування дає можливість істотно знизити щомісячний платіж. Під зміною структури погашення заборгованості мається на увазі, наприклад, перехід з класичної схеми погашення на аннуїтетную. У ситуації подорожчання вартості кредиту клієнту, найчастіше, важливіше сума грошей, яку необхідно виділити з сімейного бюджету для погашення кредиту, ніж структура платежу (відсоток або тіло кредиту).

У будь-якому випадку, чим більше варіантів реструктуризації готовий розробити банк своїм позичальникам, тим більша ймовірність, що проблемних кредитів у портфелі банку буде менше.

Основна частина валютних кредитів багатьох великих банків , успішно реструктуризована в гривню ще в 2011-2012 роках. Звичайно, на той момент це призвело до певних втрат, але вони в рази менше, ніж могли б бути на даний момент.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?